Meta wint grote concurrentiezaak VS, ontloopt gedwongen splitsing
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Meta heeft een grote concurrentierechtszaak gewonnen in de Verenigde Staten. Daardoor ontloopt het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram een mogelijke gedwongen opsplitsing, iets waarop toezichthouders uit waren. De uitspraak lijkt een grote nederlaag voor de federale overheid.
Markttoezichthouder FTC diende in 2020, tijdens de eerste termijn van president Donald Trump, aanklachten in tegen het techconcern dat toen nog Facebook heette. Daarin beschuldigde de mededingingsautoriteit Meta ervan de concurrentie in de kiem te hebben gesmoord door Instagram en WhatsApp voor forse bedragen over te nemen.
Volgens de waakhond waren die overnames in 2012 en 2014 illegale acties die Facebooks monopolie op de socialemediamarkt moesten beschermen. De instantie wilde Meta dwingen Instagram en WhatsApp te herstructureren of te verkopen om de concurrentie in de socialemediawereld te herstellen.
Oordeel rechter
Een rechter in Washington oordeelt echter dat de deals niet in strijd zijn met de Amerikaanse wet. Volgens hem is de FTC er niet in geslaagd te bewijzen dat de deals het bedrijf in staat stelden op illegale wijze een monopolie te creëren. Meta verzette zich hevig tegen de beschuldigingen en lijkt de rechter ervan te hebben overtuigd dat het bedrijf concurrenten heeft op meerdere afzonderlijke vlakken, bijvoorbeeld op het gebied van korte filmpjes, privéchats en handelsplatformen.
De zaak maakt deel uit van een bredere antitrustcampagne van de FTC en de Amerikaanse justitie tegen de macht van grote techbedrijven. Twee rechters hebben al geoordeeld dat Google op illegale wijze de markten voor onlinezoeken en adverteren heeft gemonopoliseerd, terwijl zaken tegen Amazon en Apple nog in behandeling zijn.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Vrouwen worden onevenredig hard geraakt door "de bezuinigingen in de zorg en de versoberingen in de sociale zekerheid" van het nieuwe kabinet. Dat concludeert vakbond FNV in een woensdag gepubliceerd rapport.
9 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Duitse hotels die zeggen schade te hebben geleden door de prijsregels van Booking.com moeten dat eerst "voldoende aannemelijk" maken, voordat ze mogelijk compensatie krijgen. Dat stelt de rechtbank in Amsterdam.
33 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlandse reders wachten op meer details over het plan van president Donald Trump om met de Amerikaanse marine schepen uit de Perzische Golf te escorteren. De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) is geïnteresseerd in het voorstel, maar stelt dat veel afhangt van de uitwerking. "De vraag is namelijk in hoeverre dit aanbod een veilige doortocht gaat bieden."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hardt Hyperloop is failliet verklaard door de rechtbank in Den Haag. Dat staat in het Centraal Insolventieregister, waarmee berichtgeving van RTL Z over het faillissement wordt bevestigd. Hardt Hyperloop uit Rotterdam was bezig met de ontwikkeling van technologie om mensen op hoge snelheid via capsules door een vacuümbuis te vervoeren.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil de Europese groene industrie stimuleren door landen in bepaalde sectoren meer in de EU te laten kopen. Dat staat in een langverwacht voorstel van de Europese Commissie, de Industrial Accelerator Act. Bij publieke bestedingen voor elektrische auto's en duurzame technologie moet de voorkeur zijn deze binnen Europa aan te schaffen, stelt de Commissie. Voor staal, cement en aluminium moet een deel groen worden geproduceerd.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt "voorlopig niet" op Dubai, Tel Aviv en Saudi-Arabië vanwege de aanvallen op Iran en vergeldingsacties van dat land. Dat zou aanvankelijk tot donderdag gelden, maar in het radioprogramma Sven op 1 zei topvrouw Marjan Rintel dat de maatschappij deze maatregel verlengt. "We kunnen alleen maar vliegen als het veilig is."
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Nederlandse automobilisten die gaan tanken over de Duitse grens moeten meer betalen voor benzine en diesel door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de Duitse automobilistenclub ADAC steeg de gemiddelde landelijke prijs van een liter diesel in de vroege ochtendspits op woensdag tot 2,054 euro. Dat is het hoogste niveau sinds september 2022.
2 uur geleden