
Poetin kondigt tijdelijk staakt-het-vuren aan voor feestdagen mei
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft een tijdelijk staakt-het-vuren in Oekraïne aangekondigd voor feestdagen in mei. Dat bestand geldt in de periode rond 9 mei, de dag waarop Rusland jaarlijks de overwinning in de Tweede Wereldoorlog viert.
Poetin heeft het staakt-het-vuren eenzijdig uitgeroepen, net zoals hij deed tijdens het paasweekend. Toen was er niet met Oekraïne overlegd en werd het bestand veelvuldig geschonden. De regering in Kyiv heeft nog niet gereageerd op de nieuwe aankondiging.
"Uit humanitaire overwegingen kondigt de Russische kant een wapenstilstand af tijdens de tachtigste verjaardag van de Dag van de Overwinning", aldus het Kremlin. Oekraïne wordt opgeroepen ook een bestand af te kondigen.
Trump
De Russische president heeft al wel aangegeven dat Rusland zal reageren als Oekraïne zich niet aan het staakt-het-vuren houdt. Het bestand moet gelden van middernacht in de nacht van 7 op 8 mei tot middernacht in de nacht van 10 op 11 mei.
Het besluit van het Kremlin volgt op een oproep van de Amerikaanse president Donald Trump, die aanstuurt op vrede tussen Oekraïne en Rusland. "Vladimir, STOP! Er sneuvelen 5000 soldaten per week. Laten we dat vredesakkoord NU sluiten", schreef hij vorige week na een aanval op Kyiv.
De regering-Trump voerde de druk ook op andere manieren op. Minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio waarschuwde zondag dat dit een kritieke week kan worden. Hij zei dat bekeken zal worden of de VS nog verder willen met het vredesproces.
Meer uit Buitenland
NAIROBI (ANP/RTR) - In Kenia zijn verspreid door het land zeker tien doden en 29 gewonden gevallen bij grootschalige betogingen, meldt de Keniaanse Nationale Commissie voor de Rechten van de Mens (KNCHR) op X. De protesten werden precies 35 jaar na grote betogingen voor democratie gehouden.
18 minuten geledenLJUBLJANA (ANP) - De Sloveense regering probeert met hoog spel verzet tegen de nieuwe NAVO-norm te smoren. Zij wil de bevolking voorleggen of Slovenië al dan niet in de NAVO moet blijven.
2 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben de aanval op een vrachtschip op de Rode Zee opgeëist. De Magic Seas van een Griekse rederij werd zondag voor de zuidwestkust van Jemen bestookt en zwaar beschadigd. Het was de eerste aanval op de scheepvaart in de Rode Zee in maanden. Volgens een latere verklaring van de rebellen is het schip inmiddels gezonken.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Kort na zijn ontslag door president Vladimir Poetin heeft de Russische minister van Transport zichzelf doodgeschoten, melden Russische media zoals Izvestia. Bewindsman Roman Starovojt moest na ruim een jaar opstappen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Volgens de president van Iran, Masoud Pezeshkian, heeft Israël geprobeerd hem te vermoorden. Hij uitte de beschuldiging in een interview met de Amerikaanse journalist Tucker Carlson.
3 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - De Keniaanse politie heeft in de hoofdstad Nairobi het vuur geopend op een menigte demonstranten, precies 35 jaar na grootschalige betogingen voor democratie. Volgens de directeur van een ziekenhuis zijn twee demonstranten overleden aan hun schotwonden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) maakt op 23 juli bekend welke verplichtingen het voor landen ziet om het klimaat te beschermen tegen ontwrichting door broeikasgassen, en welke gevolgen het veroorzaken van klimaatschade zou moeten hebben. De rechters spreken hun "adviserende opinie" uit tijdens een zitting in het Vredespaleis in Den Haag, heeft het VN-hof aan landen en internationale organisaties laten weten.
6 uur geleden