Ook treuzelend Spanje om: nog dit jaar naar NAVO-norm
MADRID (ANP) - Ook Spanje zal nog dit jaar het door de NAVO-landen afgesproken defensiebudget halen, belooft premier Pedro Sánchez. Zijn linkse regering trekt na lang aarzelen daarvoor nog dit jaar 10,5 miljard euro extra uit. Spanje was vorig jaar nog de hekkensluiter van de 32 NAVO-landen.
De NAVO-lidstaten kwamen ruim tien jaar geleden overeen 2 procent van hun economie te gaan uitgeven aan hun verdediging. Sinds Rusland weer op voet van oorlog met Europa verkeert en Europa zich ook niet langer verzekerd voelt van Amerikaanse bescherming, zijn veel landen alsnog vlug aan die norm gaan voldoen. Maar Spanje en een handvol andere landen wilden daarvoor nog jaren de tijd nemen. Ook al moet het percentage volgens velen alweer fors omhoog en zou de NAVO-top in Den Haag op een fiasco kunnen uitdraaien als bondgenoten blijven talmen.
Spanje gaat toch in 2025 al naar een defensiebudget van 2 procent van het bruto binnenlands product (bbp), kondigde Sánchez dinsdag aan. Het extra geld gaat onder meer naar de opleiding en salarissen van militairen, cyberbeveiliging en extra wapens. Spanje probeerde de afgelopen tijd allerlei bestedingen aan bijvoorbeeld infrastructuur als defensie-uitgaven aan te merken, om zo makkelijker de NAVO-norm te halen. Maar dat zit er niet in, maakte de alliantie duidelijk.
Sánchez moest miljarden zien te vinden terwijl Spanje al zuinig moet zijn om zich niet verder in de schulden te steken. En hij heeft radicaal-linkse coalitiegenoten die zich uit principe verzetten tegen hogere defensie-uitgaven. Om hun tegemoet te komen gaat veel van het extra geld niet naar wapentuig, maar naar minder gewelddadige zaken als lonen, computerbeveiliging en logistiek.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse veiligheidsdienst heeft voorafgaand aan de massale instroom van migranten in de exclave Ceuta al gewaarschuwd voor een dergelijk incident. De Spaanse premier Pedro Sánchez zei eerder in het parlement juist dat er geen signalen waren voor zo'n instroom, maar uit nu vrijgegeven documenten blijkt het tegendeel.
2 uur geledenABHA (ANP/RTR) - De Houthi's hebben voor de tweede dag op rij meerdere Saudische steden aangevallen. Volgens de door Saudi-Arabië geleide coalitie die het in Jemen tegen de Houthi's opneemt, zijn onder meer Abha, Khamis Mushait en Jazan bestookt met ballistische raketten en drones.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat Iran met zijn aanvallen de uitkomst van de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen probeert te beïnvloeden. Hij voorspelt dat de oorlog na die zogenoemde midterms in november direct zal eindigen, omdat Iran het dan niet meer vol kan houden. Ook zouden dan de olieprijzen meteen dalen.
3 uur geledenSOEMY (ANP/RTR/DPA) - In de Noord-Oekraïense stad Soemy is een winkelcentrum geraakt door een drone. Daarbij zijn drie doden gevallen, meldt de regionale gouverneur Oleh Hryhorov. Twee mensen raakten gewond.
4 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - Het vliegtuig van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is dinsdag vlak na het opstijgen in Moldavië bijna geraakt door een drone. Dat meldt de Noorse premier Jonas Gahr Støre, die Zelensky na de reis ontving in Oslo.
5 uur geledenSWINDON (ANP) - De Britse politie heeft een man gearresteerd die ervan verdacht wordt met de Russische inlichtingendiensten te hebben samengewerkt. Hij is aangeklaagd voor onder meer de voorbereiding van een sabotageactie.
5 uur geledenWENEN (ANP/AFP) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) stapt naar de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties met klachten over Iran. Het land moet meewerken aan inspecties, vindt de zogenoemde Raad van Gouverneurs van het agentschap. De stap dient vooral om de diplomatieke druk op te voeren. De kans lijkt klein dat de Veiligheidsraad daadwerkelijk zal ingrijpen.
5 uur geleden