Paus roept op tot internationaal verbod op draagmoederschap
VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Franciscus heeft opgeroepen tot een internationaal verbod op het draagmoederschap. Hij vindt die manier van kinderen krijgen "verwerpelijk" en ziet het als een "ernstige schending" van de rechten van de vrouw en van het kind.
Een draagmoeder baart een kind voor andere ouders en staat het direct na de geboorte af aan de wensouders die het kind wilden. Het draagmoederschap wordt bijvoorbeeld gebruikt door homoseksuele stellen of mensen die zelf onvruchtbaar zijn om toch kinderen te kunnen krijgen.
In veel landen is het draagmoederschap al verboden. Critici zijn bang dat het ten koste gaat van kwetsbare vrouwen die alleen kinderen voor anderen baren om financiële redenen. In Nederland is het wel legaal om kinderen te krijgen via een draagmoeder, maar is het verboden om er geld mee te verdienen of er reclame voor te maken.
Tegenvaller
In Italië, het land dat Vaticaanstad omringt, is het draagmoederschap illegaal. De uiterst rechtse premier Giorgia Meloni wil met haar regering zelfs een wet doorvoeren om het strafbaar te maken voor Italianen om naar het buitenland te reizen en daar een draagmoeder te kiezen.
De uitspraak van de 87-jarige paus zal een tegenvaller zijn voor veel mensen in de lhbti-gemeenschap. Franciscus heeft zich tijdens zijn tienjarige pausschap progressiever opgesteld dan zijn voorgangers als het om lhbti-rechten gaat, maar velen vinden dat hij nog veel verder zou moeten gaan. Vorige maand besloot de katholieke kerk bijvoorbeeld dat priesters vanaf nu stellen van hetzelfde geslacht mogen zegenen, maar het Vaticaan maakte tegelijk duidelijk dat dit absoluut niet mag worden gezien als een alternatief voor het huwelijk.
Meer uit Buitenland
CHISINAU (ANP) - Nachtelijke Russische aanvallen op Oekraïne hebben de belangrijkste hoogspanningslijn tussen Moldavië en Europa verbroken. Dat schrijft de Moldavische president Maia Sandu op X.
16 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft maandag laten weten dat journalisten niet langer mogen werken in het Pentagon. Er zal op het terrein een aparte werkplaats voor media worden ingericht en medewerkers van de pers zijn alleen nog "onder begeleiding van geautoriseerd personeel" welkom in het hoofdkwartier van Defensie.
5 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV/RIYAD (ANP/AFP/RTR) - Meerdere landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw aanvallen. Zo meldde de Iraanse staatstelevisie dat er een "nieuwe reeks raketten is afgevuurd op Israël". Israël trof volgens Al Jazeera doelen in de Libanese hoofdstad Beiroet. Journalisten van The New York Times meldden zeker zeven explosies in de stad.
5 uur geledenBOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker 34 mensen overleden, laat gouverneur Jhon Gabriel Molina Acosta van Putumayo, de regio waar het toestel neerstortte, weten.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA onderzoekt of een luchtverkeersleider op het New Yorkse vliegveld LaGuardia mogelijk was afgeleid voor de crash met een toestel van Air Canada, schrijft The New York Times op basis van ingewijden. Door de botsing tussen de passagiersvlucht en een brandweerwagen kwamen de twee piloten om het leven. Zo'n veertig inzittenden raakten gewond.
8 uur geledenBOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker acht mensen overleden, zeggen regionale autoriteiten.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump is twee nieuwe onderzoeken begonnen naar de universiteit Harvard. Het ministerie van Onderwijs gaat kijken of de gerenommeerde universiteit doet aan positieve discriminatie. Het bewust bevoordelen van achtergestelde of ondervertegenwoordigde groepen werd in 2023 door het Hooggerechtshof verboden.
12 uur geleden