Ørsted schrapt windmolenprojecten, banen en doelstellingen
KOPENHAGEN (ANP) - Het Deense concern in hernieuwbare energie Ørsted grijpt na een probleemjaar rigoureus in bij zijn toekomstplannen. De grote ontwikkelaar van windmolenparken verlaagt zijn ambities voor de hoeveelheid stroom die zijn projecten in 2030 moeten opwekken. Ook vertrekt Ørsted uit een aantal landen, verkoopt het bezittingen en schrapt wereldwijd honderden banen.
Ørsted sloot 2023 af met een verlies van 20,2 miljard Deense kroon (omgerekend 2,7 miljard euro). Het bedrijf kreeg in de Verenigde Staten te maken met grote tegenvallers bij windmolenprojecten op zee voor de kust van New Jersey. De kosten liepen zo hoog op dat de Denen twee van die projecten beëindigden, met gigantische afboekingen als gevolg.
Om de financiën weer gezond te krijgen, moeten de kosten fors omlaag. Daarom stoot Ørsted een aantal projecten af, wat het niet langer mogelijk maakt om in 2030 energieprojecten te hebben afgerond met een gezamenlijke capaciteit van 50 gigawatt. In plaats daarvan mikt het concern nu op maximaal 38 gigawatt in dat jaar.
Honderden banen weg
Het vertrek uit onder andere Noorwegen, Spanje en Portugal moet ook meer financiële ruimte opleveren. Ook gaan 600 tot 800 banen verloren, waarbij het bedrijf ongeveer 250 werknemers ontslaat in de komende maanden. Bij Ørsted werken zo'n 9000 mensen. Over de jaren 2023 tot en met 2025 keert het beursgenoteerde bedrijf ook geen dividend uit.
Ørsted kondigde ook het vertrek aan van voorzitter van Thonas Thune Andersen, die deze functie de afgelopen tien jaar bekleedde. Hij noemde 2023 een "uitdagend jaar voor Ørsted". "We hebben geleerd van die uitdagingen en vandaag kondigen we een robuust plan aan met aangepaste groeiambities voor 2030", stelt de scheidend voorzitter.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Een staking door Belgische vakbonden zorgt maandag voor hinder op het Belgische spoor. Tot 22.00 uur rijden er minder treinen. Spoormaatschappij NMBS rijdt een alternatieve dienstverlening en adviseert reizigers vlak voor vertrek de reisplanner te checken. De NS waarschuwt dat de staking ook gevolgen kan hebben voor Nederlandse treinreizigers die van, via of naar België reizen.
7 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Een AI-fabriek die in de Rotterdamse haven gebouwd moet gaan worden, heeft zijn eerste klant binnen. Dat bevestigt topman Han de Groot van initiatiefnemer VOLT na berichtgeving van het Financieele Dagblad. Het gaat om het AI-cloudbedrijf Nebius, met hoofdkantoor in Amsterdam.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in augustus met bijna 5 procent gestegen ten opzichte van dezelfde maand een jaar eerder. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekendgemaakt. Bedrijven hebben vooral meer machines en transportmiddelen uitgevoerd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is afgelopen maand opnieuw toegenomen. Er gingen 320 bedrijven failliet. Dat zijn er 44 meer dan een jaar eerder in september, een toename van 16 procent. Dat is de grootste stijging van dit jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn, Etos en Gall & Gall kampen sinds zondag met een "IT-incident", waardoor een aantal systemen uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Hierdoor zijn de websites, apps en klantenservice van de supermarkt-, drogisterij- en slijterijketen tijdelijk niet beschikbaar. Ook kunnen er geen online bestelde boodschappen worden bezorgd. De winkels blijven wel open.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) vindt dat de overheid kwetsbare mensen beter kan helpen. Qua bestaanszekerheid moet bijvoorbeeld niet alleen worden gekeken naar financiële problemen, maar ook naar sociale en gezondheidsaspecten. Een van de aanbevelingen is om ambtenaren geregeld met de doelgroep processen te laten doorlopen zodat "regelmatig contact tussen inwoners en ambtenaren in alle lagen van de overheid normaal wordt".
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Nederlandse technologiebedrijven schroeven soms hun productie terug en stellen investeringen of het aannemen van extra personeel uit door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat merkt brancheorganisatie FME in een peiling onder meer dan honderd ondernemingen in de sector. Als de onrust aanhoudt, verwachten ruim acht op de tien ondervraagde bedrijven in de komende zes maanden problemen in de toeleveringsketen.
9 uur geleden