D66 loopt verder uit op PVV na telling briefstemmen
DEN HAAG (ANP) - D66 blijft de PVV zoals verwacht voor na het tellen van de briefstemmen die vanuit het buitenland zijn binnengekomen. De partij van Rob Jetten kreeg aanzienlijk meer briefstemmen dan die van Geert Wilders, zo laten de voorlopige uitslagen zien: 18,47 tegen 8,57 procent. Daarmee is het verschil tussen de twee nog iets groter geworden. GroenLinks-PvdA kreeg net als in 2023 de meeste stemmen van Nederlanders in het buitenland: 28,9 procent.
De gemeente Den Haag, die verantwoordelijk is voor het verwerken van de briefstemmen, deelde maandagavond de voorlopige uitkomsten. Stemmen die bij ambassades en consulaten zijn ingeleverd, moesten uiterlijk om 17.00 uur binnen zijn.
De briefstemmen waren de laatste die nog geteld moesten worden. Alle voorlopige uitslagen van de Tweede Kamerverkiezingen zijn nu binnen. Definitieve uitslagen kunnen soms nog enigszins afwijken van de voorlopige uitslagen die aan de ANP Verkiezingsdienst zijn doorgegeven. De Kiesraad stelt vrijdag de uitslagen officieel vast.
'Elke stem telt'
In totaal stemden 86.894 Nederlanders vanuit het buitenland. D66 werd onder deze kiezers de tweede partij, daarna volgen op enige afstand CDA en VVD. De PVV was vijfde in deze categorie.
Welke partij het grootste zou worden bij deze Tweede Kamerverkiezingen, was op de dag na de verkiezingen nog een nek-aan-nekrace. Met de briefstemmen erbij heeft D66 in totaal 28.455 stemmen meer gekregen dan de PVV, volgens de cijfers die de ANP Verkiezingsdienst heeft verzameld.
"De kiezer in het buitenland staat volop in de aandacht. Terecht, want elke stem telt", laat burgemeester van Den Haag Jan van Zanen weten. Hij noemt het briefstembureau in zijn stad "uniek".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Bij deze Tweede Kamerverkiezingen heeft 43 procent van de kiezers op een vrouw gestemd, laat stichting Stem op een Vrouw weten. Dat is het hoogste percentage stemmen op vrouwen sinds 2010. Deze verkiezingen zijn vijf vrouwen extra met voorkeursstemmen verkozen, aldus de stichting.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook in de gemeenten Meerssen (Limburg) en Rijswijk (Zuid-Holland) worden stemmen voor de Tweede Kamerverkiezingen opnieuw geteld. Dat is een standaardprocedure om mogelijke vergissingen uit te sluiten. De Kiesraad verwacht in de komende dagen hertellingen in tientallen gemeenten.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De SGP weet nog niet hoe het verdergaat met het initiatiefwetsvoorstel, dat de partij samen met JA21 heeft ingediend, om geluidsversterking bij gebedsoproepen te verbieden. De Raad van State heeft "ernstige bezwaren" tegen het voorstel.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De SP houdt waarschijnlijk haar derde zetel. Dat meldt de ANP Verkiezingsdienst op basis van een prognose. Een restzetel zou mogelijk nog verschuiven naar D66, maar nu de briefstemmen uit het buitenland zijn geteld, lijkt het erop dat dat niet het geval is.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Dat bij de verkiezingen in Rotterdam D66 ruim 2000 stemmen meer en de PVV dik 2000 stemmen minder hebben gekregen dan eerder gemeld, komt doordat de voorlopige uitslag is gemaakt op basis van een berekening. Dat laat de gemeente weten nu de definitieve uitslag bekend is.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wouter Koolmees wordt waarschijnlijk de verkenner voor D66. Een ingewijde bevestigt berichtgeving van RTL Nieuws dat de topman van de NS en voormalig D66-minister "in beeld is" voor de klus. Dinsdag wordt een verkenner voorgedragen na een overleg tussen de fractievoorzitters en voorzitter Martin Bosma van de Tweede Kamer.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Roemenië krijgt 18 Nederlandse F-16's voor het symbolische bedrag van 1 euro, meldt demissionair staatssecretaris Gijs Tuinman (Defensie) maandag. De gevechtsvliegtuigen zijn al in Roemenië, waar ze worden gebruikt voor de opleiding van Roemeense en Oekraïense vliegers.
16 uur geleden