Brussel maakt plan voor onafhankelijkheid Chinese grondstoffen
BRUSSEL (ANP) - Brussel wil in 2026 een centrum voor zogeheten kritieke grondstoffen oprichten om zo minder afhankelijk te worden van de import uit bijvoorbeeld China. Dat staat in een voorgesteld plan van de Europese Commissie. Het gaat om zeldzame grondstoffen zoals kobalt en lithium, die essentieel zijn voor de productie van batterijen en accu's.
Vanuit het centrum wil Brussel kijken hoe het lidstaten kan helpen aan meer van dit soort grondstoffen. Dat kan door bijvoorbeeld gezamenlijke inkoop of het aangaan van partnerschappen met andere landen dan China, zoals Brazilië en Zuid-Afrika. Ook moet gekeken worden naar hergebruik van de grondstoffen die al in Europa zijn, zoals door recycling.
Ook wil de Commissie kijken waar het bedrijven kan helpen met geld voor de aanschaf van de belangrijke grondstoffen. Als de EU minder afhankelijk wil worden van grondstoffen uit China, zal ze bereid moeten zijn daar iets meer voor te betalen, aldus een hoge EU-functionaris. "Ik kan het niet simpeler zeggen."
Grondstoffen
Begin 2026 begint de Commissie met een pilot waarbij lidstaten gezamenlijk grondstoffen zullen inkopen en een voorraad zullen aanleggen. Welke lidstaten dat precies zijn, is nog niet bekendgemaakt. Ook zal de Commissie begin 2026 een voorstel doen om de export van schroot te beperken, als die gebruikt kan worden voor de recycling van zeldzame grondstoffen.
Brussel hamert al langer op minder import van de grondstoffen uit China, omdat ze belangrijk zijn voor de onafhankelijkheid van de auto-, technologie- en defensie-industrie. China legt geregeld importbeperkingen op voor de grondstoffen, waar het land iets voor in ruil wil. Eurocommissaris Stéphane Séjourné (Industrie) noemde de grondstoffen eerder een "knuppel" van Beijing.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Cryptoaandelen zoals Coinbase, Strategy en Bit Digital hoorden woensdag bij de winnaars op Wall Street, terwijl bitcoin bijna 4 procent herstelde en de hoogste stand in weken bereikte. De grootste cryptomunt ter wereld zakte maandag nog 6 procent. Dat was de grootste prijsdaling sinds maart. Inmiddels staat de bitcoin weer op bijna 93.000 dollar, omgerekend 80.000 euro.
8 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie gaat Rusland toevoegen aan haar zwarte lijst van landen met een hoog risico op witwassen en financiering van terrorisme. Dat meldt Politico op basis van ingewijden en een door de nieuwssite ingezien document.
28 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company verwacht dat de wereldwijde ijsmarkt groeit naar ongeveer 90 miljard euro in 2029. De afgesplitste ijstak van Unilever rekent op sterkere groei in opkomende markten dan in ontwikkelde markten, staat in de prospectus die het bedrijf woensdag heeft gepubliceerd.
1 uur geledenPOTSDAM (ANP/BLOOMBERG) - Een veelgeciteerde studie die de gevolgen van klimaatverandering voor de wereldeconomie berekende, is ingetrokken na kritiek van wetenschappers. Het onderzoek werd door wetenschappers van het Potsdam Instituut voor Klimaateffectenonderzoek ingetrokken vanwege "aanzienlijke" problemen. De studie werd vorig jaar april gepubliceerd in het gerenommeerde wetenschappelijke tijdschrift Nature.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Telecomaanbieder Odido kampte woensdagochtend met een storing bij het mobiele netwerk. Volgens een woordvoerder van Odido is de technische storing inmiddels verholpen. Er was volgens de zegsman geen sprake van een cyberaanval. Hij spreekt van een "vervelende situatie" door de storing.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voormalige ING-topman Ralph Hamers wordt niet verder strafrechtelijk vervolgd voor zijn rol in het eerdere witwasschandaal bij de bank. Het gerechtshof Den Haag heeft woensdag het verzoek van het Openbaar Ministerie (OM) om de oud-ING-baas niet verder te vervolgen toegewezen.
4 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - Noorwegen stelt de verstrekking van vergunningen voor de winning van grondstoffen op de zeebodem met minstens vier jaar uit. De regering sloot daarover een deal met kleinere partijen in het parlement als onderdeel van een begrotingsakkoord. Vorig jaar was Noorwegen nog het eerste Europese land dat zeegebieden had aangewezen voor de winning van grondstoffen.
5 uur geleden