Sancties tegen Russische IT-bedrijven wegens cyberspionage
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zetten vier Russische IT-bedrijven en twee andere Russische organisaties op een zwarte lijst vanwege "agressieve en schadelijke activiteiten", waaronder digitale spionage. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Economische Zaken.
Door hun plaatsing op de zwarte lijst, waar al maanden aan is gewerkt, kunnen Amerikaanse bedrijven niet zonder vergunning spullen of onderdelen verkopen aan deze bedrijven. Deze vergunningen worden maar zelden verleend.
De bedrijven die nu aan de zwarte lijst zijn toegevoegd zijn onder meer een onderzoekscentrum en technologiepark van het Russische ministerie van Defensie en een IT-bedrijf dat onderzoek en ontwikkeling doet voor de Russische inlichtingendienst. Niet alle bedrijven waren direct bereikbaar voor commentaar of wilden reageren, anderen lieten weten de aantijgingen te ontkennen.
Presidentsverkiezingen
In het bericht staat ook dat het ministerie van Financiën de zes bedrijven al sancties oplegde in april. Het ministerie richt zich specifiek op technologiebedrijven die Russische inlichtingendiensten ondersteunen. Ook zijn er onlangs meerdere grote Amerikaanse bedrijven getroffen door cyberaanvallen afkomstig uit Rusland. Zo werd de grootste oliepijplijn van de Verenigde Staten platgelegd, net als Amerikaanse productielocaties van een grote vleesverwerker uit Brazilië.
In april stelde de Amerikaanse overheid ook al sancties in vanwege Russische cyberaanvallen, de tussenkomst van de Russen in de Amerikaanse presidentiële verkiezingen en het vergiftigen van de Russische oppositieleider Aleksej Navalni. De uitgesproken criticus van het Kremlin zit momenteel een gevangenisstraf uit in een strafkolonie in Rusland. Het Kremlin heeft de aantijgingen altijd ontkend.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM heeft met de vakbonden een nieuw cao-akkoord voor grondmedewerkers van de luchtvaartmaatschappij gesloten. Eind vorige maand werd al een principeovereenkomst gesloten met FNV en CNV, die nu is goedgekeurd door de leden. Volgens KLM wordt het akkoord breed gedragen, ook door de bonden De Unie, NVLT en VKP.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met verlies het weekend ingegaan. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi waren de grootste dalers bij de hoofdfondsen op het Damrak met minnen tot 6,3 procent door zorgen bij beleggers over de enorme investeringen in AI en de sterk gestegen waarderingen van techfondsen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het besluit van de gemeente Amsterdam om geen grote nieuwe datacenters toe te staan in de gemeente, betekent dat Liander drie elektriciteitsstations minder hoeft te bouwen. Hiermee bespaart de netbeheerder zo'n 125 miljoen euro, meldde de gemeente Amsterdam vrijdagmiddag op basis van een nieuwe doorrekening. Ook TenneT hoeft volgens deze doorrekening twee stations minder te bouwen.
1 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Werknemers van kledingketen Zara zijn van plan om in meerdere Europese landen te protesteren op Black Friday. Ze willen dat er weer een regeling komt voor het delen van winsten met het personeel van het Spaanse moederbedrijf Inditex.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het proces van economische vernieuwing in Nederland is duidelijk afgezwakt. Tot die conclusie komt het Centraal Planbureau (CPB) in een nieuw rapport. Volgens de belangrijke adviseur van het kabinet worden slecht presterende bedrijven minder snel vervangen door nieuwe, innovatieve en goed presterende bedrijven.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winst geopend na de flinke ommezwaai een dag eerder. Beter dan verwachte resultaten van beurslieveling Nvidia, de grote aanjager van de AI-rally dit jaar, leken donderdag nog voor opluchting te zorgen bij beleggers. Wall Street kon de koersrally echter niet volhouden door de onzekerheid over het aanstaande rentebesluit van de Federal Reserve.
4 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR) - Het conglomeraat International Holding Company (IHC) uit Abu Dhabi wil de buitenlandse bezittingen van het Russische oliebedrijf Lukoil overnemen. De Emirati hebben hun interesse ook al kenbaar gemaakt aan het Amerikaanse ministerie van Financiën.
5 uur geleden