Oppositiepartij Taiwan geeft verlies bij verkiezingen toe
TAIPEI (ANP/AFP/RTR) - De kandidaat van de Taiwanese oppositiepartij Kuomintang, Hou Yu-ih, heeft zijn verlies toegegeven bij de presidentsverkiezingen van zaterdag. Daarmee impliceert hij dat de China-kritische regeringspartij Democratische Progressieve Partij (DPP) wint.
Volgens voorlopige uitslagen was al duidelijk dat Lai Ching-te van de DPP aan kop stond. Lai was vicepresident onder de aftredende regering onder president Tsai Ing-wen en stelt zich kritisch op tegenover de Volksrepubliek China.
Met meer dan zestig procent van de stemmen geteld, kan Lai op 41,6 procent van de stemmen rekenen. Zeker vijf miljoen van de bijna twintig miljoen stemgerechtigde Taiwanezen zouden al op Lai hebben gestemd, waardoor het aannemelijk is dat hij de verkiezing wint.
Oorlog en achteruitgang
Hou Yu-ih, die iets meer toenadering tot het Chinese vasteland wilde zoeken, krijgt volgens die tussenstand 33,2 procent van de stemmen.
Lai, die naar eigen zeggen "op een pragmatische manier wil werken aan de Taiwanese onafhankelijkheid", wordt door de Volksrepubliek China omschreven als "separatist". Zijn verkiezing zou volgens Beijing leiden tot "oorlog en achteruitgang" voor Taiwan. China beschouwt Taiwan als een afvallige provincie.
Eigenlijk onafhankelijk
Oppositiekandidaat Hou van de Kuomintang stelt dat Taiwan "eigenlijk al onafhankelijk is" en vindt dat de DPP de Volksrepubliek te veel als tegenstanders portretteert. Volgens zijn partij heeft Taiwan alleen maar economisch voordeel bij warme banden met Beijing.
Meer uit Buitenland
HELSINGBORG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky komt naar de NAVO-top over zes weken in Ankara, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Hij heeft Zelensky uitgenodigd en "hij zal er zijn". Net als vorig jaar in Den Haag schuift Zelensky volgens NAVO-diplomaten naar verwachting niet aan bij een vergadering van NAVO-leiders en ontloopt hij zo waarschijnlijk de Amerikaanse president Donald Trump.
47 minuten geledenRODEZ (ANP/AFP) - De Franse politicus en ex-premier Gabriel Attal heeft bevestigd dat hij zich kandidaat stelt voor de presidentsverkiezingen volgend jaar. De 37-jarige Attal komt uit de regio Parijs en is de leider van de politieke fractie of beweging Renaissance van president Emmanuel Macron in het parlement.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo (DRC) is het aantal vermoedelijke ebolabesmettingen opgelopen naar bijna 750 en ligt het aantal verdachte overlijdens op 177, meldt Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Bij 82 personen is besmetting met ebola bevestigd. "Maar we weten dat de epidemie in de DRC veel groter is", aldus de topman op X.
1 uur geledenDEIR QANOUN EN-NAHR (ANP) - Bij Israëlische aanvallen op twee plaatsen in het zuiden van Libanon zijn in totaal tien doden gevallen, meldt het Libanese ministerie van Gezondheid. In de plaats Deir Qanoun en-Nahr vielen zes slachtoffers, onder wie twee hulpverleners en een kind. Daarnaast kwamen vier hulpverleners om bij een aanval op Hanawiya, zegt het ministerie.
2 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte voert een "intens" gesprek met de defensie-industrie om die aan te sporen de wapenproductie op te voeren. Dat gaat volgens hem lang niet snel genoeg.
3 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa is niet bedoeld om Europese landen te straffen, bezweert buitenlandminister Marco Rubio. President Donald Trump koppelde het weghalen van militairen eerder aan zijn ontevredenheid over Europese NAVO-landen, over hun kritiek op de Iranoorlog bijvoorbeeld.
4 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten zien enige beweging bij Iran in de onderhandelingen over vrede, heeft minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio gezegd bij een bijeenkomst van de buitenlandministers van de NAVO in Zweden. Op welke vlakken Iran bereid is tot concessies, zei hij er niet bij.
4 uur geleden