
Paul verdedigt wegbezuinigingen maatschappelijke diensttijd
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Mariëlle Paul (Funderend Onderwijs) blijft verdedigen dat de maatschappelijke diensttijd wordt wegbezuinigd, ondanks aandringen van CDA en ChristenUnie om hiervan af te zien. Ze ziet de meerwaarde in van dit programma om jongeren vrijwilligerswerk te laten doen. Maar tijdens het debat over de onderwijsbegroting zei ze dat bezuinigingen nu eenmaal nodig zijn.
De diensttijd was volgens Paul "wellicht gebleven" als meer geld beschikbaar was in de schatkist. De bezuiniging moet uiteindelijk 200 miljoen euro per jaar opleveren. De staatssecretaris snijdt liever in de maatschappelijke diensttijd dan in het "primaire proces": het onderwijs op scholen en dan vooral lezen en schrijven.
D66, CDA, JA21, ChristenUnie en SP dreigen tegen de onderwijsbegroting te stemmen, tenzij 1,3 van de 2 miljard aan bezuinigingen op het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap worden teruggedraaid. Dit verbond is sinds woensdag in onderhandeling met de coalitie, die oppositiepartijen nodig heeft in de Eerste Kamer en wil voorkomen dat de begroting daar sneuvelt. CDA-leider Henri Bontenbal zei bij binnenkomst dat hij zich moeilijk een deal kon voorstellen zonder concessies over de maatschappelijke diensttijd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Teun Struycken (Justitie, NSC) weet nog niet wat de strengere asielwet gaat betekenen voor het al nijpende cellentekort. De Tweede Kamer stemde na een chaotische dag in met de asielwet, waarin nu ook staat dat illegaliteit en hulp aan illegalen strafbaar zijn. Illegalen of helpers kunnen tot zes maanden celstraf krijgen, terwijl het kabinet vanwege het cellentekort nu al toestaat dat gevangenen tot twee weken eerder de cel mogen verlaten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu) is blij met het voorstel van het bedrijfsleven om jaarlijks minstens 115.000 ton gerecycled plastic in te kopen. Voorafgaand aan de ministerraad zegt de demissionaire VVD-bewindsman dat hij "nu eindelijk een keer die discussie kan gaan voeren."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van 94 Tweede Kamerleden heeft voor de asielnoodmaatregelenwet gestemd na een avond waarin de fracties van NSC en SGP tot op het laatst onbeslist waren. De partijen hadden veel moeite met het wijzigingsvoorstel van de PVV over de strafbaarstelling van illegaliteit, omdat ze vreesden dat humanitaire hulp aan illegalen daardoor strafbaar zou worden.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid van 95 Kamerleden heeft voor de wet gestemd over een tweestatusstelsel. Hierin wordt geregeld dat vluchtelingen worden opgedeeld in twee groepen, waarvan er één minder rechten krijgt. Het is nog allerminst zeker of de wet ook op voldoende steun kan rekenen in de Eerste Kamer. Daar is de steun van het CDA belangrijk en die partij is tegen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Justitie- en asielminister David van Weel (VVD) is bereid het artikel uit de asielnoodmaatregelenwet dat de strafbaarstelling van illegaliteit regelt, niet meteen in werking te laten treden. Hij laat eerst de Raad van State advies uitbrengen en bespreekt dit vervolgens met de Tweede Kamer.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - VVD en CDA willen een boycot van producten uit illegale Israëlische nederzettingen op de bezette Westelijke Jordaanoever. Ze willen dat demissionair minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) hiervoor steun gaat zoeken in de Europese Unie. De bewindsman ontraadde donderdag de motie, maar een meerderheid in de Kamer stemde er toch mee in.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij NSC wil "zwart op wit" van justitie- en asielminister David van Weel dat de strenge asielwetgeving er niet voor zorgt dat het strafbaar wordt om humanitaire hulp te bieden aan mensen die illegaal in Nederland zijn. Komt die garantie er niet, dan kan NSC niet met het wetsvoorstel instemmen, zegt fractievoorzitter Nicolien van Vroonhoven.
2 dagen geleden