Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Zuid-Afrika: geweld van afgelopen week is gepland

President Zuid-Afrika: geweld van afgelopen week is gepland

JOHANNESBURG (ANP/RTR/AFP) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa meent dat het geweld in zijn land is gepland. Sinds de opsluiting van oud-president Jacob Zuma een week geleden vinden er op meerdere plekken in Zuid-Afrika dodelijke rellen plaats. Daarbij zijn inmiddels 212 mensen omgekomen. De teller stond een dag eerder nog op 117.

Het is volgens Ramaphosa "vrij duidelijk" dat mensen zijn aangezet tot de onrust in de regio's KwaZulu-Natal en Gauteng. Hij zegt dat de autoriteiten zicht hebben op twaalf verdachten. Zij zouden de onlusten hebben gepland en gecoördineerd. Een van hen is opgepakt. De rest staat onder verscherpt politietoezicht. In totaal zijn meer dan 2200 mensen opgepakt in verband met de onrust, onder meer voor diefstal.

De nieuwe slachtoffers vielen vooral in KwaZulu-Natal, maar volgens de regering is de situatie daar geleidelijk maar gestaag aan het normaliseren.

Opsluiting Zuma

De grootschalige rellen begonnen vanwege de opsluiting van Zuma. Hij werd tot vijftien maanden cel veroordeeld vanwege minachting van de rechterlijke macht, omdat hij weigerde mee te werken aan een corruptieonderzoek tijdens zijn presidentschap. Hij is nog steeds populair onder een deel van de bevolking.

Aanvankelijk waren er protesten tegen Zuma's celstraf, maar de situatie liep al snel uit de hand. Onder meer plunderingen en vernielingen volgden. De Zuid-Afrikaanse autoriteiten zeiden dat criminelen van de gelegenheid gebruikmaakten om misdaden te plegen. Enkele tienduizenden militairen worden ingezet om de orde te herstellen.

Meer uit Buitenland

Iraanse ayatollah Khamenei wordt begraven in thuisstad Mashhad

MASHHAD (ANP/AFP) - De hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, wordt begraven in zijn thuisstad Mashhad, meldt persbureau Fars. Khamenei kwam zaterdag om het leven bij bombardementen van Israël en de Verenigde Staten. Hij was 36 jaar aan de macht.

22 seconden geleden
Iraanse media: gebouw van Assemblee van Experts gebombardeerd

QOM (ANP) - Een gebouw van de raad die de nieuwe ayatollah van Iran moet benoemen is gebombardeerd door Israël en de VS, meldt persbureau AFP op basis van lokale media. Na de dood van de hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft de 88-koppige raad van theologen de taak gekregen om een nieuwe leider te benoemen.

5 uur geleden
Zeker 40 doden en 246 gewonden bij Israëlische aanvallen in Libanon

BEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische aanvallen op Libanon hebben maandag en dinsdag tot minstens 40 doden en 246 gewonden geleid. Dat heeft het Libanese ministerie van Volksgezondheid meegedeeld.

7 uur geleden
Oekraïne meldt nieuwe schade aan Droezjba-oliepijpleiding

KYIV (ANP) - Oekraïne meldt dat opnieuw ernstige schade is ontstaan aan de Droezjba-oliepijpleiding, die wordt gebruikt om Russische olie te leveren aan onder meer Hongarije en Slowakije. Minister van Energie Denys Sjmyhal meldt volgens Interfax ‌Ukraine dat na een Russische aanval brand is uitgebroken.

8 uur geleden
Hezbollah waarschuwt voor 'openlijke oorlog met Israël'

BEIROET (ANP/DPA) - Nu Israël meer delen van Zuid-Libanon met grondtroepen bezet en tegelijk nieuwe Hezbollah-doelen aanvalt, kan dat uitmonden in een "nieuwe openlijke oorlog" tussen Israël en de beweging. Daarvoor waarschuwt Hezbollah.

8 uur geleden
Rode Kruis schaalt op in Midden-Oosten

TEHERAN (ANP) - Het Rode Kruis zegt fors meer noodhulp- en zoekteams in te zetten in het Midden-Oosten vanwege het geëscaleerde geweld daar. Onder meer in Iran, Israël en Libanon is de organisatie bezig met hulpoperaties na de vele luchtaanvallen van Israël, de Verenigde Staten en Iran.

8 uur geleden
VAE onderschepten tot nu toe 172 Iraanse raketten en 755 drones

ABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten zeggen tot nu toe 172 Iraanse raketten uit de lucht te hebben geschoten, meldt Al Jazeera. Dertien andere raketten landden in zee en een kwam neer op Emiraats grondgebied.

8 uur geleden