Oud-presidenten VS prijzen vaccins aan in voorlichtingsfilmpjes
WASHINGTON (ANP) - Amerikaanse oud-presidenten moeten hun landgenoten gaan overhalen zich te laten inenten tegen het coronavirus. Barack Obama, George W. Bush, Bill Clinton en Jimmy Carter zijn te zien in televisiespotjes waarin ze uitleggen waarom ze dat belangrijk vinden. Donald Trump, die het Witte Huis eerder dit jaar verliet, doet als enige nog levende oud-president niet mee.
Aan de voorlichtingscampagne nemen ook de echtgenotes van de voormalige leiders deel. In een spotje van een minuut is te zien hoe de echtparen zelf worden ingeënt. "Om af te komen van deze pandemie, is het belangrijk dat onze medeburgers worden ingeënt", zegt Bush, die naar eigen zeggen erg uitkijkt naar de dag waarop hij weer naar een sportwedstrijd kan in een vol stadion.
Obama, Bush en Clinton zitten ook in een korter, formeler spotje. Dat is gefilmd in het amfitheater op de nationale begraafplaats Arlington en lijkt meer op een presidentiële speech. Bush neemt het woord en spreekt zijn "mede-Amerikanen" aan. Daarna leggen de oud-presidenten uit dat miljoenen Amerikanen zich al kunnen laten inenten en dat daarmee levens gered kunnen worden.
Flink deel al gevaccineerd
Het korte voorlichtingsfilmpje is gemaakt rond de beëdiging van de nieuwe president Joe Biden, zegt een woordvoerder van de organisatie achter de spotjes, de Ad Council. Trump wilde daar na zijn verkiezingsnederlaag niet naartoe en zit ook niet in het filmpje. De Ad Council zegt wel blij te zijn dat ook Trump zijn landgenoten eerder heeft opgeroepen om zich te laten vaccineren.
Tientallen miljoenen Amerikanen hebben zich ook zonder de aansporing van hun voormalige leiders al laten vaccineren. De krant Washington Post becijferde dat inmiddels 62,5 miljoen mensen zeker één prik hebben gehad. Dat komt neer op bijna 19 procent van de bevolking.
Staten hebben zelf zeggenschap over wie in aanmerking komt voor een vaccin. Het ruim 730.000 inwoners tellende Alaska besloot deze week als eerste staat dat alle inwoners van 16 jaar en ouder zich kunnen laten prikken. "We willen dit virus achter ons laten. Zo ver mogelijk en zo snel mogelijk", zei gouverneur Mike Dunleavy.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Republikeinse senator John Curtis heeft opgeroepen tot een onderzoek naar de vraag of de familie van de Amerikaanse president Donald Trump profiteert van zijn ambtstermijn. Volgens Curtis bestaat onder het publiek de indruk dat familieleden hun positie uitbuiten, wat het vertrouwen in de overheid ondermijnt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De hackersgroep ShinyHunters zegt ingebroken te hebben in de systemen van de FBI en daarbij gegevens van personeel buitgemaakt te hebben. De claim staat op een website van de organisatie op het dark web.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron vindt dat landen meer moeten doen om de wereld vooruit te helpen. Hij liet zich in een toespraak voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties onder meer kritisch uit over de manier waarop wordt omgegaan met de Palestijnen. Landen zijn volgens Macron te laks.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Amerikaanse functionarissen hebben gesproken met een afvaardiging van Iran, heeft president Donald Trump gezegd. "De ontmoeting duurde drie uur", aldus Trump. Het overleg zou "heel goed" zijn verlopen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid tot een nieuwe ontmoeting met de Verenigde Staten om een einde te maken aan de oorlog in Oekraïne, zei Donald Trump dinsdag. De Amerikaanse president sprak de pers toe na een ontmoeting met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij journalisten van drie nieuwsmedia "waarschijnlijk" weer toelaat tot het Witte Huis als de rechter daartoe besluit. Trump weert de media, omdat hij het niet eens is met de inhoud van hun berichtgeving. De media vechten dat aan en zeggen dat de vrije meningsuiting in gevaar is.
9 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het Grondwettelijke Hof in Spanje heeft zijn steun uitgesproken voor het opnemen van verduistering onder een amnestie. Hierdoor kan mogelijk de voormalige Catalaanse separatistenleider Carles Puigdemont terugkeren. Hij bevindt zich momenteel in ballingschap.
10 uur geleden