Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Rentestap VS niet aan de orde, economie groeit met 6,5 procent'

'Rentestap VS niet aan de orde, economie groeit met 6,5 procent'

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse koepel van centrale banken, de Federal Reserve, ziet vooralsnog geen reden om de rente te verhogen. Volgens de beleidsmakers zullen de huidige lage rentestanden van 0 tot 0,25 procent tot 2023 in stand blijven, ook nu de inflatie dit jaar zal oplopen naar 2,4 procent, wat boven het gewenste niveau van circa 2 procent is.

Volgens de Fed staan de VS dit jaar voor een economische groei van 6,5 procent, ruim 2 procentpunt meer dan bij een eerdere raming. Na afloop van de tweedaagse vergadering verklaarden de beleidsmakers dat de Fed "bereid is de koers van het monetaire beleid waar nodig aan te passen als er risico's opduiken die de verwezenlijking van de doelstellingen in de weg zouden kunnen staan."

Het was de achtste keer op rij dat de Fed de rente ongemoeid liet en de beslissing was unaniem. Iets meer dan een jaar geleden zag de bankenkoepel zich genoodzaakt de rente met een vol procentpunt te laten zakken vanwege de impact van de coronacrisis. Naast het in stand houden van de rente, tornde de Fed ook niet aan zijn obligatie-opkoopprogramma.

Aandelenbeurzen

Volgens de Fed zal de werkloosheid eind dit jaar naar 4,5 procent zijn gezakt, waar nu ruim 6 procent van de beroepsbevolking in de VS zonder werk zit. Eind 2023 zal de werkloosheid volgens de ramingen op 3,5 procent uitkomen.

Het besluit kwam op een dag waarop de aandelenbeurzen flinke schommelingen lieten zien. De rente op obligaties schoot vooruitlopend op de aankondiging omhoog. De Fed waarschuwt dat de stijging van de inflatie dit jaar van korte duur zal zijn. Voor volgend jaar wordt een inflatie van rond de 2 procent verwacht. Als de sterk wisselende prijzen voor voeding en brandstof buiten beschouwing worden gelaten zal het leven in de VS dit jaar in doorsnee 2,2 procent duurder worden en dalen tot 2 procent volgend jaar.

Later spreek Fed-baas Jerome Powell. Aan hem is het om duidelijk te maken hoe de bankenkoepel aankijkt tegen de recente nervositeit op de obligatiemarkten. De combinatie van economisch herstel en de toestroom van geld uit coronasteunmaatregelen stuwt de inflatie en drijft de rentes op de obligatiemarkten op. Dat kan het gedrag van investeerders beïnvloeden. Een snelle stijging van de marktrentes zorgde in de afgelopen weken al voor twijfel over de hoge waarderingen van met name technologieaandelen.

Meer uit Financieel

AI-aandelen stuwen Wall Street, Nasdaq stijgt naar nieuw record

NEW YORK (ANP) - Wall Street is de eerste handelsdag van de week met overtuigende winsten gesloten, waarbij de Nasdaq een nieuw record bereikte. Vooral aandelen van AI-bedrijven waren gewild bij beleggers, na de koersval in de sector vorige week door sombere uitspraken van AI-topbestuurders over de gevaren van de technologie. Beurshandelaren lieten zich maandag echter weer leiden door de groeivooruitzichten van de techsector. Ook een aanhoudende daling van de olieprijzen verminderde de vrees dat de energieprijzen de inflatie verder zullen aanjagen.

3 uur geleden
WSJ: Trump wil investeren in energie-infrastructuur Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP) - De regering-Trump heeft voorgesteld om 5 miljard dollar te investeren in een nieuw fonds dat landen in het Midden-Oosten moet helpen bij de wederopbouw van energie-infrastructuur die tijdens de Iranoorlog is beschadigd. Dat meldt de Wall Street Journal maandag.

4 uur geleden
Paramount dichter bij overname Warner Bros. na akkoord met staten

NEW YORK (ANP) - Amerikaanse staten bevestigen een akkoord met entertainmentconcern Paramount over de overname van Hollywoodconcurrent Warner Bros. Daarmee heeft Paramount een belangrijke hindernis voor de deal, ter waarde van meer dan 110 miljard dollar, weggenomen. De staten probeerden de overname eerder via een rechtszaak tegen te houden.

5 uur geleden
Vliegverkeer naar Amerikaanse luchthavens hervat na storing

NEW YORK (ANP/RTR) - Het vliegverkeer naar verschillende bestemmingen aan de Amerikaanse oostkust kan weer worden hervat, nadat een telecomstoring eerder op de dag voor problemen zorgde. De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA zegt dat een vliegverbod voor de luchthaven in Boston is opgeheven. Ook vluchten op de luchthavens LaGuardia en JFK Airport in New York worden hervat.

5 uur geleden
Telecomstoring legt vliegverkeer stil op Amerikaanse luchthavens

NEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA heeft vliegverkeer stilgelegd op de luchthavens JFK Airport en LaGuardia in New York en Logan Airport in Boston door een telecomstoring die zich verder uitbreidt. Het gaat om vertrekkende vluchten.

6 uur geleden
Chipbedrijf AMD bereikt marktwaarde van 1 biljoen dollar

SANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Advanced Micro Devices (AMD) bereikte maandag voor het eerst een marktwaarde van 1 biljoen dollar, ofwel 1000 miljard dollar. Het Amerikaanse chipbedrijf profiteert van de opleving van chipmakers op de aandelenbeurzen, door de enorme vraag naar chips voor AI-toepassingen.

6 uur geleden
Damrak hoger door dalende olieprijs, Shell verliest

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenkoersen op het Damrak gingen maandag over een breed front omhoog. Een verdere daling van de olieprijzen temperde de zorgen over de inflatie. Die daling hing samen met diplomatieke inspanningen om de oorlog in Iran te beëindigen.

8 uur geleden