Ruim 1000 Oekraïense dorpen zonder elektriciteit door winterweer
KYIV (ANP/RTR) - Door het strenge winterweer in Oekraïne zitten meer dan duizend steden en dorpen in negen regio's zonder elektriciteit. Dat meldt de Oekraïense elektriciteitsnetbeheerder Ukrenergo dinsdag. Volgens de netbeheerder is het energiesysteem verzwakt door Russische aanvallen. Inwoners worden opgeroepen om zoveel mogelijk energie te besparen.
In veel delen van Oekraïne zijn de temperaturen deze week gezakt tot -15 graden, waardoor het elektriciteitsverbruik op het hoogste niveau ligt. "Het consumptieniveau blijft groeien als gevolg van de aanzienlijke temperatuurdaling in het hele land", aldus Ukrenergo. Het elektriciteitsverbruik was dinsdagochtend al 5,8 procent hoger dan de dag ervoor. Volgens de netbeheerder heeft Oekraïne elektriciteit uit buurlanden Roemenië en Slowakije moeten importeren om aan de vraag te kunnen voldoen.
Het slechte weer heeft aanzienlijke schade veroorzaakt aan distributienetwerken en door harde wind, vorst en dikke ijslagen op apparatuur zijn veel reparatiewerkzaamheden vertraagd. Vitali Kim, gouverneur van de zuidelijke regio Mykolaiv, waar 215 steden en dorpen geen elektriciteit meer hebben, zei dat het ijs op de elektriciteitskabels meer dan 5 cm dik was.
Volgens de netbeheerder kunnen zonne-energiecentrales niet op volle capaciteit draaien door de dichte bewolking. Bovendien zijn Oekraïense energiecentrales nog herstellende van de massale Russische aanvallen van vorige winter. Rusland viel het Oekraïense energiesysteem toen aan met duizenden raketten en drones. Hierdoor ontstond regelmatig stroomuitval voor miljoenen mensen.
Ukrenergo zegt op maximale capaciteit te werken en dringt er bij bewoners op aan te voorkomen dat ze meerdere elektrische apparaten tegelijkertijd gebruiken.
Meer uit Buitenland
TRONDHEIM/TEHERAN (ANP/DPA) - De Iraanse autoriteiten hebben de bekende journaliste Elaheh Mohammadi gearresteerd. Dat meldt de in Noorwegen gevestigde mensenrechtenorganisatie Hengaw op basis van bronnen in Teheran. Justitie in Iran heeft de arrestatie nog niet bevestigd en de reden is onduidelijk.
17 minuten geledenCOLOMBO (ANP/AFP) - Een voormalige topman van de geheime dienst van Sri Lanka, generaal Suresh Sallay, is gearresteerd omdat hij wordt verdacht van samenzwering en van medeplichtigheid aan een reeks bomaanslagen in 2019.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Op alle mogelijke niveaus wordt met Hongarije gesproken in een poging de blokkades op te heffen die het land heeft opgeworpen tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne en het 20e sanctiepakket tegen Rusland.
1 uur geledenZÜRICH (ANP/RTR) - Zwitserland gaat een eenmalige betaling van 50.000 Zwitserse frank (bijna 55.000 euro) doen aan zwaargewonde overlevenden en nabestaanden van de nieuwjaarsbrand in een bar in het skigebied Crans-Montana. Bij de brand kwamen 41 mensen om het leven. Meer dan honderd mensen raakten gewond, van wie velen ernstig.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky denkt dat er in de eerste dagen van maart weer direct overleg is tussen zijn land, Rusland en de VS. De drie hebben al onderhandelingsrondes gehad in Abu Dhabi en Genève. Het is niet bekend waar de volgende ronde zou zijn.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is een misser van het kabinet-Jetten om dinsdag niet de dialoog met Rusland te hervatten, maar met een steunbetuiging voor Oekraïne te komen. Dat schrijft de Russische ambassade in Nederland op X. In het bericht zegt de ambassade dit signaal "te hebben genoteerd".
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft sancties afgekondigd tegen vier commandanten van de Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces. De vier zijn volgens de raad verantwoordelijk voor het plegen van misdaden die tot volkerenmoord gerekend worden. Dat was in oktober, toen de RSF na een lange belegering de stad El-Fasher innam en aan het verkrachten en moorden sloeg. Slachtoffers waren van een bepaalde etnische groep.
4 uur geleden