President Zuid-Afrika: geweld van afgelopen week is gepland
JOHANNESBURG (ANP/RTR/AFP) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa meent dat het geweld in zijn land is gepland. Sinds de opsluiting van oud-president Jacob Zuma een week geleden vinden er op meerdere plekken in Zuid-Afrika dodelijke rellen plaats. Daarbij zijn inmiddels 212 mensen omgekomen. De teller stond een dag eerder nog op 117.
Het is volgens Ramaphosa "vrij duidelijk" dat mensen zijn aangezet tot de onrust in de regio's KwaZulu-Natal en Gauteng. Hij zegt dat de autoriteiten zicht hebben op twaalf verdachten. Zij zouden de onlusten hebben gepland en gecoördineerd. Een van hen is opgepakt. De rest staat onder verscherpt politietoezicht. In totaal zijn meer dan 2200 mensen opgepakt in verband met de onrust, onder meer voor diefstal.
De nieuwe slachtoffers vielen vooral in KwaZulu-Natal, maar volgens de regering is de situatie daar geleidelijk maar gestaag aan het normaliseren.
Opsluiting Zuma
De grootschalige rellen begonnen vanwege de opsluiting van Zuma. Hij werd tot vijftien maanden cel veroordeeld vanwege minachting van de rechterlijke macht, omdat hij weigerde mee te werken aan een corruptieonderzoek tijdens zijn presidentschap. Hij is nog steeds populair onder een deel van de bevolking.
Aanvankelijk waren er protesten tegen Zuma's celstraf, maar de situatie liep al snel uit de hand. Onder meer plunderingen en vernielingen volgden. De Zuid-Afrikaanse autoriteiten zeiden dat criminelen van de gelegenheid gebruikmaakten om misdaden te plegen. Enkele tienduizenden militairen worden ingezet om de orde te herstellen.
Meer uit Buitenland
WENEN (ANP) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) heeft toegang gevraagd tot een laboratorium bij de kerncentrale Zaporizja in Oekraïne. Die staat onder controle van Rusland en werd zondag aangevallen met een drone.
27 minuten geledenASJKELON (ANP/AFP) - Twee activisten van de Global Sumud Flotilla zijn voorgeleid in Israël. De rechter heeft hun detentie met twee dagen verlengd.
3 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio reist komende week naar Italië en Vaticaanstad. Volgens Italiaanse media komt hij om de relatieschade te herstellen die vorige maand is ontstaan toen president Donald Trump meerdere malen de paus schoffeerde.
5 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft zogenoemde evacuatiebevelen uitgevaardigd voor elf dorpen in Zuid-Libanon. Alle inwoners moeten vertrekken, omdat het leger zegt aanvallen uit te voeren op doelen van Hezbollah.
7 uur geledenWEST PALM BEACH (ANP) - De Verenigde Staten gaan "fors meer" dan 5000 militairen terugtrekken uit Duitsland, zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag tegen verslaggevers in Florida. "We gaan het fors terugbrengen, en we gaan veel verder dan 5000," zei Trump over het besluit van Washington om troepen terug te trekken uit Duitsland, dat vrijdag werd aangekondigd.
14 uur geledenWEST PALM BEACH (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat er een mogelijkheid is dat de Verenigde Staten de luchtaanvallen op Iran zullen hervatten. Trumps uitspraak was een reactie op een vraag van een verslaggever in West Palm Beach.
15 uur geledenDAMASCUS (ANP) - De Syrische staatstelevisie meldt dat Jordanië luchtaanvallen heeft uitgevoerd op een opslagplaats voor wapens en drugs in de zuidelijke provincie Sweida. Lokale bronnen melden aan de staatstelevisie dat het Jordaanse leger "waarschijnlijk" een hoofdkwartier heeft getroffen dat onder controle stond van rebellengroepen in het dorp Shahba. Het Jordaanse leger meldt een "afschrikkingsoperatie" gericht op verschillende plekken langs de noordgrens van Jordanië, die door wapen- en drugshandelaren gebruikt zouden worden.
15 uur geleden