Centrale bank Verenigde Staten laat rente weer ongemoeid
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse centrale bank heeft de rente in de Verenigde Staten woensdag onveranderd gelaten, zoals algemeen was verwacht op de financiële markten. Het is het eerste rentebesluit van de nieuwe Fed-voorzitter Kevin Warsh.
Hij is de opvolger van Jerome Powell, die geregeld felle kritiek kreeg van president Donald Trump omdat de Fed de rente niet sneller verlaagde.
Het belangrijkste rentetarief in de VS blijft op een niveau tussen 3,50 en 3,75 procent. Daarmee hield de Fed de vierde opeenvolgende vergadering zonder renteverandering, ondanks de aanhoudend hoge inflatie en een sterke arbeidsmarkt. Mogelijk kan de Fed later dit jaar de rente verhogen om de gestegen inflatie, als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten, aan te pakken.
Renteverlaging
Toch zijn beleidsmakers van de Fed verdeeld over de vraag of er in 2026 nog een renteverhoging nodig is. Negen van hen verwachten dit jaar ten minste één renteverhoging van een kwart procentpunt. Daartegenover staan negen beleidsmakers die uitgaan van een ongewijzigde rente of zelfs een renteverlaging.
De Fed verhoogde woensdag ook de inflatieverwachting voor dit jaar. De prijsstijgingen bevinden zich momenteel op het hoogste niveau in drie jaar en zullen naar verwachting pas in 2028 terugkeren naar de doelstelling van 2 procent van de centrale bank.
Prijsstijgingen
Volgens de nieuwste economische ramingen van de Fed komt de inflatie eind 2026 uit op 3,6 procent. In maart ging de centrale bank nog uit van een inflatie van 2,7 procent tegen die tijd.
Beleidsmakers van de Federal Reserve verklaarden dat de economische activiteit "in een stevig tempo blijft groeien, ondanks de verhoogde onzekerheid die deels voortvloeit uit het conflict in het Midden-Oosten." De inflatie blijft volgens de centrale bank hoog in verhouding tot de doelstelling van 2 procent, mede als gevolg van "aanbodschokken die in bepaalde sectoren, waaronder de energiesector, tot prijsstijgingen hebben geleid."
Meer uit Financieel
ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft in het afgelopen kwartaal een recordomzet behaald als gevolg van een aanhoudende groei bij zijn AI-activiteiten. Volgens het bedrijf neemt de druk op de toeleveringsketens wel toe, waardoor het lastiger wordt om aan de groeiende vraag te voldoen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Besi was dinsdag verreweg de grootste winnaar bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het Amerikaanse Applied Materials meldde zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit te breiden. Applied Materials, de grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, kocht vorig jaar een belang van 9 procent in Besi en dat wordt uitgebreid tot ongeveer 20 procent.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal vliegtuigpassagiers neemt volgend jaar naar verwachting wereldwijd toe, ondanks dat vliegtickets waarschijnlijk duur blijven. Dat staat in een rapport van ING. Zelfs als de brandstofprijzen dalen, zullen de aanhoudend sterke vraag, de beperkte beschikbaarheid van vliegtuigen en de inflatie de ticketprijzen hoog houden, voorziet de bank.
1 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".
3 uur geledenSTUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na de koerswinsten een dag eerder. Beleggers verwerkten een stroom van bedrijfsresultaten van grote bedrijven als UPS, Coca-Cola en Boeing. Daarnaast ging de aandacht uit naar de Federal Reserve, die dinsdag begon aan de tweedaagse rentevergadering.
4 uur geledenARLINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Boeing boekte afgelopen kwartaal een verlies van honderden miljoenen bij zijn commerciële vliegtuigdivisie. Dat kwam door minder winstgevende vliegtuigleveringen en hogere productiekosten, mede als gevolg van problemen in de toeleveringsketen.
6 uur geleden