Serie raketaanvallen op Amerikanen in Irak, meerdere gewonden
BAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Amerikaans personeel in Irak is in korte tijd herhaaldelijk bestookt met raketten. De Amerikaanse ambassade en een legerbasis met troepen uit de Verenigde Staten kwamen onder vuur te liggen. De verantwoordelijkheid is nog niet opgeëist, maar bij vergelijkbare beschietingen is gewezen naar pro-Iraanse milities die willen dat de VS vertrekken uit hun land.
Iraakse veiligheidsfunctionarissen zeggen dat donderdag twee raketten zijn afgevuurd op de ambassade in de zogenoemde Groene Zone van Bagdad. Het antiraketsysteem van de ambassade zorgde ervoor dat een van de raketten het doel niet bereikte, zei een van die bronnen. De tweede raket viel vlak buiten de Groene Zone. Sirenes loeiden op het ambassadeterrein, waar overheidsgebouwen en buitenlandse missies zijn gevestigd.
Eerder waren al veertien raketten afgevuurd op een legerbasis met Amerikaanse troepen in de provincie Anbar. Daar raakten volgens ingewijden zeker twee Amerikanen lichtgewond. Bronnen binnen het Iraakse leger zeggen dat de aanvallers een raketwerper hadden gemonteerd op een truck. Die is brandend teruggevonden in de omgeving.
Drone-aanval
Er zou deze week ook een aanval met een drone zijn uitgevoerd bij een luchthaven in het Noord-Iraakse Erbil. Daar bevindt zich ook een Amerikaanse basis. Amerikaanse doelen in Irak komen vaker onder vuur te liggen. Sinds het begin van het jaar zijn tientallen aanvallen gemeld.
De VS sloegen vorige maand terug door pro-Iraanse milities te bombarderen in het grensgebied van Irak en Syrië. Die gewapende groepen hadden vervolgens ook weer wraak gezworen. Er waren naar verluidt zeker vier doden gevallen bij de Amerikaanse luchtaanvallen.
Washington heeft in Irak ongeveer 2500 manschappen gelegerd. Die maken deel uit van een internationale coalitie en ondersteunen de lokale strijdkrachten bij de strijd tegen de restanten van terreurorganisatie Islamitische Staat.
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP) - De NAVO roept de parlementen van NAVO-landen op te helpen regels te versoepelen die de wapenindustrie in de weg zouden zitten om meer te maken. "Jullie kunnen ons echt helpen om af te komen van alle obstakels" voor het opvoeren van de productie en samenwerking tussen industrieën, hield de plaatsvervanger van NAVO-topman Mark Rutte hen maandag voor.
1 uur geledenJEREVAN (ANP/AFP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft de Russische suggestie weerlegd om een referendum te houden over EU-toetreding. Dat zegt de Armeense leider in een video op Facebook. De Russische president Vladimir Poetin oefende afgelopen week druk uit op het land om een referendum uit te schrijven. Dit om groeiende onvrede binnen het Kremlin over de toenadering die Armenië lijkt te zoeken tot de Europese Unie.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Hongaarse overheid wil de grondwet aanpassen om president Tamás Sulyok te kunnen afzetten. Dat zegt de onlangs verkozen premier Péter Magyar na een ontmoeting met de president, die zelf niet wil opstappen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft sinds het begin van de oorlog tegen de VS en Israël zeker twintig Amerikaanse militaire locaties beschadigd, blijkt uit satellietbeelden die de BBC heeft onderzocht. Dit suggereert dat de tegenaanvallen van Iran omvangrijker zijn geweest dan de Verenigde Staten tot nu toe hebben beweerd.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het staken van de vijandelijkheden in Libanon blijft een harde eis voor een vredesdeal met de VS, benadrukt Iran. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken spreekt in de wekelijkse persbriefing van een "essentiële voorwaarde" om de oorlog te beëindigen.
4 uur geledenBEIROET (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zijn krijgsmacht (IDF) de opdracht gegeven aanvallen uit te voeren op het zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet, waar de Hezbollah-beweging in feite aan de macht is.
4 uur geledenGENUA (ANP) - De 20-jarige man die vast kwam te zitten in een grot in het noorden van Italië is na twaalf uur gered, meldden Italiaanse media. Een rotsblok brak op 120 meter diepte af en kwam op zijn voet terecht. Hij zat sinds zondagmiddag vast in de Grotta dei Cinghiali Volanti in de provincie Cuneo.
4 uur geleden