Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoekers: Malta medeverantwoordelijk voor moord journalist

Onderzoekers: Malta medeverantwoordelijk voor moord journalist

VALETTA (ANP) - De Maltese staat is volgens een onafhankelijke onderzoekscommissie medeverantwoordelijk voor de moord op de kritische journalist Daphne Caruana Galizia, schrijft The Times of Malta. De staat zou hebben nagelaten de levensbedreigende gevaren voor Caruana Galizia te erkennen en redelijke maatregelen daartegen tegen te treffen.

De regering gaf in 2019 opdracht voor een onafhankelijk onderzoek om te bepalen of de staat de moord had kunnen voorkomen. Dat gebeurde onder druk van de Raad van Europa, waarbij Tweede Kamerlid Pieter Omtzigt als speciaal onderzoeker op Malta een cruciale rol speelde. Volgens de commissie, die meerdere getuigen heeft gesproken, hield de moord verband met het werk van de onderzoeksjournalist, die over zeer gevoelige informatie beschikte.

Er vonden volgens de commissie meerdere confrontaties tussen Caruana Galizia en de staat plaats tot het moment dat ze werd vermoord. Hoewel de staat volgens de onderzoekers zelf niet direct betrokken was bij de moord, oordelen ze wel dat de autoriteiten gunstige omstandigheden hadden gecreëerd voor een aanval. Er zou een cultuur van straffeloosheid zijn gecreëerd die "leidde tot een ineenstorting van de rechtsstaat", citeert The Times of Malta.

Corruptie binnen overheid

De in 2020 aangetreden premier Robert Abela roept op tot een onpartijdige analyse van het donderdag gepubliceerde rapport. "Hier moeten lessen uit worden getrokken", schrijft hij onder meer op Twitter.

De 53-jarige Caruana Galizia kwam in oktober 2017 om door een autobom. Ze deed vlak voor haar dood onderzoek naar corruptie binnen de overheid en de banden tussen de regering en zakenlieden. De premier en meerdere ministers in Malta stapten na de spraakmakende moord op. Begin dit jaar werd een eerste persoon veroordeeld voor de moord. De man, die een huurmoordenaar zou zijn, heeft een celstraf van vijftien jaar opgelegd gekregen.

Meer uit Buitenland

Oeganda sluit grens met Congo vanwege ebola-uitbraak

KAMPALA (ANP/AFP/RTR) - Oeganda sluit de grens met de Democratische Republiek Congo om de verspreiding van ebola tegen te gaan, laat de Oegandese regering weten. In Congo zijn meer dan 900 vermoedelijke ebolagevallen en meer dan 220 sterfgevallen. Oeganda heeft zeven gevallen van ebola en een sterfgeval gemeld.

1 uur geleden
Hamas bevestigt dood militaire leider door aanval Israël

GAZA-STAD (ANP/RTR) - De Palestijnse beweging Hamas bevestigt de dood van de militair leider Mohammed Odeh. Eerder zeiden Israëlische vertegenwoordigers al dat hij was omgekomen bij een aanval van het Israëlische leger (IDF) op Gaza-Stad.

1 uur geleden
Israël beveelt evacuatie van Zuid-Libanese stad Tyrus

TYRUS (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht heeft woensdag de evacuatie bevolen van de Zuid-Libanese stad Tyrus en omgeving. Er zijn plannen om daar doelen van Hezbollah aan te vallen, aldus een legerwoordvoerder op X.

1 uur geleden
Twee kinderen na treinongeluk België mogelijk snel uit ziekenhuis

BUGGENHOUT (ANP) - Twee van de vijf kinderen die dinsdag zwaargewond raakten bij het ongeluk tussen een trein en een schoolbusje in België, kunnen mogelijk binnenkort het ziekenhuis verlaten. Dat zegt de directrice van de school waar de kinderen op zitten tegen VRT Nieuws. "Maar helaas zijn er nog drie leerlingen die nog heel ernstig gewond zijn en die nog veel zorgen nodig hebben."

4 uur geleden
Eerste Laotianen in overstroomde grot na week gevonden

VIENTIANE (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben in Laos vijf van de zeven mensen gevonden die een week geleden vast kwamen te zitten in een overstroomde grot. De Laotianen waren op zoek naar goud.

5 uur geleden
Britse media: brand bij Joodse winkel in Londen

LONDEN (ANP/AFP) - In de Londense wijk Golders Green is een grote brand uitgebroken. Volgens Britse media gaat het om een brand bij een supermarkt die koosjere levensmiddelen verkoopt. Het is nog niet duidelijk waardoor de brand is ontstaan, melden de autoriteiten. In de wijk werd de afgelopen tijd meerdere keren brand gesticht op locaties met een link met de Joodse gemeenschap.

5 uur geleden
Brussel neemt nieuwe maatregelen voor betere humanitaire hulp

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie neemt nieuwe maatregelen om de humanitaire hulp van de EU te verbeteren en te versterken. "De EU zal een betrouwbare en principiële donor blijven in een wereldwijd hulpsysteem dat onder zware druk staat", stelt de Commissie. Met name de VS hebben "drastisch bezuinigd" op humanitaire hulp, stelt ze, terwijl "de humanitaire noden groter dan ooit zijn".

6 uur geleden