Sancties Russische dieselverkoop tonen eerste tekenen van effect
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De westerse sancties op de verkoop van Russische diesel lijken meer dan twee weken na de invoering een deel van het gewenste effect hebben. Met de nieuwste maatregelen om Russische olieproducten verder aan banden te leggen willen de G7-landen en de Europese Unie namelijk de olie-inkomsten van Rusland verlagen zonder de oliemarkt te verstoren.
Eerder deze maand ging een verbod voor lidstaten van de EU in om over zee bewerkte olieproducten zoals diesel uit Rusland te importeren. Die maatregel moet, samen met een prijsplafond voor Russische olie die elders naartoe gaat, voorkomen dat het Kremlin zijn oorlogskas flink kan spekken met olie-inkomsten.
Sinds de nieuwe regels op 5 februari van kracht werden, is de exportprijs van Russische diesel verder gedaald ten opzichte van niet-Russische leveringen. Volgens gegevens van Argus Media bedroeg het prijsverschil vorige week meer dan 35 dollar per vat.
Prijstransparantie
Tegelijkertijd hield de export grotendeels stand. In de eerste helft van februari werden er via de Russische havens gemiddeld meer dan 1 miljoen vaten diesel per dag verscheept. Dat is een lichte daling ten opzichte van januari, maar nog steeds ruim boven het daggemiddelde van 2022.
Ook op de bredere dieselmarkt is het relatief rustig en wijzen de prijsontwikkelingen niet op paniek in de markt. Wat echter onduidelijk blijft, is tegen welke prijs Russische brandstof uiteindelijk wordt verkocht en waar dat geld terechtkomt. "Er worden minder openlijke deals gesloten en meer deals achter gesloten deuren", zei Mark Williams, olie-analist bij Wood Mackenzie. Dat vermindert de prijstransparantie voor de bredere markt.
Free-on-Board-prijs
Russische olieprijzen worden vaak ook gegeven op basis van wat een Free-on-Board (FOB) prijs wordt genoemd. Dat is in wezen de prijs in de Russische haven waar het schip wordt geladen. De meest recente FOB-prijs in de havens aan de Oostzee voor diesel afkomstig uit Rusland komt overeen met ongeveer 78 dollar per vat. Dat is ruim onder het prijsplafond van de EU en de G7 van 100 dollar per vat.
De Russische diesel wordt echter verscheept naar onder meer Turkije, Marokko en Tunesiƫ en kopers in die landen betalen mogelijk aanzienlijk meer dan de FOB-prijs. Dat geldt in ieder geval voor ruwe olie. Zo was de prijs voor Russische olie die aan India werd geleverd onlangs meer dan 20 dollar per vat duurder dan de prijs in de havens.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP) - Apple heeft het afgelopen kwartaal zijn beste eerste drie maanden in een jaar ooit behaald. Dat zegt topman Tim Cook van het techconcern in een toelichting op de resultaten. Volgens hem komt dat onder andere dankzij meer verkopen van iPhones.
4 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag hoger gesloten. Beleggers reageerden onder meer op positieve kwartaalresultaten van Alphabet, het moederbedrijf van Google, en de fabrikant van graafmachines, bulldozers en mijnbouwtrucks Caterpillar.
1 uur geledenDEURNE (ANP) - De elektrische-bussenbouwer Ebusco voert gesprekken met partijen die interesse hebben in het kopen van een meerderheidsbelang in de busactiviteiten. Het noodlijdende bedrijf meldt dit bij de presentatie van de jaarresultaten.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - Spotify heeft donderdag een nieuw verificatiesysteem aangekondigd om gebruikers van de muziekstreamingdienst te helpen echte artiesten te onderscheiden van muziek die is gegenereerd door kunstmatige intelligentie. Het groene vinkje, dat aangeeft dat een artiest is geverifieerd door Spotify, komt in een tijd van groeiende bezorgdheid in de muziekindustrie over door AI-gegenereerde nummers die streamingdiensten overspoelen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven zijn "ernstig bezorgd" over plannen van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) voor een zogenoemd invoedingstarief voor grote elektriciteitsproducenten. Daarmee moeten bijvoorbeeld zonneparken, windparken en elektriciteitscentrales meebetalen aan de kosten voor het uitbreiden van het volle stroomnet.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil meer ruimte geven aan grote fusies binnen de Europese Unie. Dat staat in een herziene richtlijn voor fusies die de Europese Commissie donderdag naar buiten brengt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal patentaanvragen in Nederland is vorig jaar toegenomen. Volgens Octrooicentrum Nederland is de hoeveelheid Nederlandse verzoeken voor het eerst vier jaar gestegen, terwijl buitenlandse aanvragen terugliepen.
5 uur geleden