Rapport: VS moeten zich voorbereiden op enorme overstromingen
NEW YORK (ANP) - Niet alleen de kust, maar ook binnenlandse regio's van de VS moeten zich voorbereiden op "onvoorstelbare" overstromingen als gevolg van steeds krachtigere orkanen. Wetenschappers hebben berekend dat de wind van de recente orkaan Helene zo'n 11 procent intenser was door klimaatverandering, en regenval nam hierdoor ongeveer 10 procent toe. Zulke hevige orkanen waren vroeger eens in de 130 jaar te verwachten, maar door de opwarmende aarde is de kans op nog een 'Helene' aanzienlijk toegenomen.
Het is complex om de invloed van klimaatverandering te meten op orkanen omdat zowel hevige regenval als extreme wind een aandeel heeft. Ook speelt de temperatuur van het zeeoppervlak een cruciale rol. Wetenschappers betrokken bij World Weather Attribution (WWA) hebben daarom op verschillende manieren de aspecten van orkaan Helene onderzocht.
Klimaatverandering is een "totale game-changer" voor orkanen zoals Helene, stelt onderzoeker Ben Clarke. De uitstoot van fossiele brandstoffen heeft de aarde gemiddeld al zo'n 1,3 graden warmer gemaakt dan voor het industriële tijdperk. De oceaantemperatuur in de Golf van Mexico was zo'n 2 graden warmer dan gemiddeld, waardoor Helene sneller transformeerde van storm tot orkaan.
Milton
De hevige regenval leidde tot "apocalyptische taferelen" in het zuidoosten van de VS, zegt Clarke. Het terrein hielp bovendien ook niet mee. De steilheid leidde het regenwater naar rivieren en beken, signaleert het rapport. Daardoor waren de overstromingen plotseling zeer extreem en werden evacuaties in veel regio's onmogelijk.
Meer dan 220 mensen zijn omgekomen bij orkaan Helene, die eind september aan land kwam in Florida, het hoogste aantal doden na een orkaan in de VS sinds het land in 2005 te maken kreeg met Katrina. Helene zwakte uiteindelijk af tot tropische storm, maar zorgde ook in onder meer North Carolina, Georgia en Tennessee voor schade en doden. Het is onduidelijk hoeveel mensen nog vermist zijn. Ondertussen is er al een nieuwe orkaan in aantocht. Milton komt naar verwachting woensdag aan land in Florida. De gouverneur zegt er rekening mee te houden dat dit een "monster" is.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD/BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Door Israëlische aanvallen zijn zondag in de Gazastrook ten minste acht Palestijnen gedood, aldus gezondheidsfunctionarissen. Dat aantal is inclusief de vier doden die Palestijnse autoriteiten eerder op zondag al meldden.
7 uur geledenSEVILLA (ANP/AFP) - De socialisten van de Spaanse premier Pedro Sánchez lijken af te stevenen op een nederlaag bij de regionale verkiezingen in Andalusië, zo voorspelt een exitpoll. De stemming wordt gezien als een graadmeter voor de landelijke verkiezingen van volgend jaar.
8 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - Door een gewapende aanval in de Mexicaanse deelstaat Puebla zijn tien mensen om het leven gekomen. Dat heeft het ministerie van Openbare Veiligheid van de deelstaat bekendgemaakt. Onder de slachtoffers waren zes mannen, drie vrouwen en een kind. Zij werden in de gemeente Tehuitzingo onder vuur genomen.
10 uur geledenLIENZ (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een wandelaarster om het leven gekomen door een dodelijke aanval van koeien. De 67-jarige vrouw werd door een kudde koeien aangevallen in een weiland en raakte daarbij dodelijk gewond, aldus de politie.
10 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Een beer heeft een man gedood in Vitosha, een bergachtig gebied net buiten de Bulgaarse hoofdstad Sofia. "De bevindingen van de forensisch patholoog en een expert op het gebied van wilde dieren tonen aan dat de sporen op het lichaam afkomstig zijn van een vrouwtjesbeer en haar jong," aldus een politiewoordvoerder.
10 uur geledenMODENA (ANP) - De man die zaterdag meerdere mensen verwondde door met hoge snelheid in het stadscentrum van de Italiaanse stad Modena op voetgangers in te rijden, is aangeklaagd voor doodslag en zware mishandeling, maar niet voor terrorisme. Dat melden lokale media waaronder Sky TG24.
13 uur geledenSCHKEUDITZ (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft een tijger doodgeschoten die ontsnapt was uit een particulier beheerd verblijf. Bij het incident zou een 73-jarige man zware verwondingen hebben opgelopen.
13 uur geleden