Onderzoek naar nieuwe neveltechniek voor ultrafijnstof Schiphol
SCHIPHOL (ANP) - Luchthaven Schiphol doet samen met Wageningen University & Research (WUR) en het Koninklijke Nederlandse Lucht- en Ruimtevaarcentrum (NLR) onderzoek naar een nieuwe neveltechniek om ultrafijnstofdeeltjes te verminderen. Dat moet de lokale luchtkwaliteit op Schiphol en in de directe omgeving verbeteren, meldt Schiphol.
De nevel van zogenaamde geïoniseerde, dus anders geladen, neveldeeltjes hecht zich aan ultrafijnstofdeeltjes, die daardoor samenklonteren, zwaarder worden en niet meer blijven rondzweven in de lucht. Zo dalen ze neer en kunnen ze zich niet verder verspreiden.
De nevel is gebaseerd op een "beproefd concept" uit de bouw, schrijven de partijen. Daar is het al gangbaar om met nevel stof en fijnstof te verminderen. Schiphol, de WUR en NLR willen deze methode verfijnen, zodat deze methode ook in de luchtvaart ingezet kan worden, zeggen ze.
Volgens Schiphol zit de techniek nog in de experimentele fase, maar heeft deze "enorme potentie". Begin 2022 verwacht de luchthaven te weten of de techniek werkt. Schiphol wil de uitstoot van ultrafijnstof verminderen. Daar lanceerde de luchthaven in 2019 een actieplan voor, met onder meer het elektrisch maken van grondgebonden activiteiten, duurzaam taxiën van vliegtuigen en investeren in duurzame brandstoffen.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft Amerikaanse volksvertegenwoordigers gewaarschuwd dat het Chinese AI-bedrijf DeepSeek op oneerlijke wijze technologie van Amerikaanse concurrenten kopieert. Volgens de ChatGPT-maker kan dit het technologische voordeel van de Verenigde Staten ondermijnen.
22 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke koersverliezen gesloten. Bij de bedrijven op Wall Street moest Cisco Systems het ontgelden na bekendmaking van cijfers. De maker van netwerkapparatuur zoals routers en switches kwam met tegenvallende verwachtingen voor het lopende kwartaal en dook meer dan 12 procent in het rood.
6 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic heeft bij een nieuwe financieringsronde 30 miljard dollar opgehaald, waarbij de onderneming een waardering werd toegekend van 380 miljard dollar. Dat maakte Anthropic donderdag bekend. Met het geld wil het Amerikaanse bedrijf verdere investeringen doen in de concurrentiestrijd met rivalen als ChatGPT-moeder OpenAI.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie begint een nieuw onderzoek naar Google over zorgen dat het Amerikaanse techbedrijf de prijzen voor advertenties op de zoekmachine kunstmatig hoog zou houden. Dat meldt persbureau Bloomberg dat documenten over de zaak heeft ingezien. Door die vermeende prijspraktijken zouden adverteerders op Google worden benadeeld, aldus de Commissie.
9 uur geledenRIJKHOVEN (ANP) - Als de 27 lidstaten van de EU in juni nog niet genoeg voortgang hebben gemaakt voor het opzetten van de Spaar- en Investeringsunie, moet een kleinere groep eensgezinde lidstaten ermee verder aan de slag. Dat stelde voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen donderdag na overleg met de EU-leiders. Deze kopgroep zou dan bestaan uit ten minste negen lidstaten.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een flink verlies gesloten, onder druk van stevige minnen voor betalingsverwerker Adyen en ijsbedrijf Magnum door slecht ontvangen cijfers. Ook onder meer levensmiddelenconcern Unilever en verzekeraar NN Group kwamen met resultaten.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het pastasauzenmerk Grand'Italia komt mogelijk in handen van het Franse Pimente Investissement, dat onderdeel is van investeerder CVC. Pimente voert hierover vergevorderde gesprekken met GBfoods Europe, waar de in Nederland gevestigde Grand'Italia-eigenaar GranFood onder valt. Dit meldt GBfoods, een groot levensmiddelenbedrijf in Europa.
12 uur geleden