Oud-presidenten VS prijzen vaccins aan in voorlichtingsfilmpjes
WASHINGTON (ANP) - Amerikaanse oud-presidenten moeten hun landgenoten gaan overhalen zich te laten inenten tegen het coronavirus. Barack Obama, George W. Bush, Bill Clinton en Jimmy Carter zijn te zien in televisiespotjes waarin ze uitleggen waarom ze dat belangrijk vinden. Donald Trump, die het Witte Huis eerder dit jaar verliet, doet als enige nog levende oud-president niet mee.
Aan de voorlichtingscampagne nemen ook de echtgenotes van de voormalige leiders deel. In een spotje van een minuut is te zien hoe de echtparen zelf worden ingeënt. "Om af te komen van deze pandemie, is het belangrijk dat onze medeburgers worden ingeënt", zegt Bush, die naar eigen zeggen erg uitkijkt naar de dag waarop hij weer naar een sportwedstrijd kan in een vol stadion.
Obama, Bush en Clinton zitten ook in een korter, formeler spotje. Dat is gefilmd in het amfitheater op de nationale begraafplaats Arlington en lijkt meer op een presidentiële speech. Bush neemt het woord en spreekt zijn "mede-Amerikanen" aan. Daarna leggen de oud-presidenten uit dat miljoenen Amerikanen zich al kunnen laten inenten en dat daarmee levens gered kunnen worden.
Flink deel al gevaccineerd
Het korte voorlichtingsfilmpje is gemaakt rond de beëdiging van de nieuwe president Joe Biden, zegt een woordvoerder van de organisatie achter de spotjes, de Ad Council. Trump wilde daar na zijn verkiezingsnederlaag niet naartoe en zit ook niet in het filmpje. De Ad Council zegt wel blij te zijn dat ook Trump zijn landgenoten eerder heeft opgeroepen om zich te laten vaccineren.
Tientallen miljoenen Amerikanen hebben zich ook zonder de aansporing van hun voormalige leiders al laten vaccineren. De krant Washington Post becijferde dat inmiddels 62,5 miljoen mensen zeker één prik hebben gehad. Dat komt neer op bijna 19 procent van de bevolking.
Staten hebben zelf zeggenschap over wie in aanmerking komt voor een vaccin. Het ruim 730.000 inwoners tellende Alaska besloot deze week als eerste staat dat alle inwoners van 16 jaar en ouder zich kunnen laten prikken. "We willen dit virus achter ons laten. Zo ver mogelijk en zo snel mogelijk", zei gouverneur Mike Dunleavy.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het regime en de slechte economische situatie is opgelopen tot 466. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran.
44 minuten geledenKYIV (ANP) - Het Oekraïense leger meldt dat drie booreilanden in de Kaspische Zee zijn aangevallen die eigendom zijn van het Russische oliebedrijf Lukoil. De getroffen platforms worden gebruikt om het Russische bezettingsleger te ondersteunen, aldus Oekraïne.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het regime en de slechte economische situatie is opgelopen tot 203. Dat meldt een in de Verenigde Staten gevestigde groepering die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump raadt het communistische regime van Cuba "ten zeerste aan" een deal te sluiten, "voordat het te laat is". Er gaat geen olie of geld uit Venezuela meer naar Cuba, benadrukt de president op zijn eigen sociale medium Truth Social.
2 uur geledenUNTERSEEN (ANP/DPA) - De Zwitserse auteur Erich von Däniken is op 90-jarige leeftijd overleden. De bestsellerauteur verwierf in de jaren 60 en 70 bekendheid met tientallen publicaties over buitenaards leven op aarde. Daarin schreef hij onder meer dat de piramides in Egypte tot stand waren gekomen met hulp van aliens. Ook gaf hij veel lezingen, zoals over de vraag of buitenaards leven over dezelfde geslachtsorganen als de mens zou beschikken.
2 uur geledenWASHINGTON/BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering heeft aantijgingen van de Amerikaanse gezondheidsminister Robert F. Kennedy Jr. tegengesproken. De omstreden telg van de beroemde Kennedy-familie beweert dat in Duitsland ruim duizend artsen worden vervolgd, omdat ze tijdens de coronapandemie bijvoorbeeld hadden toegestaan dat patiënten geen mondkapje hoefden te dragen.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De gewezen Britse ambassadeur in de Verenigde Staten, Peter Mandelson, heeft excuses aangeboden aan de slachtoffers van Jeffrey Epstein. De voormalige topdiplomaat onderhield warme banden met de Amerikaanse miljardair en veroordeelde zedendelinquent en moest vertrekken toen bekend werd hoe nauw hij was met Epstein. "Ik zou mijn excuses willen aanbieden aan deze vrouwen voor het feit dat het systeem erin faalde hun stemmen te horen en hen niet de bescherming bood die ze mochten verwachten", aldus Mandelson.
4 uur geleden