Orbán zowel uitgejoeld als toegejuicht in Europees Parlement
STRAATSBURG (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán is tijdens en na zijn toespraak in het Europees Parlement zowel uitgejoeld als toegejuicht. Vooral toen Orbán hard uithaalde naar illegale immigranten klonk er boegeroep en werd hij uitgefloten door midden- en linkse partijen in het Europees Parlement. Europarlementariërs van rechtse partijen vielen Orbán juist bij met luid applaus.
De onrust in de plenaire zaal van het Europees Parlement was het grootst nadat Orbán zei dat er buiten de EU 'hotspots' moeten komen waar migranten een beslissing op hun asielaanvraag moeten afwachten. "Zonder die hotspots kunnen we de Europese Unie niet beschermen. Andere oplossingen zijn illusies." Hij werd uitgejoeld door de midden- en linkse partijen toen Orbán zei dat illegale immigratie heeft geleid tot onder andere antisemitisme, homofobie en onveiligheid voor vrouwen. Rechtse partijen gaven hem een luid applaus. "Of je het leuk vindt of niet, dit zijn de kale feiten", reageerde Orbán.
Na zijn toespraak zongen Europarlementariërs van de Linkse Fractie een protestlied, waarop parlementsvoorzitter Roberto Metsola alle parlementariërs opriep de waardigheid van het parlement te respecteren.
Visumbeleid
In het debat dat daarop volgde, trokken Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie, en de fractievoorzitters van de centrumrechtse EVP, de sociaaldemocraten, de Groenen, de liberale Renew en de Linkse Fractie flink van leer tegen Orbán.
Von der Leyen verweet hem onder meer de problemen van illegale migranten "over de schutting van je buurman te gooien". Ook bekritiseerde ze het nieuwe Hongaarse visumbeleid, waarbij Russen zonder extra veiligheidscontroles in Hongarije mogen werken. Deze Russen kunnen op die manier naar andere EU-landen reizen. Dat is "een veiligheidsrisico, niet alleen voor Hongarije, maar voor alle lidstaten", zei Von der Leyen.
Mensenrechten
De vijf fractievoorzitters hekelden Orbán om zijn minachting voor de mensenrechten, het beknotten van het demonstratierecht, het verbod op abortus, het nepotisme en de corruptie in het land. "Het is hoog tijd het stemrecht van Hongarije op te schorten", zei Valérie Hayer, fractievoorzitter van het liberale Renew. Alleen de Patriotten voor Europa, de partij waar Orbán de grondlegger van is en waarin ook de PVV huist, steunde de Hongaarse premier.
"Een politieke intifada", zei Orbán in reactie op alle kritiek, die hij resoluut van de hand wees.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - In het gebied bij de kerncentrale van Tsjernobyl is volgens de Oekraïense autoriteiten een grote natuurbrand uitgebroken na een dronecrash. Het vuur woedt in de zogenoemde nucleaire exclusiezone.
39 minuten geledenSINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport.
1 uur geledenHERAKLION (ANP) - De Global Sumud Flotilla is weer vertrokken vanaf Kreta. Meer dan dertig schepen zijn volgens de organisatie onderweg naar Turkije voor een technische tussenstop. Het is de eerste keer dat de vloot verder reist sinds Israël meer dan twintig schepen tegenhield bij Kreta.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De leider van de rechts-populistische partij Reform UK heeft verheugd gereageerd op de eerste uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Nigel Farage zei vrijdagochtend voor de camera dat de linkse Labourpartij van premier Keir Starmer wordt "weggevaagd" door Reform in gebieden die traditioneel gelden als Labourbolwerken. Hij voorspelde dat de conservatieven later op de dag aan de beurt zijn en sprak over een "historische verandering" in de Britse politiek.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft teleurgesteld gereageerd op de tussentijdse uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Zijn Labourpartij staat daarbij op verlies. Starmer noemde de uitslagen volgens Sky News pijnlijk, maar gaf ook het signaal af dat hij verder wil als premier. "Zware dagen zoals deze verzwakken mijn vastberadenheid niet om de verandering te realiseren die ik heb beloofd."
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Een bondgenoot van de Britse premier Keir Starmer heeft benadrukt dat de verwachte verkiezingsnederlaag van zijn partij niet het einde van zijn premierschap hoeft te betekenen. "Hij kan het tij nog keren", zei minister van Defensie John Healey bij Times Radio.
3 uur geledenCHANGSHA (ANP/RTR) - Het dodental na een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Hunan maandag is opgelopen naar 37. Het is de dodelijkste explosie in China sinds 2019. De reddingswerkzaamheden zijn volgens staatspersbureau Xinhua afgerond. Eén persoon wordt nog vermist, 51 mensen worden in het ziekenhuis behandeld.
3 uur geleden