België staat op tijdig alternatief voor te late Damen-fregatten
BRUSSEL (ANP) - België móet op tijd vervanging hebben voor zijn twee op hun laatste benen lopende fregatten, zegt de Belgische defensiechef. Om de gezamenlijke bouw van zes nieuwe fregatten met Nederland door te zetten, moet daarvoor een oplossing gevonden worden. "Het is voor België primordiaal om die operationele capaciteit te handhaven", stelt generaal Frederik Vansina in een interview met het ANP. "Dat is de drijvende factor."
Nederland en België onderhandelen over het redden van een gezamenlijk contract voor zes zogenoemde ASW-fregatten. De bestelling bij de Nederlandse scheepsbouwer Damen wordt zoveel duurder en later, dat België inmiddels rondkijkt of er een andere leverancier is om naar over te stappen. Dat zou volgens militaire bronnen niet alleen een klap zijn voor Damen, maar ook voor de buitengewoon nauwe Nederlands-Belgische marinesamenwerking.
Vansina wil Nederland niets voorschrijven, maar benadrukt wel dat België niet zonder grote marineschepen mag komen te zitten. Dat dreigt wel, nu de nieuwe ASW-fregatten op z'n vroegst in 2034 worden opgeleverd en de oude Leopold I en Louise Marie in 2030 echt op zijn. "De enige slagkracht op zee die we hebben, zijn die fregatten." Daarom onderzoekt België of bijvoorbeeld fregatten van Italiaanse makelij er sneller kunnen zijn. Ondertussen bespreken Nederland en België volgens Vansina overbruggingsoplossingen als de tussentijdse levering door Damen van een klein fregat waarmee België het nog even kan uitzingen.
Dat Italië en ook andere landen die fregatten bouwen zijn gepolst, "is niet abnormaal en helemaal niet onamicaal", verzekert Vansina. Hij spreekt tegen dat België zo druk wil zetten op Nederland om bijvoorbeeld een lagere prijs te bedingen, en al helemaal dat het een grotere rol zoekt voor zijn eigen defensie-industrie.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Schrijfster en cabaretière Paulien Cornelisse is overleden. Ze stierf woensdag op 50-jarige leeftijd in het Antoni van Leeuwenhoek-ziekenhuis in Amsterdam aan de gevolgen van kanker, hebben haar management en uitgeverij bekendgemaakt.
5 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De tas van de man die woensdag bij de vliegbasis in Leeuwarden werd aangehouden na een bommelding, blijkt geen explosief te bevatten. De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) heeft de tas na onderzoek veilig verklaard. Dat meldt een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee.
5 uur geledenOVERASSELT (ANP) - De twee mannen die maandag zijn aangehouden in verband met het schietincident in Overasselt op 1 september worden donderdag voorgeleid. Beide verdachten zijn "terug te herleiden naar een plaats delict in Overasselt", zegt een woordvoerder van het Openbaar Ministerie Oost-Nederland.
5 uur geledenZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in hoger beroep een boete van 250 euro geëist tegen Koen Schuiling, voormalig burgemeester van Groningen, voor schennispleging. Schuiling (67) wordt ervan verdacht dat hij in maart 2024 masturberend achter het stuur heeft gezeten, terwijl hij tussen Hoogezand en Groningen over de A7 reed.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De militaire inlichtingendienst MIVD ziet op dit moment "geen intentie" dat Rusland snel na het einde van een oorlog in Oekraïne een conflict wil beginnen met de NAVO. Wel kan de Russische krijgsmacht na het einde van de huidige oorlog "in iets minder dan een jaar gereed zijn voor een conflict, kleinschalig, met de NAVO", waarschuwde directeur Peter Reesink van de MIVD in een briefing in de Tweede Kamer.
6 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft woensdag een man aangehouden na een bommelding bij vliegbasis Leeuwarden. De man riep dat hij een bom bij zich had. Het pakket dat hij bij zich droeg, wordt door de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) onderzocht. Dat bevestigt een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PRO, SP, Volt, ChristenUnie en DENK willen dat het kabinet toch overgaat tot evacuatie van gewonde of zieke kinderen uit Gaza. Minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) kondigde onlangs aan 12 miljoen euro te steken in zorg voor Gazanen in de regio, maar niet te kiezen voor behandeling in Nederland.
6 uur geleden