Ørsted schrapt windmolenprojecten, banen en doelstellingen
KOPENHAGEN (ANP) - Het Deense concern in hernieuwbare energie Ørsted grijpt na een probleemjaar rigoureus in bij zijn toekomstplannen. De grote ontwikkelaar van windmolenparken verlaagt zijn ambities voor de hoeveelheid stroom die zijn projecten in 2030 moeten opwekken. Ook vertrekt Ørsted uit een aantal landen, verkoopt het bezittingen en schrapt wereldwijd honderden banen.
Ørsted sloot 2023 af met een verlies van 20,2 miljard Deense kroon (omgerekend 2,7 miljard euro). Het bedrijf kreeg in de Verenigde Staten te maken met grote tegenvallers bij windmolenprojecten op zee voor de kust van New Jersey. De kosten liepen zo hoog op dat de Denen twee van die projecten beëindigden, met gigantische afboekingen als gevolg.
Om de financiën weer gezond te krijgen, moeten de kosten fors omlaag. Daarom stoot Ørsted een aantal projecten af, wat het niet langer mogelijk maakt om in 2030 energieprojecten te hebben afgerond met een gezamenlijke capaciteit van 50 gigawatt. In plaats daarvan mikt het concern nu op maximaal 38 gigawatt in dat jaar.
Honderden banen weg
Het vertrek uit onder andere Noorwegen, Spanje en Portugal moet ook meer financiële ruimte opleveren. Ook gaan 600 tot 800 banen verloren, waarbij het bedrijf ongeveer 250 werknemers ontslaat in de komende maanden. Bij Ørsted werken zo'n 9000 mensen. Over de jaren 2023 tot en met 2025 keert het beursgenoteerde bedrijf ook geen dividend uit.
Ørsted kondigde ook het vertrek aan van voorzitter van Thonas Thune Andersen, die deze functie de afgelopen tien jaar bekleedde. Hij noemde 2023 een "uitdagend jaar voor Ørsted". "We hebben geleerd van die uitdagingen en vandaag kondigen we een robuust plan aan met aangepaste groeiambities voor 2030", stelt de scheidend voorzitter.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Bedrijven uit de AEX-index hebben vorig jaar relatief veel mannelijke commissarissen aangesteld. Nog maar iets meer dan een kwart van de benoemingen was een vrouw, volgens een analyse door Heidrick & Struggles, een bureau dat onder meer bedrijven helpt bij het zoeken naar nieuwe bestuurders. De leeftijd van nieuwbenoemde commissarissen was in vergelijking met andere Europese landen hoog.
13 minuten geledenBANGKOK (ANP) - De Nederlandse economie groeit dit jaar waarschijnlijk beduidend harder dan gedacht. Dat voorspelt het Internationaal Monetair Fonds (IMF), dat in nieuwe ramingen ook zijn prognose voor Duitsland en de wereldeconomie als geheel heeft verhoogd. Volgens IMF-hoofdeconoom Silvana Tenreyro laat de wereldeconomie veerkracht zien na de grote verstoring van de energiemarkten door de uitbraak van de oorlog tegen Iran begin dit jaar.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het aan het begin van de nieuwe handelsweek voorzichtig aan, na de koerswinsten van vorige week. Ze stelden zich terughoudend op in aanloop naar kwartaalcijfers van grote banken als JP Morgan Chase, Citigroup en Morgan Stanley deze week. Er zijn ook belangrijke cijfers uit de chipsector op komst. Zowel chipmachinemaker ASML als de grote Taiwanese chipfabrikant TSMC delen hoe het afgelopen kwartaal is verlopen. De beurshandel in New York stond maandag ook onder druk door een stijging van de olieprijzen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door problemen met de IT-systemen is het momenteel chaos in de winkels van Albert Heijn, zegt Jacqueline Twerda, vakbondsvrouw bij CNV. Volgens haar zijn medewerkers momenteel vooral bezig met het plakken van prijsstickers op de schappen, omdat de vermelde prijzen in de winkel regelmatig niet kloppen. De IT-systemen zijn naar verwachting pas dinsdagmiddag weer in de lucht, hoorde Twerda van medewerkers.
9 uur geledenMENLO PARK (ANP) - Meta is niet van plan om zijn AI-brillen van de markt te halen ondanks de ophef over deze brillen met camera, ook wel gluurbrillen genoemd. Alex Himel, directeur van Meta's brillentak, heeft maandag in gesprek met Nederlandse journalisten gereageerd op de commotie, die hij op zichzelf niet verrassend vindt.
9 uur geledenZAANDAM (ANP) - De politie en Albert Heijn (AH) staan met elkaar in contact, nadat het bedrijf zondag te maken kreeg met een cybersecurityincident. Dat zegt een woordvoerder van de politie. "Tot op dit moment is nog geen strafbaar feit vastgesteld", aldus de politiezegsman.
10 uur geledenZAANDAM (ANP/RTR) - De IT-problemen bij het moederbedrijf van Albert Heijn beperken zich niet tot Nederland. Ook bij ketens van Ahold Delhaize in het buitenland doen diensten het niet of liggen websites eruit.
11 uur geleden