Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kallas: Noordpool is front geworden in mondiale machtsstrijd

Kallas: Noordpool is front geworden in mondiale machtsstrijd

STRAATSBURG (ANP) - Het Noordpoolgebied is "het front geworden in de mondiale machtsstrijd", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Rusland breidt zijn militaire aanwezigheid uit en ook de "strategische ambities van China in het hoge noorden nemen toe", voegde ze daaraan toe. Daarom staat veiligheid centraal in de geactualiseerde Noordpoolstrategie van de EU, zei de topdiplomaat.

Sabotage van onderzeese kabels, verstoring van gps-signalen en schending van het luchtruim met drones door Rusland noemde Kallas als voorbeeld. De schepen van de Russische schaduwvloot vormen risico's voor de scheepvaart en het milieu, zei ze. Ook de Chinese investeringen in havens, mineralen en kritieke infrastructuur moeten volgens Kallas nauwlettend in de gaten worden gehouden.

"De veiligheid in het Noordpoolgebied staat gelijk aan Europese veiligheid", aldus Kallas. Brussel wil daarom de investeringen in bewakingsinfrastructuur, militaire mobiliteit en operationele capaciteiten opvoeren.

Maatregelen

Het EU-satellietsysteem Galileo en het observatieprogramma Copernicus moeten worden uitgebreid om dreigingen in het Noordpoolgebied beter te kunnen detecteren. De militaire mobiliteit via arctische havens, luchthavens en transportcorridors moet worden verbeterd, "zodat troepen en materieel sneller kunnen worden ingezet waar ze nodig zijn", zei Kallas.

De EU moet de beschikking krijgen over meer ijsbrekers, door ze te delen of gezamenlijk in te kopen, zei Eurocommissaris Jozef Síkela (Internationale Partnerschappen). Ze moeten inzetbaar zijn voor zowel veiligheid, noodhulp als onderhoud aan onderzeese kabels.

Het geld ervoor moet in de EU-meerjarenbegroting 2028-2034 worden geregeld, erkende Síkela.

Meer uit Buitenland

Dodental ruim verdubbeld bij aanval tussen Soedan en Zuid-Soedan

ABYEI (ANP/RTR/AFP) - Het dodental na een droneaanval op een markt bij Abyei in het grensgebied tussen Soedan en Zuid-Soedan is gestegen naar 153, aldus de lokale autoriteiten. Eerder werden nog 73 doden gemeld.

45 minuten geleden
BBC schrapt banen en zenders door bezuinigingen

LONDEN (ANP) - De BBC stopt in het voorjaar van 2027 met de lineaire uitzendingen op de tv-zenders BBC Three en BBC Scotland. Ook valt het doek voor BBC Radio 4 Extra. Dat heeft de omroep bekendgemaakt als onderdeel van bezuinigingsmaatregelen. Daarmee moet de komende twee jaar 500 miljoen pond worden bespaard, omgerekend bijna 600 miljoen euro.

1 uur geleden
Roemenië heeft na maandenlange impasse weer een regering

BOEKAREST (ANP/AFP) - Het Roemeense parlement heeft ingestemd met een nieuwe pro-Europese regering. Daarmee komt een einde aan een maandenlange politieke crisis, waarbij drie kandidaat-premiers werden weggestemd.

1 uur geleden
Zware regenval en overstromingen in Zuidoost-Frankrijk

MARSEILLE (ANP) - Het zuidoosten van Frankrijk en het eiland Corsica hebben te maken met hevige regenval en overstromingen. In het plaatsje Saint-Mitre-les-Remparts troffen brandweerlieden een overleden persoon aan tijdens reddingswerkzaamheden.

1 uur geleden
Franse premier belooft 'enorme' politie-inzet bij demonstraties

PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk brengt komende zaterdag een "enorme" politiemacht op de been om de orde te bewaken tijdens de demonstraties van die dag, aldus premier Sébastien Lecornu. Ook worden er militairen ingezet om de politie te ondersteunen en te ontlasten.

1 uur geleden
Meta maakt fouten bij moderatie verkiezingen, aldus toezichtsraad

WASHINGTON (ANP/AFP) - De onafhankelijke toezichtsraad van techgigant Meta ziet dat het nogal eens misgaat bij het modereren van berichten rond de Amerikaanse en Braziliaanse verkiezingen. Hier wordt soms te streng of juist te laks mee omgegaan, wat vergaande gevolgen kan hebben.

3 uur geleden
Ingewijden: Iran vertraagt onderhandelingen met VS bewust

TEHERAN (ANP/RTR) - Volgens hoge functionarissen in Iran heeft Teheran de onderhandelingen met de VS opzettelijk gerekt om Donald Trump politiek te verzwakken in aanloop naar de Amerikaanse Congresverkiezingen in november. Bovendien heeft Iran er geen vertrouwen in dat de Amerikanen zich aan gemaakte afspraken zullen houden als er een akkoord is gesloten om de oorlog te beëindigen.

3 uur geleden