Poetin tekent omstreden wet tegen 'geschiedvervalsing'
MOSKOU (ANP/DPA) - De Russische president Vladimir Poetin heeft een omstreden wet tegen geschiedvervalsing goedgekeurd. Die maakt het volgens Russische media strafbaar om de rol die de Sovjet-Unie speelde tijdens de Tweede Wereldoorlog te vergelijken met die van nazi-Duitsland.
Historici hebben al duidelijk gemaakt zich zorgen te maken over hoe de wet gebruikt gaat worden. De wetgeving wordt gezien als een reactie op de veroordeling van het EU-parlement van het Molotov-Ribbentrop Pact, het niet-aanvalsverdrag van Duitsland en de Sovjet-Unie uit 1939.
Het Duitsland van Adolf Hitler en de Sovjet-Unie van Jozef Stalin maakten destijds stiekem afspraken over hoe ze Europa zouden verdelen. Dat leidde tot de invasie van Polen, oordeelde het Europarlement in 2019. Dat hield de Sovjet-Unie daarmee medeverantwoordelijk voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog.
Het niet-aanvalsverdrag hield overigens geen stand. Hitler keerde zich later tegen de Russen en gaf zijn Wehrmacht opdracht de communistische Sovjet-Unie binnen te vallen. Daar vielen tijdens de Tweede Wereldoorlog tientallen miljoenen doden.
Meer uit Buitenland
TBILISI (ANP/RTR) - Armenië en de Verenigde Staten zijn overeengekomen samen te werken in de civiele nucleaire sector. Washington probeert hiermee de banden met de voormalige bondgenoot van Rusland aan te halen, enkele maanden nadat de Amerikanen hebben bemiddeld bij een vredesakkoord tussen Armenië en buurland Azerbeidzjan.
55 minuten geledenMEXICO-STAD (ANP/BLOOMBERG) - Mexico heeft olieleveringen aan Cuba stopgezet vanwege de dreiging met sancties door Donald Trump. Dat zei de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum maandag. Ze beloofde wel door te gaan met het sturen van humanitaire hulp naar het met een brandstoftekort kampende Caribische eiland.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De kabinetsleden van de Britse premier Keir Starmer hebben hun steun voor hem uitgesproken. Dat geeft de premier weer lucht, nadat de leider van de Labour-partij in Schotland, Anas Sarwar, tot zijn aftreden had opgeroepen. Dat melden Britse media zoals de BBC.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Ghislaine Maxwell, die jarenlang de vertrouwelinge was van de veroordeelde Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein, heeft maandag geweigerd te antwoorden op de vragen van een commissie in het Amerikaanse Congres. Dat melden Amerikaanse media waaronder NBC News.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Europese Rekenkamer (ERK) is uiterst kritisch over het voorstel van de Europese Commissie voor het gemeenschappelijk landbouwbeleid in de nieuwe meerjarenbegroting 2028-2034. Duidelijkheid, voorspelbaarheid en eerlijkheid zijn essentieel voor een landbouwbeleid dat boeren en plattelandsgemeenschappen echt ondersteunt, maar dat ontbreekt, vatte ERK-lid Iliana Ivanova maandag de kritiek samen.
3 uur geledenEDINBURGH (ANP) - De Schotse Labour-leider Anas Sarwar heeft zijn partijgenoot Keir Starmer opgeroepen op te stappen als premier. Sarwar is het meest prominente Labour-lid tot nu toe dat openlijk heeft uitgesproken dat Starmer moet vertrekken.
4 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse politie is een onderzoek begonnen naar een recent afgetreden ambassadeur om haar banden met de overleden Amerikaanse zedendelinquent en zakenman Jeffrey Epstein. De voormalige topdiplomaat in Jordanië en Irak, Mona Juul, wordt beschuldigd van ernstige corruptie. Tegen haar man is een crimineel onderzoek geopend voor medeplichtigheid, melden Noorse media zoals omroep NRK.
5 uur geleden