Paus Franciscus verschijnt op balkon voor jaarlijkse paaszegen
VATICAANSTAD (ANP) - Paus Franciscus is zondag op het balkon verschenen voor de jaarlijkse paaszegen urbi et orbi op het Sint-Pietersplein. Hij begroette het publiek, maar las de zegen vervolgens niet zelf voor. Deze werd wel uit zijn naam voorgelezen.
Onder gejuich van het publiek op het Sint-Pietersplein werd de paus in een rolstoel het balkon opgereden. Door de gezondheidsproblemen van de 88-jarige paus was het lange tijd onzeker of hij er daadwerkelijk bij kon zijn.
In de zegen stond de paus onder meer uitgebreid stil bij de situatie in Gaza. Hij sprak van een "erbarmelijke humanitaire situatie" en riep op tot een staakt-het-vuren, de vrijlating van de gijzelaars en hulp voor de hongerlijdende Gazanen.
Vredesbijeenkomst
De paus riep ook de betrokken partijen in de oorlog in Oekraïne op zich in te spannen voor vrede. Verder besteedde hij aandacht aan het lot van de bevolkingen in andere door conflict getroffen gebieden, zoals Jemen, Congo, Soedan en Zuid-Soedan.
Verder zei hij te hopen dat er snel een vredesovereenkomst komt tussen Azerbeidzjan en Armenië. Ook stond hij stil bij Myanmar, waar de bevolking onlangs werd getroffen door een verwoestende aardbeving.
Zware ontsteking
Na de zegen sprak de paus zelf nog met zwakke stem enkele woorden tot het publiek. Na afloop van de zegen reed de paus met de pausmobiel een rondje op het Sint-Pietersplein langs de aanwezigen.
De paus verliet vorige maand het ziekenhuis waar hij 38 dagen was opgenomen om een zware longontsteking. Zijn artsen zeiden dat hij nog zeker twee maanden rust moest houden, maar de afgelopen weken is de paus weer enkele malen in het openbaar verschenen.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse veiligheidsdienst heeft voorafgaand aan de massale instroom van migranten in de exclave Ceuta al gewaarschuwd voor een dergelijk incident. De Spaanse premier Pedro Sánchez zei eerder in het parlement juist dat er geen signalen waren voor zo'n instroom, maar uit nu vrijgegeven documenten blijkt het tegendeel.
2 uur geledenABHA (ANP/RTR) - De Houthi's hebben voor de tweede dag op rij meerdere Saudische steden aangevallen. Volgens de door Saudi-Arabië geleide coalitie die het in Jemen tegen de Houthi's opneemt, zijn onder meer Abha, Khamis Mushait en Jazan bestookt met ballistische raketten en drones.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat Iran met zijn aanvallen de uitkomst van de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen probeert te beïnvloeden. Hij voorspelt dat de oorlog na die zogenoemde midterms in november direct zal eindigen, omdat Iran het dan niet meer vol kan houden. Ook zouden dan de olieprijzen meteen dalen.
3 uur geledenSOEMY (ANP/RTR/DPA) - In de Noord-Oekraïense stad Soemy is een winkelcentrum geraakt door een drone. Daarbij zijn drie doden gevallen, meldt de regionale gouverneur Oleh Hryhorov. Twee mensen raakten gewond.
4 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - Het vliegtuig van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is dinsdag vlak na het opstijgen in Moldavië bijna geraakt door een drone. Dat meldt de Noorse premier Jonas Gahr Støre, die Zelensky na de reis ontving in Oslo.
4 uur geledenSWINDON (ANP) - De Britse politie heeft een man gearresteerd die ervan verdacht wordt met de Russische inlichtingendiensten te hebben samengewerkt. Hij is aangeklaagd voor onder meer de voorbereiding van een sabotageactie.
5 uur geledenWENEN (ANP/AFP) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) stapt naar de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties met klachten over Iran. Het land moet meewerken aan inspecties, vindt de zogenoemde Raad van Gouverneurs van het agentschap. De stap dient vooral om de diplomatieke druk op te voeren. De kans lijkt klein dat de Veiligheidsraad daadwerkelijk zal ingrijpen.
5 uur geleden