Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rapport: VS moeten zich voorbereiden op enorme overstromingen

Rapport: VS moeten zich voorbereiden op enorme overstromingen

NEW YORK (ANP) - Niet alleen de kust, maar ook binnenlandse regio's van de VS moeten zich voorbereiden op "onvoorstelbare" overstromingen als gevolg van steeds krachtigere orkanen. Wetenschappers hebben berekend dat de wind van de recente orkaan Helene zo'n 11 procent intenser was door klimaatverandering, en regenval nam hierdoor ongeveer 10 procent toe. Zulke hevige orkanen waren vroeger eens in de 130 jaar te verwachten, maar door de opwarmende aarde is de kans op nog een 'Helene' aanzienlijk toegenomen.

Het is complex om de invloed van klimaatverandering te meten op orkanen omdat zowel hevige regenval als extreme wind een aandeel heeft. Ook speelt de temperatuur van het zeeoppervlak een cruciale rol. Wetenschappers betrokken bij World Weather Attribution (WWA) hebben daarom op verschillende manieren de aspecten van orkaan Helene onderzocht.

Klimaatverandering is een "totale game-changer" voor orkanen zoals Helene, stelt onderzoeker Ben Clarke. De uitstoot van fossiele brandstoffen heeft de aarde gemiddeld al zo'n 1,3 graden warmer gemaakt dan voor het industriële tijdperk. De oceaantemperatuur in de Golf van Mexico was zo'n 2 graden warmer dan gemiddeld, waardoor Helene sneller transformeerde van storm tot orkaan.

Milton

De hevige regenval leidde tot "apocalyptische taferelen" in het zuidoosten van de VS, zegt Clarke. Het terrein hielp bovendien ook niet mee. De steilheid leidde het regenwater naar rivieren en beken, signaleert het rapport. Daardoor waren de overstromingen plotseling zeer extreem en werden evacuaties in veel regio's onmogelijk.

Meer dan 220 mensen zijn omgekomen bij orkaan Helene, die eind september aan land kwam in Florida, het hoogste aantal doden na een orkaan in de VS sinds het land in 2005 te maken kreeg met Katrina. Helene zwakte uiteindelijk af tot tropische storm, maar zorgde ook in onder meer North Carolina, Georgia en Tennessee voor schade en doden. Het is onduidelijk hoeveel mensen nog vermist zijn. Ondertussen is er al een nieuwe orkaan in aantocht. Milton komt naar verwachting woensdag aan land in Florida. De gouverneur zegt er rekening mee te houden dat dit een "monster" is.

Meer uit Buitenland

Grondtroepen Israël nu ook ten noorden van 'gele lijn' Libanon

BEIROET (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft de grondoperaties in het zuiden van Libanon uitgebreid tot boven de zelf ingestelde 'gele lijn', schrijft de Israëlische krant Haaretz. De lijn is een onofficiële afbakening van "Israëlisch grondgebied" in Zuid-Libanon, die Israël afgelopen april aankondigde.

4 uur geleden
Internettoegang in Iran weer gedeeltelijk hersteld

TEHERAN (ANP) - De internettoegang in Iran is weer gedeeltelijk hersteld, meldt internetmonitor NetBlocks in een post op sociaal netwerk Mastodon. Maandag schreven de Iraanse staatsmedia dat president Masoud Pezeshkian had bevolen de internationale internettoegang te herstellen. Vicepresident Mohammad Reza Aref heeft bevestigd dat de eerste stappen hiervoor zijn gezet.

5 uur geleden
Iran: VS hebben staakt-het-vuren met voeten getreden

TEHERAN (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben het staakt-het-vuren geschonden door de zuidelijke Iraanse provincie Hormozgan aan te vallen. Dat zegt het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken in een verklaring. De VS vielen eerder deze week naar eigen zeggen mijnenleggers en raketlanceerinstallaties aan in het aan de Straat van Hormuz grenzende gebied.

6 uur geleden
Belgische politici betuigen medeleven na ongeluk schoolbus

BRUSSEL (ANP) - Belgische politici hebben afschuw, rouw en medeleven geuit om het dodelijke ongeluk tussen een trein en een schoolbusje in het Vlaamse Buggenhout. Daardoor kwamen tot nu toe vier mensen om het leven, onder wie twee tieners.

7 uur geleden
Doden door aanrijding met trein Buggenhout tussen 12 en 49 jaar

BUGGENHOUT (ANP) - De mensen die om het leven kwamen door de aanrijding tussen een trein en een schoolbusje in het Vlaamse Buggenhout waren tussen de 12 en 49 jaar oud, heeft het parket bekendgemaakt op een persconferentie. Vijf kinderen zijn in kritieke toestand naar het ziekenhuis gebracht, maar hun situatie is stabiel.

7 uur geleden
Von der Leyen: Europa rouwt mee met België na ongeluk schoolbus

BRUSSEL (ANP) - "Vandaag rouwt Europa mee met België", schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X naar aanleiding van het dodelijke ongeluk tussen een trein en een schoolbusje in het Vlaamse Buggenhout. Volgens de Belgische minister Jean-Luc Crucke (Mobiliteit) kwamen vier inzittenden van de schoolbus om door het ongeluk, onder wie twee tieners.

8 uur geleden
Doden in Libanon na intensivering Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/DPA) - Door Israëlische aanvallen op Libanon zijn zeker twaalf mensen omgekomen, melden Libanese staatsmedia. Er werden meerdere aanvallen gemeld in het zuiden van het land sinds maandagavond, nadat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu had aangekondigd de gevechten tegen Hezbollah te intensiveren.

8 uur geleden