Rusland biedt vliegtuigen aan voor evacuaties Afghanen
MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - Rusland is bereid vliegtuigen te leveren om Afghanen te evacueren uit hun land. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou komt met dat aanbod terwijl westerse landen proberen hun landgenoten uit de hoofdstad Kabul te halen nu de Taliban er de scepter zwaaien. Rusland heeft zijn ambassade in Kabul niet ontruimd en heeft zelf geen evacuaties gepland.
De Russen willen ook Afghanen vervoeren naar landen die hen willen ontvangen en huisvesten, aldus een woordvoerster van het department.
Veel Afghanen die het land willen verlaten hebben moeite om op het vliegveld van Kabul, Hamid Karzai International Airport, te komen. De Taliban hebben controleposten ingericht op toegangswegen naar de luchthaven en laten alleen buitenlanders en soms Afghanen met de juiste reisdocumenten door. Amerikaanse militairen controleren het vliegveld en het Afghaanse luchtruim.
Ruzie
De Taliban lieten opnieuw weten buitenlandse troepen te steunen bij het evacueren van hun landgenoten en zeggen ook Afghanen door te laten naar het vliegveld. "We voorkomen elke vorm van geweld en ruzie tussen Afghanen, buitenlanders en leden van de Taliban", aldus een functionaris van de fundamentalisten.
Meerdere westerse landen hebben inmiddels landgenoten en Afghaanse tolken en ander personeel geëvacueerd. De Duitse bondskanselier Angela Merkel noemde de operatie "zeer complex". Behalve Duitsers worden zo veel mogelijk Afghaanse medewerkers opgehaald, evenals Afghanen die bescherming nodig hebben, zei ze donderdag.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrijft op Truth Social dat de internationale vredesraad voor de Gazastrook, die toezicht moet houden op het overgangsbestuur, is gevormd. De zogeheten Board of Peace is een belangrijk onderdeel van de tweede fase van Trumps vredesplan voor Gaza.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Donald Trump haar Nobelprijs voor de Vrede aangeboden. Dat zegt de oppositiepoliticus enkele uren na afloop van haar lunch met de Amerikaanse president in het Witte Huis. Ze wilde desgevraagd niet ingaan op de vraag of Trump de prijs aannam.
4 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Venezuela is niet bang diplomatiek de degens te kruisen met de Verenigde Staten. Dat zei interim-president Delcy Rodríguez tegenover het Venezolaanse parlement in de zogenoemde State of the Nation. De uitspraak kon rekenen op luid applaus.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is vol lof over haar gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens Machado was hun eerste persoonlijke ontmoeting "geweldig", zo zei ze na afloop van de lunch in het Witte Huis.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis is duidelijk geweest over zijn intenties om Groenland te verwerven. De inzet van Europese militairen op Groenland doet daar niets aan af. Dat zegt woordvoerder Karoline Leavitt in reactie op vragen van journalisten.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Iran heeft onder druk van de Amerikaanse president Donald Trump 800 executies opgeschort, meldt het Witte Huis. Trump waarschuwde Iran eerder voor "ernstige gevolgen" als het regime zou doorgaan met het doden van demonstranten.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de Amerikaanse president Donald Trump gevraagd eventuele plannen voor een Amerikaanse aanval op Iran uit te stellen. Dat bericht de krant The New York Times, die zich baseert op informatie van een hooggeplaatste Amerikaanse regeringsfunctionaris.
7 uur geleden