Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ruim 200.000 Fransen betogen tegen coronapas en vaccinatieplicht

Ruim 200.000 Fransen betogen tegen coronapas en vaccinatieplicht

PARIJS (ANP) - Fransen zijn zaterdag, voor de derde keer op rij, massaal de straat op gegaan om te protesteren tegen strengere coronamaatregelen zoals de zogenoemde gezondheidspas en de verplichte vaccinatie van zorgpersoneel. Het ministerie van Binnenlandse Zaken sprak over ruim 204.000 deelnemers, de grootste opkomst tot nu toe. Vorige week betoogden 160.000 mensen, de week daarvoor 110.000.

Binnenlandminister Darmanin relativeerde de cijfers en benadrukte dat de demonstranten niet in de meerderheid zijn. Hij wees erop dat zich al ruim 4 miljoen mensen hebben laten vaccineren na de jongste oproep van president Macron.

In de hoofdstad Parijs waren meerdere protesten met duizenden demonstranten, waarbij de roep om "vrijheid" centraal stond. Ruim 3000 politieagenten waren ingezet, melden Franse media. Her en der kwam het tot botsingen.

Arrestaties

Toen relschoppers straten blokkeerden met afvalcontainers en andere barricades opwierpen, grepen eenheden in met traangas en waterkanon. Drie agenten raakten gewond. Er waren zeker tien aanhoudingen. In Toulouse werden zeven personen gearresteerd, onder wie een man met een pistool net voor het begin van de betoging daar.

Het Franse persbureau AFP onderbrak zijn berichtgeving met beelden van de protesten in Parijs nadat twee journalisten waren aangevallen, uitgescholden en bespuugd. Bij vorige demonstraties waren verslaggevers ook al doelwit van gewelddadige betogers.

Vierde coronagolf

De Franse regering wil met de coronapas het vaccineren stimuleren in de strijd tegen de vierde coronagolf, die veroorzaakt wordt door de uiterst besmettelijke Delta-variant. Met het bewijs kun je aantonen dat je bent gevaccineerd, negatief getest of genezen. De pas wordt op steeds meer plaatsen verplicht, vanaf 9 augustus bijvoorbeeld voor cafés en restaurants, grote winkelcentra, ziekenhuizen, zorginstellingen en treinen over lange afstanden. Hij is al nodig voor onder meer musea, bioscopen en grote evenementen.

Fransen kunnen de gezondheidspas op hun smartphone zetten. Nederlanders kunnen de Europees erkende CoronaCheck-app gebruiken.

In het Zwitserse Luzern deden ongeveer 5000 mensen mee aan een betoging tegen de Zwitserse coronabeperkingen en de vaccinatiecampagne. Volgens de politie raakte een agent gewond. Twee personen werden aangehouden.

Meer uit Buitenland

VN: ongeveer 4,9 miljoen kinderen onder 5 jaar gestorven in 2024

NEW YORK (ANP) - Ongeveer 4,9 miljoen kinderen zijn in 2024 gestorven voordat ze hun vijfde verjaardag bereikten, volgens nieuwe schattingen van de Verenigde Naties. Dit duidt erop dat de vooruitgang bij het terugdringen van de kindersterfte dat jaar stagneerde. En dat terwijl de wereldwijde bezuinigingen op ontwikkelingshulp van 2025 nog geen rol speelden.

1 uur geleden
Doden bij Israëlische aanvallen in centrum Beiroet

BEIROET (ANP) - Twee Israëlische aanvallen in het centrum van de Libanese hoofdstad Beiroet hebben woensdagochtend zeker zes mensen het leven gekost. 24 mensen raakten gewond, aldus een voorlopige balans van de autoriteiten.

3 uur geleden
VS zetten bunkerbommen in tegen locaties nabij Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft bunkerbommen ingezet om versterkte Iraanse raketbases aan te vallen langs de Iraanse kust, nabij de Straat van Hormuz. Het regionale militaire commando CENTCOM liet weten dat daarbij meerdere munitie-eenheden met een gewicht van circa 2300 kilo "succesvol zijn ingezet".

3 uur geleden
Israël meldt doden door Iraanse aanvallen nabij Tel Aviv

TEL AVIV (ANP) - In de nacht van dinsdag op woensdag zijn nabij Tel Aviv twee mensen om het leven gekomen, meldden Israëlische hulpdiensten. Tegelijkertijd meldde de Israëlische politie dat er in hetzelfde gebied delen van projectielen waren neergekomen als gevolg van Iraanse aanvallen.

5 uur geleden
Iraanse veiligheidsraad bevestigt dood chef Ali Larijani

TEHERAN (ANP) - De leider van de Iraanse veiligheidsraad, Ali Larijani, is dood. Dat meldt Al Jazeera op basis van Iraanse staatsmedia. In een verklaring bevestigt de Iraanse veiligheidsraad dat Larijani is omgekomen bij gerichte aanvallen. Israël beweerde eerder op dinsdag al hem te hebben gedood.

8 uur geleden
Revolutionaire Garde bevestigt dood Basij-leider Soleimani

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft bevestigd dat Gholamreza Soleimani is omgekomen bij Amerikaans-Israëlische aanvallen. Soleimani gaf leiding aan de zogenoemde Basij, een paramilitaire beweging die onder meer verantwoordelijk wordt gehouden voor het gewelddadig neerslaan van de protesten in Iran in januari.

9 uur geleden
VS dragen ambassades wereldwijd op veiligheid te herzien

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Amerikaanse ambassades wereldwijd opgedragen "onmiddellijk" hun veiligheidsmaatregelen te herzien. Dit in verband met de oorlog in Iran, schrijft The Washington Post. Ambassades in het Midden-Oosten hadden deze oproep al gekregen.

9 uur geleden