
Rapport: VS moeten zich voorbereiden op enorme overstromingen
NEW YORK (ANP) - Niet alleen de kust, maar ook binnenlandse regio's van de VS moeten zich voorbereiden op "onvoorstelbare" overstromingen als gevolg van steeds krachtigere orkanen. Wetenschappers hebben berekend dat de wind van de recente orkaan Helene zo'n 11 procent intenser was door klimaatverandering, en regenval nam hierdoor ongeveer 10 procent toe. Zulke hevige orkanen waren vroeger eens in de 130 jaar te verwachten, maar door de opwarmende aarde is de kans op nog een 'Helene' aanzienlijk toegenomen.
Het is complex om de invloed van klimaatverandering te meten op orkanen omdat zowel hevige regenval als extreme wind een aandeel heeft. Ook speelt de temperatuur van het zeeoppervlak een cruciale rol. Wetenschappers betrokken bij World Weather Attribution (WWA) hebben daarom op verschillende manieren de aspecten van orkaan Helene onderzocht.
Klimaatverandering is een "totale game-changer" voor orkanen zoals Helene, stelt onderzoeker Ben Clarke. De uitstoot van fossiele brandstoffen heeft de aarde gemiddeld al zo'n 1,3 graden warmer gemaakt dan voor het industriële tijdperk. De oceaantemperatuur in de Golf van Mexico was zo'n 2 graden warmer dan gemiddeld, waardoor Helene sneller transformeerde van storm tot orkaan.
Milton
De hevige regenval leidde tot "apocalyptische taferelen" in het zuidoosten van de VS, zegt Clarke. Het terrein hielp bovendien ook niet mee. De steilheid leidde het regenwater naar rivieren en beken, signaleert het rapport. Daardoor waren de overstromingen plotseling zeer extreem en werden evacuaties in veel regio's onmogelijk.
Meer dan 220 mensen zijn omgekomen bij orkaan Helene, die eind september aan land kwam in Florida, het hoogste aantal doden na een orkaan in de VS sinds het land in 2005 te maken kreeg met Katrina. Helene zwakte uiteindelijk af tot tropische storm, maar zorgde ook in onder meer North Carolina, Georgia en Tennessee voor schade en doden. Het is onduidelijk hoeveel mensen nog vermist zijn. Ondertussen is er al een nieuwe orkaan in aantocht. Milton komt naar verwachting woensdag aan land in Florida. De gouverneur zegt er rekening mee te houden dat dit een "monster" is.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse parlementaire onderzoekscommissie verwijt premier François Bayrou dat hij in zijn tijd als minister van Onderwijs niet heeft ingegrepen bij grootschalig misbruik op een katholieke school. Hij zou volgens de commissie "de middelen" hebben gehad om actie te ondernemen, maar omdat hij dat niet deed, kon het fysiek en seksueel geweld jarenlang doorgaan.
40 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De nucleaire installatie in Fordow is "ernstig en zwaar beschadigd" geraakt door het Amerikaanse bombardement van vorige maand, maar dat is niet het einde van het Iraanse nucleaire programma. Dat heeft de minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi gezegd in een interview met CBS News.
47 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Paramount, het moederbedrijf van de Amerikaanse nieuwszender CBS News, heeft een schikking getroffen met president Donald Trump over een interview met Kamala Harris tijdens de verkiezingscampagne. Trump spande een rechtszaak aan omdat het interview volgens hem op een misleidende manier was bewerkt zodat Harris in een goed daglicht werd geplaatst.
1 uur geledenDHARAMSALA (ANP/RTR/AFP) - De dalai lama heeft bevestigd dat er een opvolger gekozen zal worden na zijn dood. Volgens de Tibetaanse spirituele leider moet dat gebeuren door de Gaden Phodrang Trust, een stichting die hij zelf heeft opgezet en die opereert vanuit India. "Niemand anders heeft de autoriteit om zich daarmee te bemoeien."
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse omroep BBC maakt zich volgens 107 medewerkers en driehonderd andere mensen uit de mediabranche schuldig aan "censuur" met betrekking tot Israël en ook voert zij "pr voor de Israëlische regering". Dat deden ze in een brief aan de directie.
3 uur geledenCAIRO (ANP/AFP) - In de Golf van Suez, een uitloper van het noorden van de Rode Zee, zijn minstens vier mensen om het leven gekomen toen een schip kapseisde. Zo'n twintig mensen raakten gewond. Dat melden Egyptische autoriteiten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt op sociale media dat Israël heeft ingestemd met "de noodzakelijke voorwaarden om een staakt-het-vuren van 60 dagen in Gaza te voltooien. Gedurende deze tijd zullen we met alle partijen samenwerken om de oorlog te beëindigen", aldus Trump.
5 uur geleden