Ørsted schrapt windmolenprojecten, banen en doelstellingen
KOPENHAGEN (ANP) - Het Deense concern in hernieuwbare energie Ørsted grijpt na een probleemjaar rigoureus in bij zijn toekomstplannen. De grote ontwikkelaar van windmolenparken verlaagt zijn ambities voor de hoeveelheid stroom die zijn projecten in 2030 moeten opwekken. Ook vertrekt Ørsted uit een aantal landen, verkoopt het bezittingen en schrapt wereldwijd honderden banen.
Ørsted sloot 2023 af met een verlies van 20,2 miljard Deense kroon (omgerekend 2,7 miljard euro). Het bedrijf kreeg in de Verenigde Staten te maken met grote tegenvallers bij windmolenprojecten op zee voor de kust van New Jersey. De kosten liepen zo hoog op dat de Denen twee van die projecten beëindigden, met gigantische afboekingen als gevolg.
Om de financiën weer gezond te krijgen, moeten de kosten fors omlaag. Daarom stoot Ørsted een aantal projecten af, wat het niet langer mogelijk maakt om in 2030 energieprojecten te hebben afgerond met een gezamenlijke capaciteit van 50 gigawatt. In plaats daarvan mikt het concern nu op maximaal 38 gigawatt in dat jaar.
Honderden banen weg
Het vertrek uit onder andere Noorwegen, Spanje en Portugal moet ook meer financiële ruimte opleveren. Ook gaan 600 tot 800 banen verloren, waarbij het bedrijf ongeveer 250 werknemers ontslaat in de komende maanden. Bij Ørsted werken zo'n 9000 mensen. Over de jaren 2023 tot en met 2025 keert het beursgenoteerde bedrijf ook geen dividend uit.
Ørsted kondigde ook het vertrek aan van voorzitter van Thonas Thune Andersen, die deze functie de afgelopen tien jaar bekleedde. Hij noemde 2023 een "uitdagend jaar voor Ørsted". "We hebben geleerd van die uitdagingen en vandaag kondigen we een robuust plan aan met aangepaste groeiambities voor 2030", stelt de scheidend voorzitter.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Centrale banken hebben in het derde kwartaal van 2026 per saldo 321 ton goud aangekocht. Dat is een stijging van 42 procent op jaarbasis en de grootste hoeveelheid op kwartaalbasis sinds het laatste kwartaal van 2024. Dat meldt goudbrancheorganisatie World Gold Council (WGC).
53 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten moeten uiterlijk vrijdag laten weten wie zij voordragen als opvolger van voorzitter Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB). Zij kondigde vorige week haar vertrek aan per 7 februari. De voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, heeft de lidstaten gevraagd hun voordrachten uiterlijk vrijdag bij hem in te dienen. Dat laat een woordvoerder van de Eurogroep weten.
2 uur geledenDEURNE (ANP) - De fabrikant van elektrische bussen Ebusco heeft de uitbetaling van salarissen over oktober uitgesteld vanwege de acute financiële problemen. Het bedrijf uit het Brabantse Deurne voert gesprekken met een aantal aandeelhouders over financiering van de operationele kosten op de korte termijn, maar die onderhandelingen duren langer dan verwacht.
2 uur geledenASSE (ANP/BELGA) - Supermarkten van de Belgische keten Delhaize hebben geen last meer van de cyberaanval waardoor maandag vriezers en koelkasten werden gehackt. De bevoorrading verloopt volgens plan en alle winkels zijn weer volledig operationeel, meldt een woordvoerder van de supermarktketen aan persbureau Belga.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal hogeropgeleiden met een WW-uitkering groeit, signaleert uitkeringsinstantie UWV in een nieuw rapport. Dat hangt mogelijk samen met de opkomst van kunstmatige intelligentie.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips behoorde dinsdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. Het zorgtechnologieconcern zag de omzet stijgen dankzij de verkopen van medische apparatuur, tandenborstels en scheerapparaten. De nettowinst nam wel flink af. Dat kwam doordat Philips geld opzij zette voor een schikking in de Verenigde Staten voor de grote terugroepactie van zijn slaapapneu-apparaten. Het aandeel steeg ruim 3 procent.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De brandstofprijzen aan de Nederlandse pomp zijn verder gedaald door de recente daling van de olieprijzen. Volgens consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter benzine nu 2,524 euro. Op 10 oktober bereikte de adviesprijs voor Euro95 nog de hoogste stand ooit met 2,732 euro.
2 uur geleden