Opnieuw dropt vliegtuig van Defensie hulpgoederen boven Gaza
DEN HAAG (ANP) - Nederland en Jordanië hebben opnieuw hulpgoederen afgeworpen boven de Gazastrook, laat het demissionaire kabinet maandag aan de Tweede Kamer weten. Het was het tweede deel van een operatie die zondagavond begon.
Een Hercules C-130 transportvliegtuig van Defensie en eenzelfde vliegtuig van de Jordaanse luchtmacht voerden de operatie uit. De lading was weer bestemd voor het Jordaanse veldhospitaal in de Palestijnse kuststrook waar al maanden zwaar wordt gevochten.
Beide vliegtuigen zijn inmiddels weer veilig terug in Jordanië. De hulpoperatie was gecoördineerd met Israël en kostte ongeveer 1 miljoen euro. Dit bedrag is betaald door Geoffrey van Leeuwen, de demissionair minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking.
Beperkte toegang
Gaza is grootdeels van de buitenwereld afgesloten sinds de aanval van Hamas op 7 oktober op Israël. Hulp komt slechts mondjesmaat het gebied binnen. Alle hulpgoederen die naar binnengaan moeten door Israël worden gecontroleerd.
Omdat de toegang tot de Gazastrook via de landsgrenzen beperkt is, is volgens het kabinet voor het sturen van hulp via de lucht gekozen. Jordanië heeft eerder ook al een soortgelijke operatie uitgevoerd met Frankrijk.
Een groot deel van de 2,3 miljoen Palestijnen in Gaza is op de vlucht geslagen voor de gevechten. Er is een groot tekort aan eten, drinken en medicijnen. Door de strijd is een groot deel van de huizen en gebouwen verwoest.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De angst om iets fout te doen bij het reanimeren blijkt voor mensen de grootste drempel om zich aan te melden voor burgerhulpverlening, blijkt uit onderzoek in opdracht van de Hartstichting. Burgerhulpverleners zijn mensen met een reanimatiecertificaat die na een oproep in een landelijk netwerk direct naar een slachtoffer kunnen voor de eerste hulp.
2 uur geledenWOERDEN (ANP) - In de buurt van Woerden is een trein ontruimd nadat er brand was geconstateerd. Volgens NS staan zo'n 120 gestrande reizigers in een weiland naast het traject tussen Utrecht en Rotterdam. De brandweer is ter plaatse en het vuur in de trein is uit. Niemand raakte gewond.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het onderzoek van de politie naar de explosie in de Utrechtse Visscherssteeg van donderdag 15 januari is afgerond. Dat schrijft het Utrechtse college in een brief aan de gemeenteraad. De resultaten van het onderzoek liggen nu bij het Openbaar Ministerie, dat ze beoordeelt.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is "niet eenvoudig" om landen buiten de Europese Unie vluchtelingen of afgewezen asielzoekers te laten opvangen, stelt denktank Clingendael in een rapport dat is opgesteld voor het ministerie van Asiel en Migratie. Onderzoekers schrijven dat zulke samenwerkingen weliswaar juridisch haalbaar worden als het Europese migratiepact deze zomer van kracht wordt, maar dat er nog veel problemen in de weg zitten.
13 uur geledenNICE (ANP/BELGA) - Tom van der Bruggen, die in de jaren tachtig de beroemde speelgoedblokken van het merk Kapla uitvond, is op 80-jarige leeftijd overleden, meldt zijn echtgenote. Hij overleed afgelopen weekend in zijn woonplaats, de Franse stad Nice.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken om Gaza te verlaten en naar Nederland te reizen. Hun verzoek om bijstand van Nederland af te dwingen werd afgewezen door de rechter.
16 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel was het dit weekend weer druk. Ondanks de afspraak niet meer dan 2000 mensen op het terrein te hebben, waren er alle dagen 2100 mensen of meer. De dagen ervoor waren er zo'n veertig tot honderd mensen minder. De boete die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) hiervoor moet overmaken aan de gemeente Westerwolde is opgelopen naar 3,7 miljoen euro.
18 uur geleden