Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bronnen: FIOD pakt 2 personen op in onderzoek scheepsbouwer Damen

Bronnen: FIOD pakt 2 personen op in onderzoek scheepsbouwer Damen

GORINCHEM (ANP) - De financiële opsporingsdienst FIOD heeft twee personen opgepakt in een nieuw onderzoek naar mogelijke sanctieovertredingen door scheepsbouwer Damen. Dit bevestigen ingewijden aan het ANP.

Het bedrijf en de twee personen worden verdacht van het overtreden en bewust en opzettelijk omzeilen van de sancties tegen Rusland vanaf het najaar van 2022. Het gaat naar verluidt om een nieuwe zaak die bovenop de al bestaande aanklachten tegen Damen komt die vorige maand voor het eerst voor de rechter kwamen. Damen wordt ervan verdacht na de inwerkingtreding van de Europese sancties in februari 2022 nog goederen te hebben geleverd die via zogenoemde omzeilingslanden alsnog terecht zijn gekomen in Rusland.

De FIOD heeft dinsdag een inval gedaan in een woning in het Zuid-Hollandse dorp Noordeloos, bevestigde de dienst eerder. Volgens verschillende media gebeurde dat bij de woning van Kommer Damen, de 81-jarige voormalige topman van Damen. Hij is echter niet aangehouden, zo lijkt het. De twee personen die nu vastzitten zijn 39 en 60 jaar.

Verklaring

Over de zaak heeft de FIOD woensdag een verklaring uitgegeven. Maar de dienst wil niet bevestigen dat het bedrijf in kwestie Damen betreft. Wel kan de dienst aangeven dat er meerdere bedrijfspanden en woningen zijn doorzocht. Ook is beslag gelegd op administratie. Het onderzoek is volgens de FIOD nog niet afgerond. Om die reden kunnen op dit moment geen verdere mededelingen worden gedaan.

Damen zelf laat weten dat de FIOD een bezoek heeft gebracht aan verschillende werknemers en het hoofdkantoor. De onderneming stelt eerder al uitgebreid naar de betreffende feiten te hebben gekeken. "De bevindingen van dit onderzoek zijn op meerdere momenten, waaronder afgelopen zomer, op eigen initiatief gedeeld met de douane, inclusief de volledige dossiers die daarbij horen." Het bedrijf stelt volledige medewerking te verlenen aan de autoriteiten en "benadrukt nogmaals dat het steeds heeft gehandeld in overeenstemming met de geldende wet- en regelgeving".

Damen, een dochteronderneming, topman Arnout Damen en oud-topmannen Kommer Damen en René Berkvens werden al verdacht van onder andere jarenlange omkoping van ambtenaren en valsheid in geschrifte bij de verkoop van schepen in bijvoorbeeld Brazilië, Indonesië en het Caribisch gebied. Ook liep er al een andere zaak over het overtreden van sancties tegen Rusland in 2022. De scheepsbouwer had kranen voor krabbenvangers geleverd. Damen zelf ontkende dat dit een overtreding van sancties betrof.

Meer uit Financieel

ECB-bestuurder: inflatie koelt af, vooruitzichten verbeteren

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) staat er na de renteverhoging van vorige maand "goed voor", nu de inflatie afzwakt door de scherpe daling van de olieprijzen. Dat zei ECB-bestuurslid Emmanuel Moulin zaterdag op een conferentie in het Franse Aix-en-Provence.

16 uur geleden
Modi: India blijft investeren in nieuwe olieraffinaderijen

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India blijft nieuwe olieraffinaderijen bouwen om zeker te zijn van voldoende aanvoer, terwijl westerse landen juist raffinagecapaciteit afbouwen. Dat heeft de Indiase premier Narendra Modi zaterdag gezegd bij de opening van een nieuwe raffinaderij.

16 uur geleden
FT: Shell beschuldigd van misleiding Britse rechtbank

LONDEN (ANP) - Shell wordt ervan beschuldigd de rechtbank in het Verenigd Koninkrijk bewust te hebben misleid in een poging om te voorkomen dat het bedrijf daar voor de rechter moet verschijnen wegens olievervuiling in Nigeria. Dat meldt Financial Times op basis van juridische documenten die zijn ingediend bij het hogere gerechtshof.

16 uur geleden
Micron start miljardenuitbreiding van chipfabriek in Japan

HIROSHIMA (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse chipconcern Micron Technology is zaterdag gestart met een grote uitbreiding van een fabriek in West-Japan waar geavanceerde geheugenchips worden geproduceerd. De investering, ter waarde van omgerekend 8,8 miljard euro, maakt deel uit van een wereldwijde uitbreiding van de productiecapaciteit door chipfabrikanten om aan de snel groeiende vraag naar AI-toepassingen te voldoen.

20 uur geleden
Texas onderzoekt ticketsite StubHub na klachten over WK-kaarten

AUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Openbaar aanklagers in de Amerikaanse staat Texas zijn een onderzoek begonnen naar ticketwebsite StubHub na klachten rondom kaartjes voor het WK voetbal. Mensen die dachten via de doorverkoopsite kaartjes te hebben bemachtigd, zouden kort voor de wedstrijd bericht hebben gekregen dat de tickets niet beschikbaar waren.

1 dag geleden
AEX sluit handelsweek hoger, chipbedrijven bij winnaars

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een plus het weekend ingegaan. De chipbedrijven stonden bij de grootste stijgers en lieten daarmee herstel zien na de koersverliezen van de afgelopen dagen.

1 dag geleden
EBN begint met het vullen van gasopslag Grijpskerk

UTRECHT (ANP) - Energie Beheer Nederland (EBN) is begonnen met het vullen van de gasopslag in Grijpskerk. Het staatsbedrijf heeft een overeenkomst gesloten met de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), de eigenaar van de opslag, voor het gebruik tot 1 april volgend jaar.

1 dag geleden