Problemen energie-infra grootste obstakel verduurzaming bedrijven
DEN HAAG (ANP) - De vertraagde aanleg van nieuwe energie-infrastructuur, inclusief de problemen met het overvolle stroomnet, is het grootste obstakel voor energie-intensieve industriebedrijven om te verduurzamen. Ook de onzekerheid over vergunningverlening zit bedrijven in de weg, meldt ondernemersvereniging VNO-NCW.
De ondernemersclub vroeg 139 van de grootste energie-intensieve industriebedrijven naar hun verduurzamingsplannen. Voor 87 procent is de vertraagde aanleg van energie-infrastructuur een groot probleem. Door problemen met het overvolle stroomnet kunnen bedrijven geen nieuwe of zwaardere aansluiting krijgen. Bij 43 procent van de bedrijven speelt bovendien afhankelijkheid van het moederbedrijf voor de definitieve investeringsbeslissingen een rol. Bij het merendeel van die bedrijven bevindt het moederbedrijf zich in het buitenland.
Het vestigingsklimaat wordt door vier op de tien aangehaald als reden tot zorg. Hierdoor gaan duurzame investeringen misschien in andere landen plaatsvinden, aldus VNO-NCW. Tientallen bedrijven geven aan dat met name de gestegen kosten voor gebruik van het elektriciteitsnet en de hoogte van de (energie)belasting, vergeleken met andere (Europese) landen, de haalbaarheid negatief beïnvloedt.
Verduurzamingsplannen
87 procent van de ondervraagde bedrijven heeft de investeringsplannen om te verduurzamen afgerond of werkt die nu uit. Bedrijven willen tot 2030 gemiddeld 175 miljoen euro investeren in duurzame plannen. Daarbij zetten de meeste bedrijven in op het verbeteren van energie-efficiëntie en de elektrificatie van hun processen. Met name voor dat laatste is netcongestie een steeds groter probleem, geven de bedrijven aan.
Een andere barrière voor de verduurzamingsplannen van bedrijven is dat technologie nog niet, of onvoldoende beschikbaar is. Vier op de tien bedrijven geeft aan daar hinder door te ondervinden.
Circulariteit
Driekwart van de ondernemingen wil minder CO2 uitstoten door het energiegebruik te verduurzamen. De helft kiest voor het zelf opwekken van hernieuwbare energie. Ook circulariteit is een belangrijk thema, om minder afhankelijk te worden van bijvoorbeeld fossiele grondstoffen uit andere werelddelen.
De meeste bedrijven verwachten uiterlijk in 2027 definitieve investeringsbeslissingen te nemen over hun plannen. 70 procent nam sinds juli 2021, toen de energieprijzen gingen stijgen, volgens VNO-NCW maatregelen om zuiniger en efficiënter met energie om te gaan.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - Het vliegverkeer op de internationale luchthaven van Berlijn is tijdelijk stilgelegd vanwege ijzel. Dat is te lezen op de website van de luchthaven. Er kunnen hierdoor geen vliegtuigen meer landen of opstijgen. Het is niet duidelijk wanneer het vliegverkeer weer wordt hervat.
6 minuten geledenWENEN (ANP) - Voedingsmiddelenconcern Danone heeft in Oostenrijk een nieuwe terugroepactie van babyvoeding aangekondigd. Dat meldt de Oostenrijkse autoriteit voor voedselveiligheid Ages. Sinds december hebben Danone en verschillende andere fabrikanten in tientallen landen babyvoeding teruggeroepen die mogelijk besmet is met een giftige stof.
1 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Ongeveer 2 miljoen vaten aan Venezolaanse olie gaan naar raffinaderijen in Spanje om te worden verwerkt door het Spaanse olie- en gasconcern Repsol. Dat meldt persbureau Reuters op basis van scheepvaartgegevens. Repsol heeft de olie gekocht van grondstoffenhandelaar Trafigura, aldus Reuters. Dat bedrijf is samen met branchegenoot Vitol door de Amerikaanse regering ingeschakeld om olie uit Venezuela op de markt te brengen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ArcelorMittal eindigde donderdag bovenaan de AEX-index. De staalproducent maakte financiële resultaten bekend, waarbij de winst vorig jaar was toegenomen. Topman Aditya Mittal was ook positief gestemd over de vraag naar staal in Europa na de protectionistische maatregelen die de Europese Unie vorig jaar heeft genomen om de staalsector te beschermen tegen met name goedkoper staal uit China.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland is van plan streamingdiensten en televisieomroepen die in Duitsland actief zijn te verplichten in Europese films te investeren. Als het aan de Duitse regering ligt, investeren platforms zoals Netflix, Amazon Prime en Disney+ straks minstens 8 procent van hun netto-omzet in Europese films.
3 uur geledenVELSEN-NOORD (ANP) - De centrale ondernemingsraad van Tata Steel Nederland dreigt naar de ondernemingskamer te stappen vanwege een reorganisatieplan van de staalproducent op een van de afdelingen. Dit meldt voorzitter Cinta Groos van de ondernemingsraad. Volgens haar is de advocaat momenteel bezig met een verzoek aan de ondernemingskamer.
3 uur geledenDAVOS (ANP/AFP) - De organisatie achter het World Economic Forum (WEF) dat jaarlijks in het Zwitserse Davos wordt gehouden, gaat onderzoek doen naar het contact tussen WEF-topman Børge Brende en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Brende zou namelijk drie keer hebben deelgenomen aan zakelijke diners waarbij Epstein aanwezig was en ook contact met hem hebben gehad via e-mail en sms.
3 uur geleden