Rusland biedt vliegtuigen aan voor evacuaties Afghanen
MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - Rusland is bereid vliegtuigen te leveren om Afghanen te evacueren uit hun land. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou komt met dat aanbod terwijl westerse landen proberen hun landgenoten uit de hoofdstad Kabul te halen nu de Taliban er de scepter zwaaien. Rusland heeft zijn ambassade in Kabul niet ontruimd en heeft zelf geen evacuaties gepland.
De Russen willen ook Afghanen vervoeren naar landen die hen willen ontvangen en huisvesten, aldus een woordvoerster van het department.
Veel Afghanen die het land willen verlaten hebben moeite om op het vliegveld van Kabul, Hamid Karzai International Airport, te komen. De Taliban hebben controleposten ingericht op toegangswegen naar de luchthaven en laten alleen buitenlanders en soms Afghanen met de juiste reisdocumenten door. Amerikaanse militairen controleren het vliegveld en het Afghaanse luchtruim.
Ruzie
De Taliban lieten opnieuw weten buitenlandse troepen te steunen bij het evacueren van hun landgenoten en zeggen ook Afghanen door te laten naar het vliegveld. "We voorkomen elke vorm van geweld en ruzie tussen Afghanen, buitenlanders en leden van de Taliban", aldus een functionaris van de fundamentalisten.
Meerdere westerse landen hebben inmiddels landgenoten en Afghaanse tolken en ander personeel geëvacueerd. De Duitse bondskanselier Angela Merkel noemde de operatie "zeer complex". Behalve Duitsers worden zo veel mogelijk Afghaanse medewerkers opgehaald, evenals Afghanen die bescherming nodig hebben, zei ze donderdag.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Kennedy Center heeft medewerkers opdracht gegeven de naam van president Donald Trump te verwijderen. Teksten in e-mails en andere documenten moeten meteen worden aangepast. Voor het weghalen van de naam van Trump op borden, de website en in brochures geldt een deadline van 12 juni. Dat schrijven Amerikaanse media als PBS en NBC News, die zich baseren op een interne memo.
29 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - Japan wil in de komende decennia tot veertien verouderde kernreactoren vervangen. Het ministerie van Economie, Handel en Industrie deed vrijdag een voorstel daartoe, om zo aan de stijgende vraag naar elektriciteit te kunnen blijven voldoen.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Chinese leider Xi Jinping brengt op 8 en 9 juni een bezoek aan Noord-Korea. De president werd uitgenodigd voor een staatsbezoek door de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, meldt de Chinese staatstelevisie.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft donderdag wetgeving aangenomen voor een hulppakket voor Oekraïne en nieuwe sancties tegen Rusland. Naast Democraten stemden ook achttien Republikeinen voor de wet, opnieuw een teken van verzet tegen president Donald Trump binnen de partij.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Amerikaanse en Europese functionarissen zijn er na twee dagen onderhandelen niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over een hoge vertegenwoordiger voor Bosnië en Herzegovina. Dat bevestigde de vertrekkende gezant Christian Schmidt, die aangeeft dat het overleg binnenkort wordt voortgezet.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties ingesteld tegen de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel. Dat valt te lezen op de website van het ministerie van Financiën. Ook zijn sancties ingesteld tegen leden van de familie Castro, onder anderen tegen de zoon en kleinzoon van oud-president Raúl Castro.
5 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De Nederlander Rob Smeets is de nieuwe ceo van de haven Antwerpen-Brugge. Het havenbedrijf maakte zijn benoeming vrijdag bekend in een verklaring. Smeets volgt Jacques Vandermeiren op, die in april vervroegd opstapte.
7 uur geleden