Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Peren meest geteelde fruit, pruimenteelt neemt af in 2024

Peren meest geteelde fruit, pruimenteelt neemt af in 2024

DEN HAAG (ANP) - Peren zijn in 2024 de meest geteelde fruitsoort in Nederland. Iets meer dan 1100 bedrijven telen dit jaar peren op gemiddeld 8,7 hectare. De oppervlakte van de perenteelt is daarmee met meer dan 80 procent gestegen ten opzichte van 2010, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de voorlopige landbouwtelling 2024.

De oppervlakte van de pruimenteelt neemt juist af. Dit jaar wordt 260 hectare, ofwel 520 voetbalvelden, gebruikt voor pruimen. Dat is 40 procent minder dan aan het begin van de eeuw. Het aantal bedrijven dat pruimen teelt neemt ook af. Dit jaar telen 270 bedrijven pruimen, bijna de helft minder dan in 2000.

Sinds de jaren negentig worden er volgens het CBS steeds meer kersen geteeld in Nederland. Dat komt mede door de opkomst van nieuwe rassen. De oppervlakte van de kersenteelt is sinds 2000 bijna verdrievoudigd tot zo'n 560 hectare (1120 voetbalvelden). Met uitzondering van 2004, 2010 en 2019, is de oppervlakte waarop kersen worden geteeld ieder jaar toegenomen. Het aantal kersentelers (340) is sinds 2000 ongeveer gelijk gebleven.

Appel

In 2024 mochten kersentelers die last hebben van een exotische fruitvlieg, voor het laatst gebruikmaken van twee gewasbeschermingsmiddelen. Of deze maatregel effect heeft op de kersenteelt van volgend jaar is volgens het CBS nog niet duidelijk.

De meeste bedrijven die kersen of pruimen telen combineren dat met ander fruit, zoals appels of peren. In 2024 zijn er ruim 219 bedrijven die kersen samen met een andere fruitsoort telen, 223 bedrijven telen pruimen in combinatie met ander fruit. 120 kersentelers telen uitsluitend kersen. Het aantal bedrijven dat alleen pruimen teelt neemt de laatste jaren af.

Na de peer is de appel de meest geteelde fruitsoort. In 2024 wordt deze vrucht door 920 bedrijven geteeld op gemiddeld 5,7 hectare. In tegenstelling tot peren is de oppervlakte voor appelteelt in de afgelopen veertien jaar ongeveer gelijk gebleven.

Meer uit Financieel

Brussel verwacht deze maand akkoord EU over deel handelsdeal VS

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie verwacht nog deze maand een akkoord over een deel van de handelsdeal met de Verenigde Staten. Het dagelijks bestuur van de EU, het Europees Parlement en de lidstaten kwamen afgelopen nacht niet tot een voorlopig akkoord over de deal. De zogenoemde triloog wordt dinsdag 19 mei voortgezet.

15 minuten geleden
Nieuwe klap voor Eerbeek door sluiting tweede papierfabriek

UTRECHT (ANP) - Het faillissement van papierfabriek Coldenhove in Eerbeek is een nieuwe klap voor het Gelderse dorp. Door het woensdag uitgesproken faillissement van Coldenhove verliezen 110 werknemers hun baan. Het is de tweede papierfabriek in Eerbeek die de deuren sluit, want drie jaar geleden ging ook al de fabriek van Stora Enso dicht.

1 uur geleden
Reorganisatie verzekeraar Achmea kost 350 banen

ZEIST (ANP) - Verzekeraar Achmea schrapt 350 banen bij bekende merken als Zilveren Kruis, Centraal Beheer en Interpolis. Het concern brengt de distributieorganisaties van zijn verschillende merken begin volgend jaar samen in een nieuwe divisie. Overlap tussen de teams moet worden verminderd en er zullen taken verder worden geautomatiseerd.

1 uur geleden
Norges Bank verhoogt als eerste centrale bank in Europa de rente

OSLO (ANP/AFP/RTR) - De Noorse centrale bank heeft donderdag de rente met een kwart procentpunt verhoogd naar 4,25 procent. De Norges Bank is daarmee de eerste centrale bank in Europa die de leenkosten verhoogt sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten. Economen hadden verwacht dat Noorwegen de rente deze maand nog onveranderd zou laten. Wel rekenden ze op een renteverhoging in juni.

2 uur geleden
Bestellingen bij defensieconcern Rheinmetall blijven toenemen

DÜSSELDORF (ANP) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall blijft profiteren van de grote militaire investeringen voor herbewapening in Europa. De bestellingen blijven binnenkomen, want het orderboek van Rheinmetall groeide aan het einde van het eerste kwartaal van dit jaar naar een waarde van 73 miljard euro. Dat was 56 miljard euro een jaar eerder.

2 uur geleden
Emirates boekt recordwinst ondanks impact van oorlog

DUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft een recordjaar achter de rug, ondanks de impact van de oorlog in het Midden-Oosten. De luchtvaartmaatschappij uit de Verenigde Arabische Emiraten wist een lichte daling van het aantal passagiers op te vangen met hogere opbrengsten per passagier.

3 uur geleden
AEX-index licht lager na slotrecord, Shell zakt na resultaten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een klein verlies begonnen na het bereiken van een nieuw slotrecord een dag eerder. Beleggers verwerkten opnieuw een grote hoeveelheid kwartaalresultaten van bedrijven als Shell, SBM Offshore, BAM, AMG en Pharming.

3 uur geleden