Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Orbán zowel uitgejoeld als toegejuicht in Europees Parlement

Orbán zowel uitgejoeld als toegejuicht in Europees Parlement

STRAATSBURG (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán is tijdens en na zijn toespraak in het Europees Parlement zowel uitgejoeld als toegejuicht. Vooral toen Orbán hard uithaalde naar illegale immigranten klonk er boegeroep en werd hij uitgefloten door midden- en linkse partijen in het Europees Parlement. Europarlementariërs van rechtse partijen vielen Orbán juist bij met luid applaus.

De onrust in de plenaire zaal van het Europees Parlement was het grootst nadat Orbán zei dat er buiten de EU 'hotspots' moeten komen waar migranten een beslissing op hun asielaanvraag moeten afwachten. "Zonder die hotspots kunnen we de Europese Unie niet beschermen. Andere oplossingen zijn illusies." Hij werd uitgejoeld door de midden- en linkse partijen toen Orbán zei dat illegale immigratie heeft geleid tot onder andere antisemitisme, homofobie en onveiligheid voor vrouwen. Rechtse partijen gaven hem een luid applaus. "Of je het leuk vindt of niet, dit zijn de kale feiten", reageerde Orbán.

Na zijn toespraak zongen Europarlementariërs van de Linkse Fractie een protestlied, waarop parlementsvoorzitter Roberto Metsola alle parlementariërs opriep de waardigheid van het parlement te respecteren.

Visumbeleid

In het debat dat daarop volgde, trokken Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie, en de fractievoorzitters van de centrumrechtse EVP, de sociaaldemocraten, de Groenen, de liberale Renew en de Linkse Fractie flink van leer tegen Orbán.

Von der Leyen verweet hem onder meer de problemen van illegale migranten "over de schutting van je buurman te gooien". Ook bekritiseerde ze het nieuwe Hongaarse visumbeleid, waarbij Russen zonder extra veiligheidscontroles in Hongarije mogen werken. Deze Russen kunnen op die manier naar andere EU-landen reizen. Dat is "een veiligheidsrisico, niet alleen voor Hongarije, maar voor alle lidstaten", zei Von der Leyen.

Mensenrechten

De vijf fractievoorzitters hekelden Orbán om zijn minachting voor de mensenrechten, het beknotten van het demonstratierecht, het verbod op abortus, het nepotisme en de corruptie in het land. "Het is hoog tijd het stemrecht van Hongarije op te schorten", zei Valérie Hayer, fractievoorzitter van het liberale Renew. Alleen de Patriotten voor Europa, de partij waar Orbán de grondlegger van is en waarin ook de PVV huist, steunde de Hongaarse premier.

"Een politieke intifada", zei Orbán in reactie op alle kritiek, die hij resoluut van de hand wees.

Meer uit Buitenland

Israël onderschept Gaza-flotilla voor kust van Kreta

ATHENE (ANP) - Israël heeft de Global Sumud Flotilla, een vloot met humanitaire hulp voor Gaza, voor de kust van het Griekse eiland Kreta tegengehouden. Dat melden diverse bronnen, waaronder een opvarende van de vloot en de Israëlische ambassadeur voor de Verenigde Naties, Danny Danon. Een woordvoerder van de vloot heeft aan Al Jazeera laten weten dat tot nu toe zeven schepen zijn onderschept.

25 minuten geleden
Van Veldhoven na top over fossiel: we kunnen 'huis' gaan bouwen

SANTA MARTA (ANP) - Deelnemers aan de internationale conferentie over fossiele brandstoffen hebben een tweede funderingslaag aangebracht in het proces om olie, gas en steenkool uit te bannen. Dat zei klimaatminister Stientje van Veldhoven aan het einde van de top in de Colombiaanse kustplaats, die Nederland samen met Colombia organiseerde. "Dat betekent dat we nu kunnen beginnen met het bouwen van het huis", aldus de D66-minister.

1 uur geleden
Nederlandse op flotilla: proberen Griekse wateren te bereiken

HERAKLION (ANP) - Het is niet duidelijk of er schepen van de Gaza-flotilla die in de buurt van Griekenland varen zijn geënterd en zo ja, door wie. Dat zei de Nederlandse Jesse van Schaik (21), die op een van de ruim 50 schepen vaart, desgevraagd tegen het ANP. De flotilla probeert nu de Griekse territoriale wateren te bereiken.

1 uur geleden
Trump denkt dat koning Charles zou hebben geholpen met Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat als het aan koning Charles had gelegen, Groot-Brittannië "waarschijnlijk zou hebben geholpen" bij het Amerikaanse militaire offensief tegen Iran. Die uitspraak deed Trump woensdag, een dag na de ontvangst van de Britse koning in het Witte Huis.

4 uur geleden
Schepen van Gaza-Flotilla benaderd door 'Israëlische speedboten'

ATHENE (ANP) - Meerdere schepen van de Global Sumud Flotilla zijn benaderd door "militaire speedboten die zich identificeerden als 'Israël'", laat de organisatie aan onder meer het ANP weten. De boten zouden lasers en semi-automatische wapens op de activisten hebben gericht en hen hebben bevolen naar de voorkant van de boten te gaan en op hun handen en knieën te zitten.

5 uur geleden
Washington Post: vliegdekschip VS verlaat Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse vliegdekschip de USS Gerald R. Ford verlaat het Midden-Oosten en vaart de komende dagen naar Virginia, meldden Amerikaanse functionarissen aan de Washington Post. Het schip bevindt zich al tien maanden op zee en moet dringend gerepareerd worden.

5 uur geleden
Pro-Iraanse beweging eist steekincident Londen op

LONDEN (ANP/RTR) - De pro-Iraanse beweging Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft het steekincident in Londen opgeëist waarbij twee mensen gewond raakten. Dat schrijft de groepering op sociale media. De politie zei eerder dergelijke onlinebeweringen te onderzoeken.

6 uur geleden