Consumentenvertrouwen VS naar laagste niveau in ruim 3 jaar
ANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau sinds juni 2022. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van een voorlopige raming. Amerikaanse consumenten zijn vooral bezorgd over de aanhoudende shutdown van de overheid en de afzwakkende arbeidsmarkt in de Verenigde Staten.
Volgens de onderzoekers zijn de zorgen wijdverspreid over leeftijdsgroepen, inkomens en politieke voorkeuren. Vooral over de huidige economische omstandigheden zijn huishoudens somber gestemd. Die deelindex daalde zelfs naar het laagste niveau ooit. Zo zijn er meer zorgen over werkloosheid bij consumenten nu de arbeidsmarkt in de VS flink aan het afkoelen is. Daarnaast hebben huishoudens zorgen over de eigen financiën.
De shutdown van de federale overheid door het begrotingsconflict tussen Republikeinen en Democraten duurt nu al meer dan een maand. Het is daarmee de langste shutdown ooit in de VS.
Handelsbeleid
Eerder dit jaar stond het vertrouwen ook al fors onder druk door zorgen over het handelsbeleid van president Donald Trump en de hoge inflatie. Het vertrouwen trok vervolgens weer aan door de handelsdeal die Trump had gesloten. Ook de stijgende beurskoersen op Wall Street boden steun aan het consumentenvertrouwen.
De index van de Universiteit van Michigan kwam op voorlopige basis uit op een stand van 50,3, tegen 53,6 een maand eerder. In juni 2022 werd het laagste niveau ooit gemeten met een stand van 50.
Het zwakke consumentenvertrouwen kan leiden tot lagere bestedingen van Amerikaanse huishoudens. De consumentenuitgaven vormen de motor van de Amerikaanse economie.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
21 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
21 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
23 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
23 uur geleden