Oppositiepartij Taiwan geeft verlies bij verkiezingen toe
TAIPEI (ANP/AFP/RTR) - De kandidaat van de Taiwanese oppositiepartij Kuomintang, Hou Yu-ih, heeft zijn verlies toegegeven bij de presidentsverkiezingen van zaterdag. Daarmee impliceert hij dat de China-kritische regeringspartij Democratische Progressieve Partij (DPP) wint.
Volgens voorlopige uitslagen was al duidelijk dat Lai Ching-te van de DPP aan kop stond. Lai was vicepresident onder de aftredende regering onder president Tsai Ing-wen en stelt zich kritisch op tegenover de Volksrepubliek China.
Met meer dan zestig procent van de stemmen geteld, kan Lai op 41,6 procent van de stemmen rekenen. Zeker vijf miljoen van de bijna twintig miljoen stemgerechtigde Taiwanezen zouden al op Lai hebben gestemd, waardoor het aannemelijk is dat hij de verkiezing wint.
Oorlog en achteruitgang
Hou Yu-ih, die iets meer toenadering tot het Chinese vasteland wilde zoeken, krijgt volgens die tussenstand 33,2 procent van de stemmen.
Lai, die naar eigen zeggen "op een pragmatische manier wil werken aan de Taiwanese onafhankelijkheid", wordt door de Volksrepubliek China omschreven als "separatist". Zijn verkiezing zou volgens Beijing leiden tot "oorlog en achteruitgang" voor Taiwan. China beschouwt Taiwan als een afvallige provincie.
Eigenlijk onafhankelijk
Oppositiekandidaat Hou van de Kuomintang stelt dat Taiwan "eigenlijk al onafhankelijk is" en vindt dat de DPP de Volksrepubliek te veel als tegenstanders portretteert. Volgens zijn partij heeft Taiwan alleen maar economisch voordeel bij warme banden met Beijing.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/DPA/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben met kerst slachtoffers gemaakt in Oekraïne, melden de Oekraïense autoriteiten. Ook in Rusland worden doden gemeld door Oekraïense aanvallen.
44 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrische autoriteiten zeggen samen met een door de VS geleide coalitie een hoge leider van Islamitische Staat (IS) te hebben gedood. Dit gebeurde enkele uren na de arrestatie van een andere leider in de buurt van Damascus. "Deze operatie bevestigt de effectiviteit van de gezamenlijke coördinatie tussen de nationale veiligheidsdiensten en internationale partners", aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken.
47 minuten geledenWarschau (ANP/RTR) - Polen heeft een Russisch verkenningsvliegtuig boven de Oostzee, ook wel Baltische Zee genoemd, onderschept. "Het vliegtuig vloog dicht bij de grens van het Poolse luchtruim", aldus de krijgsmacht. Poolse straaljagers hebben het vliegtuig onderschept, geïdentificeerd en uit het gebied geëscorteerd.
1 uur geledenARKANSAS (ANP/RTR) - Bij de kerstavondtrekking van de Powerball-jackpot in de Verenigde Staten is de jackpot van 1,8 miljard dollar (ruim 1,5 miljard euro) gevallen op een lot dat verkocht is in de staat Arkansas. Het is de op een na hoogste loterij-jackpot ooit die gewonnen is in de VS. In 2022 won iemand 2,04 miljard dollar (1,7 miljard euro).
2 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - In zijn kerstpreek op eerste kerstdag hekelde paus Leo de omstandigheden voor de Palestijnen in Gaza. Leo XIV viert zijn eerste kerst als paus.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Door een nachtelijke Oekraïense droneaanval op de Russische havenstad Temrjoek zijn tanks met olieproducten in brand gevlogen. Dat meldden de autoriteiten van de stad aan de Zee van Azov.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël is woedend over de kritiek van westerse landen op de goedkeuring van nieuwe nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. De regering vindt dat er sprake is van discriminatie jegens Joden.
4 uur geleden