Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland en Oekraïne ruilen honderden krijgsgevangenen uit

Rusland en Oekraïne ruilen honderden krijgsgevangenen uit

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland en Oekraïne hebben krijgsgevangenen uitgeruild. Het Russische ministerie van Defensie meldt op Telegram dat 248 militairen zijn vrijgelaten, de Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt de vrijlating van "meer dan tweehonderd krijgers en burgers uit Russische gevangenschap".

"Na een ingewikkeld onderhandelingsproces zijn 248 Russische militairen teruggekeerd naar eigen land uit gebied dat onder controle staat van het regime in Kyiv", schrijft het Russische ministerie van Defensie op Telegram, verwijzend naar de Oekraïense regering. De Verenigde Arabische Emiraten hebben bemiddeld, meldt het ministerie.

Volgens de Oekraïense ombudsman voor de mensenrechten Dmytro Loebinets zijn 230 Oekraïense militairen vrijgelaten. Zelensky zegt dat onder meer "soldaten, sergeanten en officieren" van verschillende krijgsmachtonderdelen zijn vrijgelaten, onder wie "verdedigers die gevochten hebben in Marioepol en Azovstal".

Bloedige slag

De slag om de stad Marioepol was een van de bloedigste slagen in de oorlog tussen de twee landen. Oekraïense militairen trokken zich na een lange belegering van de stad terug in de staalfabriek Azovstal, waar ze zich in mei 2022 uiteindelijk overgaven. "Ik bedank iedereen die, ondanks alle moeilijkheden, onze mensen thuis brengt. Ik ben onze verdedigers dankbaar", schreef Zelensky op X.

Volgens Loebinets was dit de 49ste keer dat de twee landen gevangenen hebben uitgeruild. De uitruil van gevangenen lag wel al maanden stil.

Meer uit Buitenland

Vrouw omgekomen bij treinongeluk in Polen

WARSCHAU (ANP/AFP/DPA) - Bij een treinongeluk in Polen is een vrouw omgekomen en raakten twintig mensen gewond. De trein met 120 passagiers botste tegen een cementwagen en raakte hierna ontspoord.

1 uur geleden
Britse politie onderzoekt donaties Reform na undercoveractie

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse politie onderzoekt of de rechts-radicale partij Reform UK de regels voor het ontvangen van donaties heeft overtreden, meldt The Times. De partij van Nigel Farage kwam vorige week onder vuur te liggen na een uitzending van Channel 4 News. Verslaggevers maakten undercover afspraken met leden van Reform die tegen de regels in zouden gaan.

2 uur geleden
Rusland spaart wapens op voor komende strijd, waarschuwt Berlijn

BERLIJN (ANP) - De Duitse defensieminister Boris Pistorius waarschuwt dat Rusland wapens en munitie opspaart voor "latere conflicten". Rusland produceert veel meer dan het in de oorlog tegen Oekraïne erdoorheen jaagt, hield Pistorius het parlement in Berlijn woensdag voor.

2 uur geleden
Spanje krijgt miljoenen van Brussel voor Ceuta

BRUSSEL (ANP) - Spanje krijgt ruim 114 miljoen euro van de Europese Commissie om de situatie in de Spaanse exclave Ceuta te verbeteren. Dat maakte het dagelijks bestuur van de EU woensdag bekend. De exclave werd eind juli geconfronteerd met ongeveer 80.000 mensen die de grens van Marokko naar Ceuta overstaken.

2 uur geleden
Minister: Israël zet geen Gazanen gedwongen uit

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël is niet van plan om Gazanen gedwongen uit te zetten. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar tijdens de ceremoniële opening van de Israëlische ambassade in het Sloveense Ljubljana. Daarmee weerspreekt Saar zijn collega-minister Israel Katz van Defensie.

2 uur geleden
Noorse koning Harald op laatste rustplaats aangekomen

OSLO (ANP) - De overleden koning Harald is op zijn laatste rustplaats aangekomen. De processie met de kist arriveerde tegen 15.00 uur bij fort Akershus. De nieuwe koning Haakon begeleidde de stoet samen met koning Frederik van Denemarken en koning Carl Gustaf van Zweden.

2 uur geleden
Iran breidt zone met sancties uit rond Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse strijdkrachten hebben aangekondigd de beperkt toegankelijke zone uit te breiden tot in de Golf van Oman. Het land zegt schepen die zonder toestemming toch door deze zone varen "sancties" op te leggen. Als Iran denkt dat een schip zonder Iraanse toestemming wil doorvaren richting de Straat van Hormuz, zal het niet meewerken aan het verstrekken van "verzekering of andere gerelateerde diensten".

2 uur geleden