
Rusland ziet Taliban niet langer als terroristische organisatie
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Russische hooggerechtshof heeft donderdag de Taliban van de lijst met verboden terroristische organisaties gehaald. De beslissing wordt gezien als een symbolische stap van Moskou om de banden met het Afghaanse bewind te normaliseren.
De Taliban hebben het besluit verwelkomd als "een significante ontwikkeling". Ze ijveren voor internationale erkenning, maar staan meestal te boek als terroristische organisatie en niet als een legitieme partij of regering.
De Taliban werden sinds 2003 door Rusland aangemerkt als verboden terroristische organisatie. Rusland probeert de relatie met de Taliban al langer te verbeteren. President Vladimir Poetin zei vorig jaar nog dat de Taliban een Russische bondgenoot zijn in de strijd tegen terrorisme. Rusland ziet de Taliban ook als mogelijke economische partner. Een delegatie van de Taliban bezocht in 2022 en 2024 een economisch forum in Sint-Petersburg en in oktober ontmoette een topfunctionaris van de Taliban de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov in Moskou.
Terugtrekking Amerikanen
"Het eerder ingestelde verbod op activiteiten van de Taliban is opgeschort. De beslissing treedt gelijk in werking", zei rechter van het hooggerechtshof Oleg Nefedov in een vonnis, aldus het Russische staatspersbureau TASS.
De Taliban grepen in augustus 2021 de macht in Afghanistan, na de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit het land. Momenteel erkent geen enkel land de Taliban als de legitieme overheid van Afghanistan. De beslissing van het Russische hooggerechtshof betekent niet dat Rusland de Taliban officieel als Afghaanse overheid erkent.
China
In 2023 stelde China als eerste land een nieuwe ambassadeur aan in de Afghaanse hoofdstad Kabul na de overname van de Taliban.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP) - Polen denkt alle Russische drones die vorige week zijn luchtruim binnendrongen te hebben gevonden. De laatste werd gevonden in het noordoosten van het land, zegt het plaatselijke Openbaar Ministerie.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Na recent gemelde schendingen van het NAVO-luchtruim willen Polen en Roemenië snel gaan werken met een Turks luchtafweersysteem. Het gaat om een geavanceerd verkenningssysteem dat Turkije in 2022 heeft gepresenteerd en Merops heet (Multispectral Extended Range Optical Sight). Het Duitse persbureau dpa meldt dat er "met hulp van Oekraïne" trainingen met het Turkse systeem worden georganiseerd.
6 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Het Israëlische offensief in Gaza-stad heeft zaterdag tientallen levens gekost. Hulpverleners melden dat minstens 31 doden zijn gevallen in de stad. In de hele Gazastrook zouden 47 mensen zijn gedood op zaterdag.
7 uur geledenKYIV/SAMARA (ANP/DPA) - Oekraïne heeft opnieuw een olieraffinaderij aan de rivier de Wolga aangevallen. Volgens de Oekraïense strijdkrachten is de raffinaderij in Saratov bestookt en is er een brand uitgebroken. Het complex in Saratov is vaker doelwit van Oekraïense droneaanvallen geweest.
8 uur geledenRABAT (ANP/AFP) - Het historische VN-verdrag dat de oceanen moet beschermen, wordt naar verwachting in januari van kracht. Ten minste zestig landen moesten het verdrag ratificeren, de laatste stap van goedkeuring die nodig was. Inmiddels zijn ook Marokko en Sierra Leone toegetreden, waardoor dit aantal is gehaald.
10 uur geledenWARSCHAU (ANP) - Polen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag uit voorzorg opnieuw straaljagers de lucht ingestuurd, terwijl het westen van Oekraïne werd bestookt door Russische luchtaanvallen. De operatie is inmiddels weer afgerond, melden de Poolse strijdkrachten op X.
13 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - VN-secretaris-generaal António Guterres heeft vrijdag gezegd dat de wereld zich niet moet laten "intimideren" door Israël en de dreiging van verdere kolonisering van de bezette Westelijke Jordaanoever.
14 uur geleden