
Recessiezorgen zijn volgens DNB definitief verleden tijd
AMSTERDAM (ANP) - De angst voor een recessie is definitief verleden tijd, zegt De Nederlandsche Bank. Het strenge rentebeleid om de hoge inflatie tegen te gaan zonder de economie al te veel te schaden, heeft volgens de toezichthouder onverwacht goed gewerkt. Dat zegt Olaf Sleijpen, DNB-directeur monetaire zaken, in een toelichting op een optimistischere economische raming.
De Nederlandse economie groeit dit jaar naar verwachting met 0,5 procent, in de komende twee jaar steeds met 1,3 procent. Dat is beter dan bij de vorige verwachting in december, toen er voor dit jaar werd uitgegaan van een groei van 0,3 procent en voor volgend jaar een plus van 1 procent. Er is sprake van een recessie bij twee kwartalen krimp op rij.
Volgens Sleijpen komt het gunstigere vooruitzicht door de opleving van de wereldhandel, wat belangrijk is voor de economie van Nederland. Ook zijn de overheid en consumenten veel blijven uitgeven. Daar komt bij dat vanaf komend jaar ook het bedrijfsleven weer bijdraagt aan de groei van de economie, waar deze activiteiten nu nog een negatieve impact hebben.
Risico
Consumenten kunnen geld blijven uitgeven door snel gestegen lonen en de flinke toename van de huizenprijzen. Dit jaar pieken de loonstijgingen volgens DNB, de komende jaren nemen die iets af. "Maar ze blijven hoog. Toch wordt de inflatieschok vanuit consumenten bezien pas in 2026 volledig goedgemaakt", schat Sleijpen. Prijsstijgingen door de oorlog in Oekraïne leidden sinds 2022 tot een historisch groot koopkrachtverlies, wat beetje bij beetje wordt goedgemaakt.
De snelle stijging van de lonen zorgt er, net als de verwachting dat de energieprijzen langer hoog blijven, voor dat de inflatie pas in 2026 (1,8 procent) onder het EU-doel van 2 procent komt. Eerder was de verwachting dat dit eind volgend jaar al zou gebeuren. Volgens de nieuwe raming komt de algehele prijsstijging in 2025 nog uit op 2,8 procent, tegenover de eerder geschatte 2,2 procent.
Het grootste risico voor zowel de inflatie als de Nederlandse economie als geheel blijft de escalatie van conflicten op het wereldtoneel, zoals in het Midden-Oosten. Sleijpen: "De handelsbelemmeringen zijn de afgelopen jaren al fors opgelopen. Dat is gewoon slecht voor de wereldeconomie. Geopolitieke spanningen kunnen ook de energieprijzen opstuwen, met hogere inflatie tot gevolg." Ook cybercriminaliteit is volgens de directeur een belangrijk risico voor de Nederlandse economie.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging woensdag licht omhoog, na de stevige koerswinst een dag eerder. Beleggers hopen dat de wapenstilstand tussen Israël en Iran, die door de Amerikaanse president Donald Trump werd aangekondigd, standhoudt na het onrustige begin van het bestand. Verder wordt gelet op de NAVO-top in Den Haag, waar de lidstaten moeten besluiten om minstens 5 procent van hun bruto binnenlands product (bbp) aan defensie te besteden.
7 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Op Brussels Airport zijn woensdag zoals verwacht alle vertrekkende vluchten geannuleerd door een landelijke staking in België tegen het beleid van de federale regering. Ook luchthavenpersoneel doet mee aan de staking, die eerder al is aangekondigd. Op de luchthaven van Charleroi is het vliegverkeer stilgelegd, er vertrekken geen vluchten en er komen ook geen toestellen aan.
17 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump dat China Iraanse olie mag blijven kopen heeft oliehandelaren en functionarissen in zijn eigen regering verrast. "China kan nu doorgaan met het kopen van olie van Iran. Hopelijk zullen ze ook veel van de VS kopen", zei Trump dinsdag op Truth Social, te midden van een stortvloed aan berichten waarin hij Israël en Iran opriep de vijandelijkheden te staken en zich te houden aan de wapenstilstand.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De prijzen in de horeca stijgen dit jaar naar verwachting gemiddeld met 5 procent, meldt ING in een nieuw rapport over de sector. De prijsstijging is lager dan de drie voorgaande jaren, maar is nog altijd hoger dan de inflatie in Nederland. Dat komt volgens de economen van de bank vooral door stijgende voedingsprijzen en oplopende personeelskosten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De verkopen van nieuwe Tesla's in de Europese Unie zijn in mei opnieuw hard gedaald. De Europese autobrancheorganisatie ACEA meldt dat de verkoop van elektrische auto's van het merk van Elon Musk is gekelderd met ruim 40 procent in vergelijking met dezelfde periode een jaar eerder.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag flink hoger geëindigd. Beleggers reageerden verheugd op de wapenstilstand tussen Israël en Iran. Ook hadden ze aandacht voor uitspraken van Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve. Hij verscheen voor het Amerikaanse Congres om verklaringen af te leggen over het rentebeleid, iets wat de voorzitter van de Amerikaanse centrale bank twee keer per jaar doet.
11 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk moeten nog eens 800.000 voertuigen met airbags van het merk Takata aan de kant worden gezet. Dat heeft het Franse ministerie van Transport dinsdag opgedragen aan autofabrikanten van verschillende merken.
14 uur geleden