Britse en Noorse marine gaan 'poort naar Noordzee' bewaken
LONDEN (ANP) - De Britse en Noorse marine gaan samen een vloot vormen om de toegang tot de Noordzee te bewaken tegen Russische onderzeeboten. De wateren tussen Groenland, IJsland en Schotland zijn cruciaal voor de aanvoer van Amerikaanse versterkingen en er liggen belangrijke verbindingskabels en pijpleidingen.
Het Verenigd Koninkrijk en Noorwegen hebben afgesproken dat ze met dertien fregatten "gaan jagen op Russische onderzeeërs", zegt de Britse regering. De oorlogsschepen worden aangevuld met onder meer zeedrones.
De doorgangen tussen de Atlantische Oceaan en de Noordzee en Noorse Zee gelden al sinds de Koude Oorlog als kwetsbare plekken in de verdediging van de NAVO. Als Rusland daar met bijvoorbeeld onderzeeërs de scheepvaart platlegt, zijn Europa en de Verenigde Staten van elkaar afgesneden. Er lopen ook cruciale communicatiekabels die de beide pijlers van de westerse wereld verbinden. De wateren vormen bovendien de toegang tot de wereldzeeën voor het leeuwendeel van de Russische marine.
Zeedrones
De Britten en Noren gaan "als één geheel optrekken" in de zogeheten GIUK gap (Groenland-IJsland-VK-engte), hebben ze afgesproken. Ze delen onderhoudsvoorzieningen, technologie en andere uitrusting. Zo kunnen ze elkaar makkelijk vervangen en snel ter plaatse zijn, stelt de Britse regering.
Rusland vormt een steeds groter gevaar voor de infrastructuur op de zeebodem, zegt de NAVO. Afgelopen jaar steeg het aantal Russische schepen dat Britse wateren bedreigde volgens Londen met 30 procent. Het veronderstelde spionageschip de Yantar bijvoorbeeld, dat ook langs Nederland voer.
Londen en Oslo gaan samen onder meer ook moederschepen maken voor zeedrones. Mogelijk gaat er ook Brits militair materieel naar Noorwegen, dat grenst aan Rusland. Dan is het daar al als er gevaar dreigt.
Meer uit Buitenland
CHANGSHA (ANP) - Bij een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese stad Changsha zijn 21 mensen omgekomen. Ruim zestig anderen raakten gewond.
22 minuten geledenZAPORIZJA (ANP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap IAEA hebben geconstateerd dat er meetapparatuur in de kerncentrale van Zaporizja is beschadigd bij een droneaanval.
1 uur geledenSUTATAUSA (ANP) - Na een mijnexplosie in Colombia zijn twaalf mijnwerkers opgesloten geraakt. Volgens de gouverneur van de regio in Centraal-Colombia werd de explosie waarschijnlijk veroorzaakt door een ophoping van gassen. In het land vinden geregeld mijnongelukken plaats, meestal als gevolg van slechte ventilatie.
1 uur geledenKINSHASA (ANP) - Rebellen van de Allied Democratic Forces (ADF) in de Democratische Republiek Congo plegen massale mensenrechtenschendingen in het oosten van het land, meldt Amnesty International. Volgens de hulporganisatie kunnen de schendingen neerkomen op oorlogsmisdrijven en misdaden tegen de menselijkheid.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tijdens de uitreiking van de Pulitzerprijzen zijn maandag in New York verschillende reportages over het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump in de prijzen gevallen. De organisatie achter de journalistieke prijzen hekelde tijdens de bekendmaking onder meer de beperkte toegang van de media tot het Witte Huis en het Pentagon.
4 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky heeft een staakt-het-vuren aangekondigd dat in de nacht van 5 op 6 mei om middernacht moet ingaan. Hij reageert daarmee op de Russische aankondiging van een bestand op 8 en 9 mei.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft een eenzijdig staakt-het-vuren in Oekraïne aangekondigd voor 8 en 9 mei, ter ere van de Dag van de Overwinning. Het Kremlin zei vorige week nog dat de Russische president Vladimir Poetin een eendaags bestand had voorgesteld in een telefoongesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Trump.
9 uur geleden