Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Peren meest geteelde fruit, pruimenteelt neemt af in 2024

Peren meest geteelde fruit, pruimenteelt neemt af in 2024

DEN HAAG (ANP) - Peren zijn in 2024 de meest geteelde fruitsoort in Nederland. Iets meer dan 1100 bedrijven telen dit jaar peren op gemiddeld 8,7 hectare. De oppervlakte van de perenteelt is daarmee met meer dan 80 procent gestegen ten opzichte van 2010, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de voorlopige landbouwtelling 2024.

De oppervlakte van de pruimenteelt neemt juist af. Dit jaar wordt 260 hectare, ofwel 520 voetbalvelden, gebruikt voor pruimen. Dat is 40 procent minder dan aan het begin van de eeuw. Het aantal bedrijven dat pruimen teelt neemt ook af. Dit jaar telen 270 bedrijven pruimen, bijna de helft minder dan in 2000.

Sinds de jaren negentig worden er volgens het CBS steeds meer kersen geteeld in Nederland. Dat komt mede door de opkomst van nieuwe rassen. De oppervlakte van de kersenteelt is sinds 2000 bijna verdrievoudigd tot zo'n 560 hectare (1120 voetbalvelden). Met uitzondering van 2004, 2010 en 2019, is de oppervlakte waarop kersen worden geteeld ieder jaar toegenomen. Het aantal kersentelers (340) is sinds 2000 ongeveer gelijk gebleven.

Appel

In 2024 mochten kersentelers die last hebben van een exotische fruitvlieg, voor het laatst gebruikmaken van twee gewasbeschermingsmiddelen. Of deze maatregel effect heeft op de kersenteelt van volgend jaar is volgens het CBS nog niet duidelijk.

De meeste bedrijven die kersen of pruimen telen combineren dat met ander fruit, zoals appels of peren. In 2024 zijn er ruim 219 bedrijven die kersen samen met een andere fruitsoort telen, 223 bedrijven telen pruimen in combinatie met ander fruit. 120 kersentelers telen uitsluitend kersen. Het aantal bedrijven dat alleen pruimen teelt neemt de laatste jaren af.

Na de peer is de appel de meest geteelde fruitsoort. In 2024 wordt deze vrucht door 920 bedrijven geteeld op gemiddeld 5,7 hectare. In tegenstelling tot peren is de oppervlakte voor appelteelt in de afgelopen veertien jaar ongeveer gelijk gebleven.

Meer uit Financieel

Vraag naar chips blijft groter dan aanbod door AI, zegt TSMC-baas

HSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde vraag naar chips die nodig zijn om toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI) te laten draaien, is groter dan wat fabrikanten kunnen leveren. Dat zei topman C.C. Wei van het Taiwanese chipconcern TSMC donderdag op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering in Hsinchu.

9 minuten geleden
CPB: hogere inkomens beschikken vaker over zonnepanelen

DEN HAAG (ANP) - Zonnepanelenbezit in Nederland is ongelijk verdeeld over huishoudens. Dat blijkt uit een studie van het Centraal Planbureau (CPB). Huishoudens met een hoger inkomen en vermogen beschikken vaker over de duurzame manier van energie opwekken.

1 uur geleden
Ziekteverzuim bovengemiddeld, vooral in gezondheidszorg

DEN HAAG (ANP) - Het ziekteverzuim onder werknemers kwam in het eerste kwartaal van dit jaar uit op 5,8 procent. Dat is evenveel als een jaar eerder, maar hoger dan het langjarig gemiddelde. In de gezondheids- en welzijnszorg lag het ziekteverzuim met 8,2 procent het hoogst van alle bedrijfstakken, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

1 uur geleden
Groene stroom is volgens klimaatstichting iets vaker echt groen

UTRECHT (ANP) - Energieleveranciers verkopen vaker groene stroom die daadwerkelijk duurzaam is opgewekt met bijvoorbeeld windmolens en zonnepanelen in Nederland. Uit onderzoek van klimaatstichting HIER komt naar voren dat 34 procent van de onderzochte groenestroomproducten niet van duurzame bronnen in Nederland komt, maar wordt 'vergroend' met certificaten uit het buitenland. Dat was vorig jaar nog bijna 38 procent.

2 uur geleden
Wall Street sluit met verliezen na gevechten in Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen de handel uitgegaan. Nieuwe aanvallen van Iran op omliggende landen voeden de vrees voor een nieuwe escalatie in de vijandelijkheden met de Verenigde Staten. Daardoor neemt de hoop op een snelle vredesdeal in het Midden-Oosten weer wat af.

9 uur geleden
Eurocommissaris Hoekstra: nieuwe heffingen VS kunnen niet

AMSTERDAM (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) heeft geen goed woord over voor nieuwe importheffingen waarmee de Verenigde Staten dreigen. Tegen nieuwszender BNR zegt hij dat de Europese Commissie zal vasthouden aan eerdere afspraken met de Amerikaanse regering, die woensdag met nieuwe importheffingen voor de EU dreigde.

9 uur geleden
Griekenland niet langer op economische probleemlijst EU

ATHENE (ANP/DPA) - De Europese Commissie heeft Griekenland voor het eerst sinds de schuldencrisis van de lijst afgehaald van lidstaten met economische onevenwichtigheden. Volgens premier Kyriakos Mitsotakis eindigt daarmee een "negatief hoofdstuk dat zestien jaar geleden begon".

11 uur geleden