Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poolse president wil gratie verlenen aan opgepakte politici

Poolse president wil gratie verlenen aan opgepakte politici

WARSCHAU (ANP/BLOOMBERG/DPA/AFP) - De Poolse president Andrzej Duda wil gratie verlenen aan twee voormalige toppolitici. Die zijn deze week opgepakt nadat ze een veilig heenkomen hadden gezocht in zijn presidentieel paleis.

Oud-minister van Binnenlandse Zaken Mariusz Kaminski en voormalig staatssecretaris Maciej Wasik zijn veroordeeld voor machtsmisbruik. Ze maakten deel uit van de voormalige conservatieve regering, die een bondgenoot had in Duda.

De president noemde de twee opgepakte oud-bewindslieden "politieke gevangenen". Hij maakte na een ontmoeting met hun echtgenotes bekend dat hij de "procedure om gratie te verlenen" gaat inzetten.

Demonstratie

Voormalig regeringspartij Recht en Rechtvaardigheid (PiS) heeft schande gesproken over de arrestatie van de voormalige topbestuurders. Er wordt donderdagmiddag een demonstratie gehouden bij het parlement in de hoofdstad Warschau.

Kaminski en Wasik kregen in 2015 ook al gratie van Duda, maar dat is later teruggedraaid door het Poolse hooggerechtshof. De president heeft al duidelijk gemaakt "niet te zullen rusten" tot ze weer vrij zijn.

Meer uit Buitenland

Duitse Bondsdag keurt omstreden hervorming gezondheidszorg goed

BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Het Duitse parlement, de Bondsdag, heeft vrijdag een omstreden besparingspakket voor de gezondheidszorg goedgekeurd.

14 minuten geleden
Rusland in gesprek met Turkije over verkoop S-400 aan derde land

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin zegt in gesprek te zijn met Turkije over de Russische S-400-raketsystemen waarover Ankara beschikt. Het gaat daarbij om verkoop van de twee systemen aan een derde land.

58 minuten geleden
Hongarije sluit zich aan bij het Openbaar Ministerie van de EU

BRUSSEL (ANP) - Hongarije sluit zich aan bij het Europees Openbaar Ministerie (EPPO), dat EU-lidstaten controleert op fraude en corruptie met EU-geld. Daarmee breekt de nieuwe premier Péter Magyar opnieuw met beleid van zijn voorganger Viktor Orbán, die altijd weigerde EPPO toegang te geven tot Hongarije.

1 uur geleden
Arrestaties in Griekenland na aanslagen Thessaloniki

ATHENE (ANP/AFP/RTR) - De Griekse politie heeft drie arrestaties verricht na een reeks aanslagen in de stad Thessaloniki. Die lijken gericht te zijn geweest tegen politici van de regerende partij Nea Dimokratia (ND) en hebben zeker één persoon het leven gekost.

1 uur geleden
Frankrijk activeert nieuw noodplan om hitte

PARIJS (ANP) - Frankrijk heeft een noodplan in werking gesteld vanwege de extreme hitte in delen van het land. Dat meldt BFMTV. Het kabinet van premier Sébastien Lecornu was eerder op vrijdag in spoed bijeen om de hittemaatregelen te bespreken.

1 uur geleden
Wetswijziging moet Japanse troonopvolging verzekeren

TOKIO (ANP/AFP) - Het Japanse parlement heeft een wet aangenomen die de keizerlijke opvolging moet verzekeren. Een Japanse wet over troonopvolging uit 1947 staat niet toe dat vrouwen keizer kunnen worden, waardoor de 24-jarige prinses Aiko als enige kind van keizer Naruhito geen aanspraak maakt op de keizerstitel. De wetswijziging moet daarom de erfopvolging verruimen, zodat ook mannen die verder afstammen van de keizerlijke familie keizer kunnen worden. Dit door hen op te nemen in de familie.

2 uur geleden
Krant: Britse politie onderzoekt donaties aan partij Farage

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse politie onderzoekt een half miljoen pond (586.000 euro) aan donaties aan de Reform UK-partij van Nigel Farage. Het geld komt volgens The Times van de moeder van George Cottrell, een bondgenoot van Farage die in de VS een gevangenisstraf heeft uitgezeten voor fraude.

2 uur geleden