Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ørsted schrapt windmolenprojecten, banen en doelstellingen

Ørsted schrapt windmolenprojecten, banen en doelstellingen

KOPENHAGEN (ANP) - Het Deense concern in hernieuwbare energie Ørsted grijpt na een probleemjaar rigoureus in bij zijn toekomstplannen. De grote ontwikkelaar van windmolenparken verlaagt zijn ambities voor de hoeveelheid stroom die zijn projecten in 2030 moeten opwekken. Ook vertrekt Ørsted uit een aantal landen, verkoopt het bezittingen en schrapt wereldwijd honderden banen.

Ørsted sloot 2023 af met een verlies van 20,2 miljard Deense kroon (omgerekend 2,7 miljard euro). Het bedrijf kreeg in de Verenigde Staten te maken met grote tegenvallers bij windmolenprojecten op zee voor de kust van New Jersey. De kosten liepen zo hoog op dat de Denen twee van die projecten beëindigden, met gigantische afboekingen als gevolg.

Om de financiën weer gezond te krijgen, moeten de kosten fors omlaag. Daarom stoot Ørsted een aantal projecten af, wat het niet langer mogelijk maakt om in 2030 energieprojecten te hebben afgerond met een gezamenlijke capaciteit van 50 gigawatt. In plaats daarvan mikt het concern nu op maximaal 38 gigawatt in dat jaar.

Honderden banen weg

Het vertrek uit onder andere Noorwegen, Spanje en Portugal moet ook meer financiële ruimte opleveren. Ook gaan 600 tot 800 banen verloren, waarbij het bedrijf ongeveer 250 werknemers ontslaat in de komende maanden. Bij Ørsted werken zo'n 9000 mensen. Over de jaren 2023 tot en met 2025 keert het beursgenoteerde bedrijf ook geen dividend uit.

Ørsted kondigde ook het vertrek aan van voorzitter van Thonas Thune Andersen, die deze functie de afgelopen tien jaar bekleedde. Hij noemde 2023 een "uitdagend jaar voor Ørsted". "We hebben geleerd van die uitdagingen en vandaag kondigen we een robuust plan aan met aangepaste groeiambities voor 2030", stelt de scheidend voorzitter.

Meer uit Financieel

RELX wint dit keer op de beurs dankzij AI-hulp van Anthropic

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten, geholpen door optimisme over technologiebedrijven. De sterkste stijger in de AEX was informatieleverancier RELX, dat onlangs in waarde daalde door zorgen over de concurrentie van AI-bedrijf Anthropic. Beleggers reageren nu juist enthousiast op het nieuws dat RELX een AI-hulpmiddel van datzelfde Anthropic heeft toegevoegd aan zijn platform voor juridisch onderzoek.

56 minuten geleden
Economische band tussen EU en VK weer stukje aangehaald

BRUSSEL (ANP) - De economische banden tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk na de Brexit zijn woensdag weer een stukje aangehaald. Dat gebeurde door de ondertekening van een overeenkomst over mededingingssamenwerking door Eurocommissaris Teresa Ribera (Mededinging) en de Britse minister Peter Kyle (Handel).

1 uur geleden
VS houden zich aan eerdere handelsdeal, denkt Europese Commissie

BRUSSEL (ANP/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan zich aan de eerder gesloten handelsdeal met de Europese Unie te houden, verwacht de Europese Commissie. "De VS hebben aangegeven zich te houden aan de huidige overeenkomsten en hun specifieke kenmerken", zei een woordvoerder van het dagelijks EU-bestuur.

1 uur geleden
Handelsgezant VS denkt dat heffingen voor China stabiel blijven

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - President Donald Trump is van plan zijn importheffingen voor Chinese goederen even hoog te houden als voorheen. Dat zei Trumps handelsgezant Jamieson Greer. Vorige week verklaarde het Hooggerechtshof veel heffingen van Trump onwettig, maar volgens Greer zal de regering proberen de tarieven voor Chinese producten tussen de 35 en 50 procent te houden.

2 uur geleden
Nieuw bod Paramount zet Warner Bros. niet hoger op Wall Street

NEW YORK (ANP) - Aandelen in Warner Bros. Discovery zijn woensdag iets in waarde gedaald op de beurs in New York ondanks een nieuw overnamebod van Paramount Skydance. Door het bod lijkt de overnamestrijd rond Warner Bros., bekend van de Harry Potter-films en Game of Thrones-franchise, in een nieuwe fase beland. Maar het lijkt erop dat beleggers toch op een grotere verhoging van een eerder bod hadden gerekend.

2 uur geleden
China bestelt 120 vliegtuigen van Airbus, zegt Merz

BEIJING (ANP/DPA/AFP) - China bestelt 120 vliegtuigen van de Europese fabrikant Airbus, meldde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz tijdens zijn bezoek aan het Aziatische land. Eerder maakten de twee landen al duidelijk dat ze hun economische samenwerking willen uitbreiden.

3 uur geleden
Combinatie gegevens datalek Odido is 'goudmijn voor criminelen'

SLIEDRECHT (ANP) - De gegevens die buit zijn gemaakt bij Odido door de cyberaanval zijn een "voedingsbodem voor criminelen", zegt directeur Dave Maasland van cyberbeveiliger ESET. Niet vanwege de omvang, maar vanwege de combinatie van gegevens, stelt hij.

5 uur geleden