Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rapport: VS moeten zich voorbereiden op enorme overstromingen

Rapport: VS moeten zich voorbereiden op enorme overstromingen

NEW YORK (ANP) - Niet alleen de kust, maar ook binnenlandse regio's van de VS moeten zich voorbereiden op "onvoorstelbare" overstromingen als gevolg van steeds krachtigere orkanen. Wetenschappers hebben berekend dat de wind van de recente orkaan Helene zo'n 11 procent intenser was door klimaatverandering, en regenval nam hierdoor ongeveer 10 procent toe. Zulke hevige orkanen waren vroeger eens in de 130 jaar te verwachten, maar door de opwarmende aarde is de kans op nog een 'Helene' aanzienlijk toegenomen.

Het is complex om de invloed van klimaatverandering te meten op orkanen omdat zowel hevige regenval als extreme wind een aandeel heeft. Ook speelt de temperatuur van het zeeoppervlak een cruciale rol. Wetenschappers betrokken bij World Weather Attribution (WWA) hebben daarom op verschillende manieren de aspecten van orkaan Helene onderzocht.

Klimaatverandering is een "totale game-changer" voor orkanen zoals Helene, stelt onderzoeker Ben Clarke. De uitstoot van fossiele brandstoffen heeft de aarde gemiddeld al zo'n 1,3 graden warmer gemaakt dan voor het industriële tijdperk. De oceaantemperatuur in de Golf van Mexico was zo'n 2 graden warmer dan gemiddeld, waardoor Helene sneller transformeerde van storm tot orkaan.

Milton

De hevige regenval leidde tot "apocalyptische taferelen" in het zuidoosten van de VS, zegt Clarke. Het terrein hielp bovendien ook niet mee. De steilheid leidde het regenwater naar rivieren en beken, signaleert het rapport. Daardoor waren de overstromingen plotseling zeer extreem en werden evacuaties in veel regio's onmogelijk.

Meer dan 220 mensen zijn omgekomen bij orkaan Helene, die eind september aan land kwam in Florida, het hoogste aantal doden na een orkaan in de VS sinds het land in 2005 te maken kreeg met Katrina. Helene zwakte uiteindelijk af tot tropische storm, maar zorgde ook in onder meer North Carolina, Georgia en Tennessee voor schade en doden. Het is onduidelijk hoeveel mensen nog vermist zijn. Ondertussen is er al een nieuwe orkaan in aantocht. Milton komt naar verwachting woensdag aan land in Florida. De gouverneur zegt er rekening mee te houden dat dit een "monster" is.

Meer uit Buitenland

Dodental door vliegtuigcrash Colombia loopt op

BOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker acht mensen overleden, zeggen regionale autoriteiten.

1 uur geleden
Amerikaanse regering begint nieuwe onderzoeken naar Harvard

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump is twee nieuwe onderzoeken begonnen naar de universiteit Harvard. Het ministerie van Onderwijs gaat kijken of de gerenommeerde universiteit doet aan positieve discriminatie. Het bewust bevoordelen van achtergestelde of ondervertegenwoordigde groepen werd in 2023 door het Hooggerechtshof verboden.

2 uur geleden
Bahrein stelt VN-resolutie op tegen Iraanse scheepvaartaanvallen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Bahrein heeft een ontwerpresolutie opgesteld voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarmee landen gemachtigd zouden worden om "alle noodzakelijke middelen" in te zetten om het commerciële scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat blijkt uit een tekst die persbureau Reuters heeft ingezien.

2 uur geleden
Netanyahu: Trump ziet mogelijkheden voor deal met Iran

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlogsdoelen in de strijd met Iran ook bereikt kunnen worden via een overeenkomst. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu na overleg met Trump in een videoboodschap.

3 uur geleden
Een dode bij vliegtuigcrash Colombia, tientallen gewonden

BOGOTÁ (ANP) - Bij de crash van een militair vliegtuig in Colombia is één persoon overleden, maakte president Gustavo Petro bekend op X. In totaal zijn 77 mensen in het ziekenhuis opgenomen.

3 uur geleden
VK ontbiedt Iraanse ambassadeur om spionage in Londen

LONDEN (ANP/AFP) - Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Iraanse ambassadeur ontboden om vermeende spionage in Londen. Het Verenigd Koninkrijk spreekt van "roekeloze en ontwrichtende acties" van het Iraanse regime.

4 uur geleden
Vicepresident VS belt met Netanyahu over onderhandelingen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft maandag met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gebeld over beoogde onderhandelingen met Iran. Dat zegt een ingewijde tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.

4 uur geleden