Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Peren meest geteelde fruit, pruimenteelt neemt af in 2024

Peren meest geteelde fruit, pruimenteelt neemt af in 2024

DEN HAAG (ANP) - Peren zijn in 2024 de meest geteelde fruitsoort in Nederland. Iets meer dan 1100 bedrijven telen dit jaar peren op gemiddeld 8,7 hectare. De oppervlakte van de perenteelt is daarmee met meer dan 80 procent gestegen ten opzichte van 2010, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de voorlopige landbouwtelling 2024.

De oppervlakte van de pruimenteelt neemt juist af. Dit jaar wordt 260 hectare, ofwel 520 voetbalvelden, gebruikt voor pruimen. Dat is 40 procent minder dan aan het begin van de eeuw. Het aantal bedrijven dat pruimen teelt neemt ook af. Dit jaar telen 270 bedrijven pruimen, bijna de helft minder dan in 2000.

Sinds de jaren negentig worden er volgens het CBS steeds meer kersen geteeld in Nederland. Dat komt mede door de opkomst van nieuwe rassen. De oppervlakte van de kersenteelt is sinds 2000 bijna verdrievoudigd tot zo'n 560 hectare (1120 voetbalvelden). Met uitzondering van 2004, 2010 en 2019, is de oppervlakte waarop kersen worden geteeld ieder jaar toegenomen. Het aantal kersentelers (340) is sinds 2000 ongeveer gelijk gebleven.

Appel

In 2024 mochten kersentelers die last hebben van een exotische fruitvlieg, voor het laatst gebruikmaken van twee gewasbeschermingsmiddelen. Of deze maatregel effect heeft op de kersenteelt van volgend jaar is volgens het CBS nog niet duidelijk.

De meeste bedrijven die kersen of pruimen telen combineren dat met ander fruit, zoals appels of peren. In 2024 zijn er ruim 219 bedrijven die kersen samen met een andere fruitsoort telen, 223 bedrijven telen pruimen in combinatie met ander fruit. 120 kersentelers telen uitsluitend kersen. Het aantal bedrijven dat alleen pruimen teelt neemt de laatste jaren af.

Na de peer is de appel de meest geteelde fruitsoort. In 2024 wordt deze vrucht door 920 bedrijven geteeld op gemiddeld 5,7 hectare. In tegenstelling tot peren is de oppervlakte voor appelteelt in de afgelopen veertien jaar ongeveer gelijk gebleven.

Meer uit Financieel

Chipbedrijven dalen op gemengd Wall Street, olieprijzen lager

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met gemengde uitslagen de handelsdag uitgegaan. Chipaandelen stonden in de min, nadat op de Europese en Aziatische beurzen chipbedrijven ook al in de verkoop werden gedaan. Verder hadden beleggers de aandacht gericht op sterke bedrijfsresultaten en een verdere daling van de olieprijzen.

9 minuten geleden
Reuters: regering-Trump gaat verbod instellen op Chinese robots

WASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump gaat maatregelen aankondigen om de import van de nieuwste Chinese robots en omvormers aan banden te leggen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. De Verenigde Staten willen met een importverbod de Amerikaanse ontwikkelingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) beschermen tegen dreigingen voor de nationale veiligheid.

1 uur geleden
ING Scanner werkt niet bij iDEAL-vervangend betaalsysteem Wero

AMSTERDAM (ANP) - ING-klanten die de scanner van de bank gebruiken, kunnen in de toekomst bij onlinebetalingen geen gebruikmaken van Wero, het nieuwe Europese digitale betaalsysteem dat iDEAL vervangt. De ING Scanner wordt bijvoorbeeld gebruikt door mensen die geen smartphone of tablet hebben en daarom hun onlinebetalingen niet met de app doen.

2 uur geleden
Eigenaar Gucci en Balenciaga ziet eerste tekenen van herstel

PARIJS (ANP) - Kering, de eigenaar van onder meer Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta en Balenciaga, heeft in het afgelopen kwartaal weer een kleine groei laten zien. De verkopen van het belangrijke modemerk Gucci daalden nog wel, maar minder hard dan marktkenners hadden verwacht.

3 uur geleden
Chiptoeleverancier ASMI blijft profiteren van AI-investeringen

ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASMI heeft in het tweede kwartaal van dit jaar opnieuw geprofiteerd van de enorme investeringen in infrastructuur voor kunstmatige intelligentie.

4 uur geleden
Beurs Amsterdam krabbelt op, maar chipbedrijven zakken opnieuw

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs liet dinsdag een overtuigend herstel zien, waarbij meerdere aandelen opvallend grote uitslagen maakten. De chipbedrijven stonden opnieuw onder druk, onder meer door vrees voor groeiende concurrentie uit China.

4 uur geleden
Beurswaarde Apple doorbreekt grens van 5 biljoen dollar

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De beurswaarde van techconcern Apple is dinsdag voor het eerst de grens van 5 biljoen dollar gepasseerd. Alleen chipconcern Nvidia wist eerder zo'n hoge beurswaarde te bereiken. Apple haalde Nvidia enkele weken geleden echter al in als waardevolste bedrijf ter wereld.

6 uur geleden