Van Weel teleurgesteld over reactie Rusland op vredesplan
BRUSSEL (ANP) - Buitenlandminister David van Weel is teleurgesteld over de afhoudende reactie van Rusland op de Amerikaanse vredesvoorstellen. "Dat is niet geheel onverwacht. Wel teleurstellend", zei Van Weel bij aankomst voor overleg met NAVO-collega's in Brussel.
De regering in Moskou sprak dinsdag met Amerikaanse onderhandelaars, maar vond naar eigen zeggen "geen compromis". Op een aantal onderdelen zou Rusland zelfs uitgesproken afwijzend hebben gereageerd.
De "op z'n zachtst gezegd lauwe" Russische reactie "geeft wel weer aan waar het probleem ligt", stelt Van Weel. "Rusland blijkt nog niet bereid tot concessies." Hij hoopt niet dat de Verenigde Staten, die proberen te bemiddelen en eerder ten koste van Oekraïne en Europa grote concessies aan Rusland voorstelden, dat nu opnieuw zullen doen. Het plan is op aandringen van Oekraïne en Europa juist ten gunste van hen aangepast, "dus ik ga ervan uit dat aanpassingen terug, die onacceptabel zijn, niet zullen worden aanvaard".
Druk opvoeren
Van Weel gaat collega's van NAVO-landen die nog weinig of zelfs niets bijdragen aan bijvoorbeeld de aankoop door Oekraïne van Amerikaanse wapens daarop "zeker" aanspreken. Nederland wil hen overhalen door "het goede voorbeeld" te geven, maar ook door met medestanders achterblijvers in de hoek te zetten. "Landen voelen dan echt al die druk, dat zij alleen staan als zij niet leveren."
Nederland en geestverwanten moeten dat tijdens de NAVO-vergadering wel doen zonder het gewicht van hun Amerikaanse collega Marco Rubio, die in de Verenigde Staten is gebleven. De VS, nog altijd de officieuze leider van de alliantie, zetten bondgenoten al langer onder druk om meer in PURL te steken. Van Weel vindt het ontbreken van Rubio "jammer", maar rekent erop dat diens vervanger ook namens de VS spreekt.
Het afwijzende antwoord van Rusland betekent "dat wij de druk nog verder zullen moeten opvoeren", vindt Van Weel. En "dat wij Oekraïne nog meer steun zullen moeten geven". Rusland voelt volgens hem ook wel degelijk de pijn van internationale strafmaatregelen. Dat maakt de demissionair minister ook op uit de waarschuwing van president Vladimir Poetin dinsdag, dat Rusland klaar is voor een oorlog met Europa. "Ze voelen zich aangevallen, en dat is ook zo. Die druk is nodig, want anders komt Rusland niet naar de onderhandelingstafel."
Meer uit Politiek
LEIDEN (ANP) - Onderwijsminister Rianne Letschert wil ervoor zorgen dat er binnen vier jaar geen groot lerarentekort meer is. "In een land met een structureel lerarentekort wordt het fundament waar we voor staan, de jeugd opleiden, wel kwetsbaar."
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU is nog altijd aan het kijken naar de voor- en nadelen van een prijsplafond, zei minister Stientje van Veldhoven (Klimaat) na overleg met de EU-ministers voor energie. "Een prijsplafond klinkt aantrekkelijk, want dan blijft de prijs laag", zei ze. "Maar het zou ook kunnen betekenen dat we misschien geen gas meer naar Europa krijgen als de prijs in de rest van de wereld wel hoger is."
6 uur geledenBERLIJN (ANP) - Er is nog geen plan voor een missie in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten op bezoek bij de Duitse bondskanselier Friedrich Merz in Berlijn. "Zoals altijd staat Nederland open voor suggesties, maar op dit moment ligt er geen concreet voorstel op tafel", aldus Jetten op een gezamenlijke persconferentie.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) ziet een militaire missie in de Straat van Hormuz "op dit moment absoluut niet gebeuren. Daar is ook geen draagvlak voor", zei hij maandag na afloop van de vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
6 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister Rianne Letschert van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap spreekt maandagavond met de studentenrabbijn Yanki Jacobs en met een aantal joodse studenten. Het gesprek gaat onder meer over de zorgen over de veiligheid die leven bij joodse studenten, maar ook over de recente aanslag bij een joodse school in Amsterdam.
7 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken (CDA) zegt zich zorgen te maken over de toenemende intimidatie van lokale politici. Volgens de minister is het nu onderdeel van het politieke debat. "Het is goed dat gemeenten er extra aandacht voor hebben."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Miljardentekorten dwingen het kabinet tot nieuwe keuzes in de aanleg en het onderhoud van infrastructuur. Minister Vincent Karremans (VVD) en staatssecretaris Annet Bertram (CDA) van Infrastructuur willen voor de zomer duidelijk maken welke "prioritering" ze maken. Dat kan betekenen dat geplande projecten niet meer doorgaan, waarschuwen ze in een brief aan de Tweede Kamer.
7 uur geleden