Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rijksambitie energiebesparing waarschijnlijk niet gehaald

Rijksambitie energiebesparing waarschijnlijk niet gehaald

DEN HAAG (ANP) - Het is onwaarschijnlijk dat het Rijk zijn doelen voor energiebesparing in het bedrijfsleven en bij instellingen heeft gehaald. Lokale overheden controleren veel minder dan zou moeten of ondernemingen zich houden aan de verplichting om efficiënter met hun gas en elektriciteit om te gaan, concludeert de Algemene Rekenkamer. Hierdoor dreigt Nederland internationale klimaatafspraken niet na te komen, waarschuwt de belangrijke controleur van overheidsbeleid.

Sinds 1993 bestaan verplichtingen voor bedrijven, scholen of kerken om energie te besparen. Bekende voorbeelden zijn de verplichting alle besparende maatregelen te nemen die zich binnen vijf jaar terugverdienen en de plicht eens in de vier jaar te rapporteren over deze ingrepen.

Maar de Algemene Rekenkamer ziet dat de verantwoordelijke omgevingsdiensten veel minder controleren dan zou moeten. Tot 1 juli vorig jaar vielen 90.000 bedrijven onder de energiebesparingsplicht, wat na een aanscherping van de regels opliep tot ongeveer 107.500 bedrijven. Om elk bedrijf eens in de vier jaar te controleren zouden jaarlijks 22.500 controles nodig zijn, maar dat wordt bij lange na niet gehaald. Over veel jaren is ook niet duidelijk hoeveel controles er zijn geweest.

Complexe regels

Volgens collegelid van de Algemene Rekenkamer Barbara Joziasse weet het kabinet niet waarop het stuurt. "Het is echt hap-snapkennis", vult Linze Schaap aan namens de vereniging van tientallen gemeentelijke en provinciale rekenkamers, die eigen onderzoek deed. Hij pleit voor structurele financiering voor het toezicht. "Dat zou omgevingsdiensten helpen op de arbeidsmarkt, want voor dit soort toezicht is specialistische kennis nodig."

Deel van het probleem is dat omgevingsdiensten tegen complexe regels aanlopen, waardoor ze moeilijk inzicht krijgen in hoeveel energie een bedrijf precies verbruikt en kan besparen. Daarnaast vinden vooral kleinere bedrijven de regels complex.

Grootverbruikers

Volgens de Algemene Rekenkamer zou het helpen om niet langer alle bedrijven te controleren, maar vooral te kijken naar grootverbruikers. Dat biedt namelijk de kans op grotere besparingen tegen lagere kosten. Sowieso moet het kabinet dit beleid "grondig tegen het licht houden, in plaats van een aanpassinkje hier en daar", zegt Joziasse.

Tegelijkertijd moet de focus op grootverbruikers geen gedoogbeleid voor kleinere bedrijven zijn, erkent Joziasse. "Daar zit een 'fine line' tussen, die toezichthouders het beste kunnen inschatten."

Meer uit Financieel

Wegvallen tabaksverkoop blijft op omzet Sligro drukken

VEGHEL (ANP) - Groothandelsketen Sligro heeft in het derde kwartaal opnieuw minder omzet geboekt door het stoppen met de verkoop van tabak. Los daarvan was in Nederland wel een toename van de opbrengsten te zien, vooral door prijsverhogingen.

26 minuten geleden
Recordomzet voor snellaadbedrijf Fastned in derde kwartaal

AMSTERDAM (ANP) - De uitbater van laadstations voor elektrische auto's Fastned heeft in het derde kwartaal een recordomzet geboekt. Het "sterke kwartaal" werd volgens het bedrijf mede beïnvloed door toegenomen vakantieverkeer in de zomer, waarbij meer bestuurders Fastned-stations gebruikten om hun elektrische voertuig op te laden.

39 minuten geleden
Voedingsmiddelenconcern Nestlé schrapt wereldwijd 16.000 banen

VEVEY (ANP/BLOOMBERG) - Nestlé, 's werelds grootste voedingsbedrijf, gaat de komende twee jaar wereldwijd ongeveer 16.000 banen schrappen om kosten te besparen. Het gaat om 12.000 kantoorfuncties en 4000 functies in de productie en toeleveringsketen, maakte het concern bekend.

1 uur geleden
Zorg over druk op centrale banken speelt ook in Europa, zegt IMF

WASHINGTON (ANP) - Het onder druk staan van de onafhankelijkheid van centrale banken is niet alleen in de Verenigde Staten een punt van zorg, maar ook in Europa. Dan gaat het niet zozeer om de eurozone, maar juist om landen net daarbuiten, die geen deel uitmaken van de muntunie. Daarop wijst de Nederlandse bestuurder van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij in gesprek met het ANP.

1 uur geleden
Verandering bij Wereldbank door bezuinigingen ontwikkelingshulp

WASHINGTON (ANP) - De Wereldbank wil ontwikkelingshulp meer laten aansluiten bij de nationale belangen van donerende landen. Dat is nodig omdat steeds meer overheden bezuinigen op ontwikkelingshulp. Ook in Nederland is dit het geval. Door anders te werk te gaan hoopt de Wereldbank landen te bewegen toch geld te blijven storten, heeft bestuurslid Eugene Rhuggenaath laten weten bij de jaarvergadering van de bank in Washington.

2 uur geleden
Verzekeraars krijgen weer minder schadeclaims van woningbranden

DEN HAAG (ANP) - Verzekeraars hebben vorig jaar opnieuw minder schadeclaims van woningbranden gekregen. Ook het totaal uitgekeerde schadebedrag is afgenomen. Dit meldt het Verbond van Verzekeraars op basis van nieuwe cijfers.

5 uur geleden
Sluiproute dividendbelasting veel groter dan gedacht, zegt SOMO

AMSTERDAM (ANP) - De belastingvrijstelling waarmee bedrijven via inkoop van eigen aandelen dividendbelasting ontwijken, blijkt veel groter dan tot nu toe werd aangenomen. Volgens nieuw onderzoek van de Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (SOMO) zou het afschaffen van deze regeling de schatkist minstens 2,2 miljard euro per jaar opleveren. Dat is ruim twee keer zoveel als het Centraal Planbureau (CPB) inschat in de doorrekening Keuzes in Kaart 2027-2030.

8 uur geleden