Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ruim 1000 Oekraïense dorpen zonder elektriciteit door winterweer

Ruim 1000 Oekraïense dorpen zonder elektriciteit door winterweer

KYIV (ANP/RTR) - Door het strenge winterweer in Oekraïne zitten meer dan duizend steden en dorpen in negen regio's zonder elektriciteit. Dat meldt de Oekraïense elektriciteitsnetbeheerder Ukrenergo dinsdag. Volgens de netbeheerder is het energiesysteem verzwakt door Russische aanvallen. Inwoners worden opgeroepen om zoveel mogelijk energie te besparen.

In veel delen van Oekraïne zijn de temperaturen deze week gezakt tot -15 graden, waardoor het elektriciteitsverbruik op het hoogste niveau ligt. "Het consumptieniveau blijft groeien als gevolg van de aanzienlijke temperatuurdaling in het hele land", aldus Ukrenergo. Het elektriciteitsverbruik was dinsdagochtend al 5,8 procent hoger dan de dag ervoor. Volgens de netbeheerder heeft Oekraïne elektriciteit uit buurlanden Roemenië en Slowakije moeten importeren om aan de vraag te kunnen voldoen.

Het slechte weer heeft aanzienlijke schade veroorzaakt aan distributienetwerken en door harde wind, vorst en dikke ijslagen op apparatuur zijn veel reparatiewerkzaamheden vertraagd. Vitali Kim, gouverneur van de zuidelijke regio Mykolaiv, waar 215 steden en dorpen geen elektriciteit meer hebben, zei dat het ijs op de elektriciteitskabels meer dan 5 cm dik was.

Volgens de netbeheerder kunnen zonne-energiecentrales niet op volle capaciteit draaien door de dichte bewolking. Bovendien zijn Oekraïense energiecentrales nog herstellende van de massale Russische aanvallen van vorige winter. Rusland viel het Oekraïense energiesysteem toen aan met duizenden raketten en drones. Hierdoor ontstond regelmatig stroomuitval voor miljoenen mensen.

Ukrenergo zegt op maximale capaciteit te werken en dringt er bij bewoners op aan te voorkomen dat ze meerdere elektrische apparaten tegelijkertijd gebruiken.

Meer uit Buitenland

Iran pakt buitenlanders op voor importeren Starlink-apparatuur

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft twee buitenlanders opgepakt wegens betrokkenheid bij het importeren van Starlink-apparatuur, berichten Iraanse media. Internetdiensten via satellieten, zoals die van Starlink, zijn in het land verboden.

42 minuten geleden
Trump: Amerikaanse onderhandelaars maandag in Pakistan

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Iran hard aan te pakken als het land niet akkoord gaat met een nieuwe deal. In een bericht op Truth Social schrijft hij dat Amerikaanse vertegenwoordigers maandagavond in Pakistan zijn voor onderhandelingen.

47 minuten geleden
Nog acht personen in ziekenhuis na schietpartij Kyiv

KYIV (ANP/RTR) - Acht personen, onder wie een kind, liggen nog in het ziekenhuis nadat ze gewond waren geraakt bij een schietpartij in de Oekraïense hoofdstad Kyiv, meldt burgemeester Vitali Klytsjko. Hierbij kwamen zes mensen om het leven.

1 uur geleden
Regering en rebellen Congo maken afspraken over humanitaire hulp

KINSHASA (ANP/AFP) - De regering van de Democratische Republiek Congo en rebellengroep M23 hebben afspraken gemaakt over het vergemakkelijken van humanitaire hulpverlening aan de bevolking. Ook zullen beide partijen binnen tien dagen gevangenen vrijlaten.

1 uur geleden
Zelensky: Patriot-raketten kunnen elke week opraken

HILVERSUM (ANP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky kunnen de belangrijke Patriot-raketten elke week opraken. Dat zei de president in het televisieprogramma Buitenhof. "Het ligt eraan of de aanvallen zwaar zijn of niet. En of we elke dag worden aangevallen, of dag en nacht."

2 uur geleden
Organisatie: poging tot brandstichting bij synagoge Londen

LONDEN (ANP/RTR) - Een synagoge in Londen is het doelwit geweest van een poging tot brandstichting. Dit wordt gemeld door Community Security Trust (CST), een Britse organisatie die zich inzet voor de veiligheid van de Joodse gemeenschap.

2 uur geleden
Bultrugwalvis Timmy verzorgd, reddingspoging gaat verder

WISMAR (ANP/DPA) - De poging om de voor de Duitse kust gestrande bultrugwalvis Timmy te redden, is zondag de vierde dag ingegaan. De bultrug is gewond en wordt verzorgd, aldus Duitse media.

5 uur geleden