Paul verdedigt wegbezuinigingen maatschappelijke diensttijd
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Mariëlle Paul (Funderend Onderwijs) blijft verdedigen dat de maatschappelijke diensttijd wordt wegbezuinigd, ondanks aandringen van CDA en ChristenUnie om hiervan af te zien. Ze ziet de meerwaarde in van dit programma om jongeren vrijwilligerswerk te laten doen. Maar tijdens het debat over de onderwijsbegroting zei ze dat bezuinigingen nu eenmaal nodig zijn.
De diensttijd was volgens Paul "wellicht gebleven" als meer geld beschikbaar was in de schatkist. De bezuiniging moet uiteindelijk 200 miljoen euro per jaar opleveren. De staatssecretaris snijdt liever in de maatschappelijke diensttijd dan in het "primaire proces": het onderwijs op scholen en dan vooral lezen en schrijven.
D66, CDA, JA21, ChristenUnie en SP dreigen tegen de onderwijsbegroting te stemmen, tenzij 1,3 van de 2 miljard aan bezuinigingen op het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap worden teruggedraaid. Dit verbond is sinds woensdag in onderhandeling met de coalitie, die oppositiepartijen nodig heeft in de Eerste Kamer en wil voorkomen dat de begroting daar sneuvelt. CDA-leider Henri Bontenbal zei bij binnenkomst dat hij zich moeilijk een deal kon voorstellen zonder concessies over de maatschappelijke diensttijd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zestig politiek actieve BBB'ers willen dat hun partijbestuur probeert Mona Keijzer terug in de Tweede Kamerfractie te krijgen. In een brief vragen ze om "onafhankelijke mediation" om de vierkoppige fractie weer bij elkaar te krijgen. Het AD berichtte over de brief, die ook in handen is van het ANP.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De twee zorgministers Sophie Hermans en Mirjam Sterk hebben vragen van alle oppositiepartijen over de gevolgen van de bezuinigingen op de zorg niet beantwoord. De ministers schetsten tijdens het debat over de zorgbegroting steeds weer vergezichten over de noodzaak van de bezuinigingen, die tot 10 miljard euro moeten opleveren.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - FVD-Kamerlid Gideon van Meijeren beschouwt het als "een belangrijke overwinning" dat het gerechtshof in Den Haag hem in hoger beroep heeft vrijgesproken van opruiing. "Niet alleen voor mij, maar voor de vrijheid van meningsuiting van ons allemaal", zegt hij in een video op X.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans is nog niet bereid om de verhoging van het eigen risico in de zorg aan te passen. Tijdens het debat over de begroting van haar ministerie wees de VVD-minister "uitgestoken handen" van Tweede Kamerleden af.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het kabinet is alert op Iraanse cyberaanvallen, zei minister David van Weel (Justitie, VVD) na afloop van een vergadering met EU-ministers van Justitie. Hij wil niet zeggen of Nederland extra maatregelen neemt voor de fysieke beveiliging van Israëlische en Amerikaanse doelen en joodse instellingen.
7 uur geleden