Prijs grondstoffen omlaag, maar verf wordt niet goedkoper
AMSTERDAM (ANP) - Hoewel de grondstoffen van verf goedkoper gaan worden, zal verf zelf nog wel een poos duur blijven, stelt verfproducent AkzoNobel. Sowieso zijn er meer factoren die meespelen bij de prijs van verf, zoals de kosten voor vervoer, energie en de loonkosten van de producent, legt financieel directeur Maarten de Vries van het bedrijf achter merken als Flexa, Sikkens en CetaBever uit.
Die kosten gaan allemaal nog wel verder omhoog. "We bereiden daarom een nieuwe prijsverhoging begin volgend jaar voor", aldus De Vries. Over de gehele productenlijn heeft AkzoNobel in de laatste zeven kwartalen de kosten voor grondstoffen en vrachtkosten met 1,7 miljard euro zien toenemen. Door de prijzen te verhogen werd precies datzelfde bedrag extra verdiend.
Voor de markt van decoratieve verf, zoals AkzoNobel de verf voor woningen en gebouwen noemt, voorziet het Nederlandse bedrijf in Europa en China minder verkopen. Dat komt onder meer door de economische situatie. In landen als India en Vietnam, maar ook in Latijns-Amerika groeit AkzoNobel nog, meldt De Vries.
Hoge energiekosten
Ook op andere vlakken gaat het AkzoNobel voor de wind. Lakken voor auto's en vliegtuigen verkopen weer beter. Hetzelfde geldt voor de producten van de scheepvaarttak, die onder meer coatings voor maakt waardoor er zich minder algen en schelpdieren aan scheepsrompen hechten. Daarnaast maakt AkzoNobel poedercoatings voor accu's en bekabeling van elektrische auto's. "We hebben een aantal deals met autofabrikanten dus daar zit de komende jaren veel groei in", verwacht De Vries.
Toch zal AkzoNobel op korte termijn nog wel te maken krijgen met tegenwind. De nodige klanten, onder meer in de metaalindustrie, produceren minder vanwege de hoge energiekosten. "Dat is iets waar we mee te maken krijgen." AkzoNobel zal zelf de productie niet terug hoeven te schroeven, verwacht De Vries. "Onze energierekening is maar ongeveer 1 procent van onze omzet", aldus de financieel directeur.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - SpaceX steeg dinsdag voor de derde dag op rij op de aandelenbeurzen in New York. Het ruimtevaart-, AI- en satellietbedrijf van Elon Musk eindigde de handelsdag 4,8 procent hoger. Dat is een kleinere plus dan de afgelopen dagen. SpaceX werd vrijdag tijdens de grootste beursgang van een bedrijf ooit meer dan 19 procent meer waard en kreeg er maandag weer ruim 19 procent bij.
6 uur geledenÉVIAN (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben gesproken over het opzetten van een regeling voor "betrouwbare partners" voor geavanceerde AI-modellen. Dat melden ingewijden aan zakenkrant Financial Times.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran mag van de Verenigde Staten direct beginnen met de verkoop van olie en brandstof na het ondertekenen van de vredesdeal. Dat hebben de landen afgesproken, melden ingewijden aan The Wall Street Journal.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven hoorden dinsdag bij de verliezers op de Amsterdamse aandelenbeurs. Besi, ASMI en ASML zakten tot 4,9 procent. De AEX-index op het Damrak sloot lager, na een kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers waren vooral in afwachting van details van de deal die de Verenigde Staten met Iran hebben gesloten.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Medewerkers van drogisterijketens als Etos en Kruidvat dreigen te gaan staken, meldt vakbond FNV Handel. De vakbond is niet tevreden met het loonbod van de werkgevers voor een nieuwe cao en wil dat het plan van de bedrijven om de zondagstoeslag te halveren wordt geschrapt.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De marktwaarde van SpaceX is kort gestegen boven die van techconcern Microsoft. Daarmee bevindt het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk zich in een nek-aan-nekrace met andere waardevolle bedrijven, nadat het eerder op de dag boven de marktwaarde van Amazon steeg.
12 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX heeft Amazon ingehaald als het op vier na meest waardevolle beursgenoteerde bedrijf ter wereld. Een aandeel in het ruimtevaartbedrijf ging vlak na de opening van Wall Street ruim 10 procent omhoog, waardoor de marktwaarde van het bedrijf van Elon Musk steeg tot 2,8 biljoen dollar. Het Amerikaanse tech- en webwinkelconcern heeft een marktwaarde van bijna 2,7 biljoen dollar.
13 uur geleden