Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Segers: vrouw moet na verkrachting de hulp krijgen die nodig is

Segers: vrouw moet na verkrachting de hulp krijgen die nodig is

DEN HAAG (ANP) - Vrouwen moeten na een verkrachting de hulp krijgen die ze nodig hebben, vindt partijleider Gert-Jan Segers van de ChristenUnie. Maar hij wil niet hardop zeggen dat dan geen bedenktijd van vijf dagen meer moet gelden voor deze vrouwen wanneer ze een abortus willen.

Segers reageerde bij de NOS op de discussie die is ontstaan na een uitspraak van kandidaat-Kamerlid Don Ceder van de ChristenUnie. Die zei dit weekeinde dat ook voor verkrachte vrouwen vijf dagen bedenktijd moet blijven gelden als zij een abortus willen laten uitvoeren.

Segers vindt het "ongemakkelijk" om hierover te praten. Hij is voor de wettelijke bedenktijd bij een abortus en wil dat ook niet veranderen, maar vindt tegelijk ook dat een vrouw na een verkrachting de hulp moet krijgen "die zij nodig heeft", zei hij bij de NOS.

Discussies scheiden

Segers wil de twee "discussies" graag scheiden: wettelijke bedenktijd aan de ene kant en abortus na verkrachting aan de andere kant. Volgens hem worden de meeste abortussen gekozen om "sociale redenen" waardoor een kind niet goed uit zou komen, zoals financiën of huisvesting. In dat geval zou er gezorgd moeten worden dat de omstandigheden worden verbeterd.

Hoe de wet in het geval van verkrachting wordt toegepast, weet Segers niet. "Ik ga niet praten over wat iemand na een verkrachting wel of niet moet doen. Ik kan me eerlijk gezegd niet voorstellen, ik zou dat echt moeten nagaan, dat er een restrictie is voor een vrouw die verkracht is om naar een centrum te gaan en daar de hulp te krijgen die zij nodig heeft."

Bedenktijd afschaffen

Een meerderheid van de Tweede Kamer nam onlangs een voorstel aan dat het kabinet opriep de bedenktijd af te schaffen. Volgens de huidige wetgeving moet een vrouw die abortus wil na een verkrachting vijf dagen bedenktijd nemen. Maar klinieken kunnen deze regel in dit soort gevallen in de praktijk omzeilen door van een zogenoemde noodsituatie uit te gaan. Deze noodsituatie wordt in de wet niet vast omschreven.

Maandag, op Internationale Vrouwendag, werd Segers ook gevraagd of hij vindt dat hij als man uitspraken mag doen over deze keuze van een vrouw. Hij vindt van wel. Het is volgens hem een dilemma met aan de ene kant "het leven en de zelfbeschikking van de vrouw", en aan de andere kant "de bescherming en beschermwaardigheid van het leven". "Dat is een ethisch dilemma, daarmee een politiek dilemma en een maatschappelijk dilemma. Daar kunnen mannen en vrouwen evenveel over zeggen."

Meer uit Politiek

Jetten belt meteen na aantreden met Zelensky

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft al enkele uren na zijn aantreden gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Jetten verzekerde Zelensky dat Nederland Oekraïne onverminderd blijft steunen.

14 minuten geleden
Keijzer stapt uit BBB en gaat als zelfstandig Kamerlid verder

DEN HAAG (ANP) - Mona Keijzer, Tweede Kamerlid en tot maandag vicepremier namens haar partij, stapt uit de BBB. In een interview met De Telegraaf zegt zij verder te gaan als zelfstandig Kamerlid. Keijzer zegt dat zij partijleider en -oprichter Caroline van der Plas zou opvolgen, maar dat in plaats daarvan Henk Vermeer het partijleiderschap kreeg. Zij noemt dat in De Telegraaf "een grote vertrouwensbreuk".

2 uur geleden
Pas beëdigde kabinet-Jetten houdt eerste ministerraad

DEN HAAG (ANP) - Het pas beëdigde kabinet-Jetten is maandagmiddag voor het eerst in functie bijeengekomen voor een ministerraad. De ministers en staatssecretarissen nemen daar een definitief besluit over de precieze taakverdeling op de ministeries. Zaterdag hebben zij daar ook al over overlegd.

5 uur geleden
Nieuwe ministers door voorgangers verwelkomd op hun ministeries

DEN HAAG (ANP) - De nieuwe ministers en staatssecretarissen zijn maandagmiddag verwelkomd op hun ministeries door hun voorgangers. Daar hebben ze door een handtekening te zetten officieel het beheer van het ministerie overgenomen.

5 uur geleden
Jetten krijgt felicitaties van premiers België en Luxemburg

DEN HAAG (ANP) - De premiers van België en Luxemburg hebben Rob Jetten gefeliciteerd met zijn aantreden als hun ambtsgenoot. "In een tijd van gezamenlijke Europese uitdagingen is een krachtige Benelux-samenwerking essentieel", schrijft de Belgische premier Bart De Wever op X. Hij pleit voor nauwere samenwerking, "in de geest van ons gedeeld verleden".

6 uur geleden
Zorgministers willen sector spreken voordat ze besluiten nemen

DEN HAAG (ANP) - Zorgministers Sophie Hermans en Mirjam Sterk willen eerst met de zorgsector praten, voordat ze besluiten nemen over bezuinigingen. VVD-minister Hermans hoopt daar de oplossingen te horen om de bezuinigingen samen te laten gaan met een kwaliteitsverbetering.

6 uur geleden
Schoof draagt voorzittershamer ministerraad over aan Jetten

DEN HAAG (ANP) - Oud-premier Dick Schoof heeft de voorzittershamer van de ministerraad symbolisch overgedragen aan de nieuwe minister-president Rob Jetten van D66. Bij binnenkomst op het ministerie vroeg de partijloze oud-premier aan Jetten of alles goed was gegaan met de beëdiging van het kabinet, Jetten kon dat bevestigen. "Dat is dan een goede start," vond Schoof.

7 uur geleden