Senator dient strafrechtelijke klacht in tegen Bolsonaro
RIO DE JANEIRO (ANP) - De Braziliaanse senator Randolfe Rodrigues heeft maandag een formele strafrechtelijke klacht ingediend bij het Braziliaanse hooggerechtshof tegen president Jair Bolsonaro voor zijn rol in een mogelijk frauduleuze deal tussen de Braziliaanse overheid en Bharat Biotech, een Indiase producent van onder meer coronavaccins. Bolsonaro ontkent enige betrokkenheid bij die deal en zei maandag dat hij niet op de hoogte was van onregelmatigheden.
Een klokkenluider van het ministerie van Volksgezondheid heeft gezegd dat hij de president er persoonlijk op heeft gewezen dat hij door zijn superieuren onder druk was gezet om de vaccins te kopen. Dat de president "geen actie ondernam nadat hij op de hoogte was gesteld van het bestaan van een gigantische corruptieregeling in het ministerie van Volksgezondheid" was voor senator Rodrigues aanleiding om het Hof te verzoeken Bolsonaro te onderzoeken.
Het contract met Bharat wordt al onderzocht door federale aanklagers en wetgevers om boven water te krijgen waarom de regering een snelle overeenkomst sloot met een tussenpersoon van de producent, nadat aanbiedingen van Pfizer voor vaccins tegen een lagere prijs waren genegeerd. Het onderzochte contract betreft 20 miljoen doses van het door Bharat Biotech ontwikkelde vaccin en heeft een waarde van 268 miljoen euro (1.6 miljard Braziliaanse realen).
Aanklagers noemden onder meer de relatief hoge prijzen en snelle besluitvorming als rode vlaggen voor het contract met Bharat, dat in februari van dit jaar werd ondertekend. Rodrigues, die de oppositiepartij Rede Sustentabilidade vertegenwoordigt, is lid van een Senaatscommissie die onderzoekt hoe de regering omgaat met de coronapandemie.
In Brazilië zijn sinds de uitbraak van de pandemie meer dan 500.000 mensen overleden aan het virus. Bolsonaro heeft zijn populariteit zien afnemen nadat hij de ernst ervan afzwakte en lockdowns vermeed. Het valt nog te bezien of het verzoek van Rodrigues door het hooggerechtshof zal worden aanvaard, maar de ernst van de beschuldigingen zal mogelijk een rol spelen in de aanloop naar de presidentsverkiezingen van volgend jaar.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - In de Gazastrook zijn twee Israëlische reservisten om het leven gekomen doordat hun eigen drone ontplofte. Volgens het leger stortte het toestel vlak na het opstijgen neer in de eigen militaire post. Toen de twee de drone wilden oppakken, explodeerde die.
44 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft gezegd dat China en de Verenigde Staten een nieuwe aanpak moeten verkennen voor de manier waarop grootmachten goed met elkaar kunnen omgaan. Ook zei hij dat de twee landen zich dienen te gedragen als "verantwoordelijke grootmachten".
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het is aan de Verenigde Staten om te beslissen of en wanneer ze de oorlog tegen Iran willen beëindigen, zei de Iraanse president Massoud Pezeshkian donderdag (lokale tijd) tegen de zender Fox News. "Wij zijn de oorlog nooit begonnen, maar als zij verder willen blijven vechten, zullen wij antwoorden met daadkracht en overtuiging."
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Amnesty International heeft in een donderdag gepubliceerd rapport opgeroepen tot de afschaffing van de Amerikaanse immigratie- en douanedienst ICE. Die dienst is belast met de uitvoering van het harde optreden tegen immigranten van de regering van president Donald Trump.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De New Yorkse burgemeester Zohran Mamdani heeft fel uitgehaald naar de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Die nam eerder op donderdag tegenover de Algemene Vergadering van de VN in New York ruim de tijd om Mamdani's vermeende vergoelijking van geweld tegen Joden te bespreken.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is van plan militairen en defensiemateriaal naar Saudi-Arabië te sturen om daar de stad Yanbu te helpen beveiligen. Dat zei de Franse president Emmanuel Macron donderdag in een tv-interview. Het gaat onder meer om radarsystemen en afweer, zei hij, zonder expliciet in te gaan op wat voor soort afweer.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - Joden voelen zich volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu niet langer veilig in New York sinds Zohran Mamdani is aangetreden als burgemeester. Dat zei hij in een felle toespraak tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in diezelfde stad. Bewijzen voor zijn claims gaf hij niet.
11 uur geleden