Recordaantal doden in VS door drugsoverdosis tijdens pandemie
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - In de Verenigde Staten is vorig jaar een recordaantal van ruim 93.000 mensen overleden aan een overdosis drugs. Dat komt vooral door het stijgende gebruik tijdens de coronapandemie van verslavende zware pijnstillers, met name de opioïde fentanyl.
Het aantal doden steeg met bijna 30 procent ten opzichte van 2019, blijkt uit voorlopige cijfers van gezondheidsdienst CDC. Bijna 70.000 Amerikanen stierven door een overdosis opioïden, bijna 20.000 meer dan een jaar eerder. Bij sterfgevallen door cocaïne en amfetamine was ook vaak fentanyl in het spel.
De pandemie en de lockdowns zorgden bij velen voor stress, financiële problemen, sociale isolatie, verveling en schooluitval, waarop vaak naar drugs werd gegrepen. Behandeling was minder snel voorhanden en veel afkickprogramma’s werden stilgelegd.
Sinds 1999 zijn meer dan een half miljoen Amerikanen overleden door een overdosis zware pijnstillers, al dan niet op recept. Farmaceutische bedrijven zijn voor de rechter gedaagd omdat ze het onnodig voorschrijven van opioïden zouden hebben gestimuleerd. Fentanyl is 80 tot 100 keer sterker dan morfine en heroïne.
Meer uit Buitenland
KABUL (ANP) - Bij Pakistaanse luchtaanvallen op buurland Afghanistan zijn in de nacht van maandag op dinsdag zeker tien mensen gedood. Dat zegt een woordvoerder van de Taliban dinsdag op X. Onder de doden waren volgens woordvoerder Zabihullah Mujahid negen kinderen. Zij kwamen om het leven bij een luchtaanval op een huis van een burger in de provincie Khost.
1 uur geledenTAGANROG (ANP) - Dinsdagochtend vroeg heeft Oekraïne verschillende luchtaanvallen uitgevoerd op Rusland. In de stad Taganrog in de regio Rostov viel een dode en raakten drie anderen gewond. Dat meldt de burgemeester van Taganrog, Svetlana Kambulova.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) zou graag zien dat klimaattoppen in de toekomst op een andere manier worden vormgegeven. In een interview met De Telegraaf laat de hoofdonderhandelaar van de EU dinsdag weten dat hij er na de klimaattop in Belém "steeds meer van overtuigd is dat we ons moeten afvragen of we dit op deze manier moeten blijven organiseren".
2 uur geledenCARACAS (ANP) - Internationale luchtvaartmaatschappijen moeten binnen 48 uur hun vluchten naar Venezuela hervatten, anders riskeren ze hun vliegvergunning te verliezen. Daarvoor waarschuwde Venezuela's luchtvaartinstituut maandag.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Russische drones hebben in de nacht van maandag op dinsdag de Oekraïense hoofdstad Kyiv bestookt. Bij de aanval is zeker een woongebouw geraakt, meldt de burgemeester van Kyiv, Vitali Klytsjko, op Telegram. Het gebouw ligt in het stadscentrum.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - NASA heeft maandag aangekondigd dat het aantal astronautenmissies onder Boeing's Starliner-contract wordt teruggeschroefd. Het programma kampt met technische problemen en loopt achter op SpaceX van Elon Musk. De volgende missie van het ruimtevaartuig naar het internationale ruimtestation ISS zal zonder bemanning vliegen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Pentagon is een onderzoek gestart naar de Democratische senator Mark Kelly nadat president Trump hem had beschuldigd van opruiing. Kelly en vijf andere Democraten hadden de inlichtingendiensten en het leger erop gewezen dat orders mogen worden genegeerd als die in strijd zijn met de wet. Zij deden dat in een videoboodschap.
8 uur geleden