Opkomst Vlaamse gemeenteraadsverkiezingen 'verrassend laag'
BRUSSEL (ANP) - De opkomst bij de Vlaamse gemeenteraadsverkiezingen is "verrassend laag", schrijft de Vlaamse omroep VRT. Ongeveer 65 procent van de kiezers is zondag komen opdagen.
Vier maanden geleden kwam 93,5 procent van de kiezers naar de stembus voor de verkiezingen voor het Vlaamse parlement. Toen was de in 1893 ingevoerde opkomstplicht nog van kracht.
Burgemeester van Mechelen Bart Somers was als voormalig Vlaams minister van Binnenlands Bestuur verantwoordelijk voor de afschaffing van de opkomstplicht en is teleurgesteld. Maar hij blijft erbij dat de afschaffing een goede zaak was. "In onze buurlanden is er geen opkomstplicht, we waren een van de enige landen in Europa waar die nog wel ingevoerd was", reageerde hij.
Vlaanderen heeft driehonderd gemeenten. In veel daarvan hebben lokale partijen meegedaan. De op zondagavond bekendgemaakte verkiezingsuitslagen zijn zeer divers en wijzen niet op grote winst voor één bepaalde partij.
Experts hadden voorspeld dat 70 tot 80 procent van de Vlamingen zou komen stemmen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer is ondanks de oplopende druk niet van plan om op te stappen. "Ik zal nooit weglopen van het mandaat dat ik heb gekregen om dit land te veranderen", reageerde de premier op een oproep van partijgenoten om af te treden. "Ik zal nooit weglopen van de mensen voor wie ik moet opkomen en ik zal nooit weglopen van het land waar ik van houd."
52 minuten geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby heeft in de rechtbank van Oslo opnieuw verklaard dat hij niet aan seks doet met slapende vrouwen. De zoon van kroonprinses Mette-Marit reageerde daarmee op de verklaring van zijn tweede vermeende slachtoffer, melden Noorse media.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Om het Oekraïense energienetwerk echt te beschermen, moet de EU zorgen voor meer luchtafweer en raketten. Dat zei Eurocommissaris Marta Kos (Uitbreiding van de EU) dinsdag in het Europees Parlement. Lidstaten moeten volgens haar desnoods uit eigen voorraad aan Oekraïne leveren.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft een derde verdachte gearresteerd voor de aanslag op generaal Vladimir Aleksejev, afgelopen vrijdag in Moskou. Dat meldt inlichtingendienst FSB. Het zou gaan om Pavel Vasin, de zoon van de eerder in Moskou opgepakte Viktor Vasin.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland wil voor meer dan een half miljard euro aanvalsdrones aanschaffen. De eerste kamikazedrones, die in de lucht rondhangen tot ze een doelwit zien om zich erop te storten, moeten binnen een jaar worden geleverd. De Duitse troepen in Litouwen zouden ze als eersten krijgen.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement heeft ingestemd met enkele aanpassingen van het klimaatdoel van 2040. Daarmee heeft het parlement definitief goedkeuring gegeven dat de EU in 2040 90 procent minder CO2 uitstoot vergeleken met 1990. 413 Europarlementariërs stemden voor, 226 tegen.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft dinsdag ingestemd met strengere regels voor asielzoekers. Het gaat om twee wetten waarmee lidstaten makkelijker en sneller aanvragen van asielzoekers kunnen afwijzen. De meerderheid werd behaald met de steun van de centrumrechtse EVP en radicaalrechtse partijen. De sociaaldemocraten en linkse partijen stemden tegen.
3 uur geleden