Merz wil Syrische vluchtelingen terugsturen naar 'veilig' Syrië
BERLIJN (ANP/AFP/DPA) - Syrische asielzoekers in Duitsland moeten terugkeren naar hun land van herkomst nu de oorlog daar voorbij is. Dat stelt bondskanselier Friedrich Merz tijdens een bezoek aan de Noord-Duitse stad Husum. "Wie weigert naar zijn land terug te keren, kan natuurlijk uitgezet worden", aldus Merz.
De bondskanselier nodigde maandag de Syrische interim-president Ahmed al-Sharaa uit voor een bezoek aan Duitsland om het te hebben over de plannen.
Dit in contrast met uitspraken van zijn onlangs aangetreden buitenlandminister Johann Wadephul vorige week. Die zei tijdens zijn eerste bezoek aan Syrië donderdag dat het onwaarschijnlijk is dat Syrische vluchtelingen "in de nabije toekomst" moeten terugkeren vanwege de grote schade in het land. "Het is vrijwel onmogelijk om hier op een waardige manier te leven", zei hij tijdens een bezoek aan Harasta, een buurt in het noordoosten van Damascus.
Onder vuur
Merz ligt in Duitsland onder vuur vanwege zijn uitspraken over migratie. Zo sprak hij eind oktober van "een probleem in het stadsbeeld" en zei hij dat zijn kabinet bezig is met het rechtzetten van fouten gemaakt door eerdere kabinetten. Die uitspraak kwam hem op grote kritiek te staan, onder meer van vicekanselier en minister van Financiën Lars Kingbeil. Die zei tijdens een vakbondsbijeenkomst in Hannover te willen leven in een land "waar uiterlijk niet bepaalt of je in het stadsbeeld thuishoort of niet".
Enkele dagen later zei Merz tegen een journalist dat hij zijn woorden niet terugnam. "Vraag aan uw dochters wat ik daarmee mogelijk heb bedoeld. Ik denk dat u een vrij duidelijk en eensluidend antwoord zult krijgen", zei hij toen.
In Duitsland wonen ongeveer 1 miljoen Syriërs, van wie velen in 2015 en 2016 naar Duitsland kwamen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan de Braziliaanse senator en presidentszoon Flávio Bolsonaro en zijn familie een visum te verlenen. Dat meldt persbureau Reuters op gezag van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat niet wilde bevestigen of de Bolsonaro's inderdaad onderweg zijn naar de VS, zoals Braziliaanse media dinsdag eerder schreven.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot noemt de voorlopige exitpolls van de parlementsverkiezingen een bewijs van 's lands wantrouwen in premier Benjamin Netanyahu. Rond 21.00 uur Nederlandse tijd wezen de eerste exitpolls erop dat Netanyahu's Likoed-partij de grootste lijkt te worden, maar dat het oppositieblok desondanks nipt aan kop gaat.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het oppositieblok onder leiding van Gadi Eisenkot lijkt op meer zetels te kunnen rekenen dan Netanyahu's coalitie, volgens de exitpolls. Netanyahu's partij zou wel de grootste worden. Een duidelijke verkiezingswinnaar is er nog niet volgens de eerste exitpolls.
3 uur geledenBRASILIA (ANP/BLOOMBERG) - Brazilië stelt een onderzoek in naar mogelijke illegale buitenlandse financiering van de presidentscampagne van senator Flávio Bolsonaro, die zondag de verkiezingen verloor. Een rechter heeft de federale politie die opdracht gegeven. Het onderzoek richt zich onder meer op financiering door een groep die banden heeft met de Amerikaanse vicepresident JD Vance.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Het verzoek van onder meer de partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om de stembussen in het land later te sluiten, is verworpen. Dat meldt de krant Haaretz op gezag van de kiescommissie.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump gaat het gebruik van de term AI (Artificial Intelligence) binnenkort verbieden, schrijft hij in een bericht op Truth Social. De Amerikaanse president wil dat er voortaan wordt gesproken over SI (Super Intelligence).
6 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Flávio Bolsonaro heeft Brazilië verlaten, zeggen bondgenoten van de senator en een Amerikaanse functionaris tegen CNN Brasil en persbureau Reuters. Hij zou met zijn vrouw en twee dochters onderweg zijn naar de VS. Het hooggerechtshof in Brazilië had Bolsonaro verboden het land te verlaten. Afgelopen zondag verloor hij de presidentsverkiezingen van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva.
6 uur geleden