Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderwijsbond wil norm aantal lesuren middelbaar onderwijs omlaag

Onderwijsbond wil norm aantal lesuren middelbaar onderwijs omlaag

UTRECHT (ANP) - De norm voor het aantal uren dat middelbare scholieren minimaal les moeten krijgen moet omlaag, meent de Algemene Onderwijsbond (AOb). Een woordvoerster van de bond bevestigt die stellingname na berichtgeving van de NOS.

"De werkdruk in het onderwijs is zo hoog dat heel veel mensen afhaken", legt de woordvoerster uit. "Om leraren te behouden zou die urennorm iets naar beneden moeten." Op die manier hebben leraren meer tijd voor het voorbereiden van lessen en het begeleiden van leerlingen. En dat komt de kwaliteit van het onderwijs ten goede, zo meent de AOb.

Tijd voor voorbereiding en begeleiding is er volgens de bond nu nauwelijks. En dat is dan weer de reden dat maar heel weinig mensen fulltime willen werken in het onderwijs. Deze week kondigde het kabinet aan te willen gaan experimenteren met bonussen voor leraren en schoolleiders die meer uren gaan werken. Maar zo'n bonus heeft volgens de AOb geen zin "als de werkdruk zo hoog blijft".

Meer ontwikkeltijd

De vereniging van scholen in het voortgezet onderwijs, de VO-raad, draait het liever om. "We willen ook meer ontwikkeltijd voor leraren", zegt een woordvoerder. "Een mogelijke consequentie kan zijn het bijstellen van de urennorm." Maar de werkdruk kan ook op een andere manier omlaag, bijvoorbeeld door zaken zoals mentorschap niet door leraren maar door anderen te laten uitvoeren.

Minister Dennis Wiersma (Onderwijs) laat via zijn woordvoerder weten het geen goed idee te vinden om het aantal lesuren omlaag te brengen. Hij vreest dat de onderwijskwaliteit daardoor omlaaggaat, terwijl veel leerlingen de basisvaardigheden al slecht beheersen.

Niet alleen klassikaal

Bovendien krijgen leraren volgens de woordvoerder veel vrijheid om in te vullen hoe ze aan de urennorm kunnen voldoen. Dat hoeft niet alleen door klassikaal les te geven, maar kan bijvoorbeeld ook worden ingevuld met zelfstudie, gastlessen en stages. Als de Onderwijsinspectie langskomt, zal die bovendien in de eerste plaats kijken naar de kwaliteit, en niet meteen "met de stopwatch" kijken naar het aantal lesuren.

Desalniettemin begrijpt de zegsman van de minister dat leraren in deze tijden van krapte veel druk ervaren. Wiersma wil dat liever met andere maatregelen oplossen, bijvoorbeeld met de 300 miljoen euro die extra in het voortgezet onderwijs wordt gestoken om de werkdruk te verlagen.

Op dit moment moeten leerlingen in het vmbo 3700 uren les krijgen verdeeld over 4 jaar, havo-leerlingen moeten 4700 uren les krijgen verdeeld over 5 jaar en in het vwo gaat het om 5700 uren in 6 jaar. Scholen kunnen zelf bepalen hoe ze die uren indelen. De woordvoerster van de AOb kon niet direct zeggen met hoeveel uren de norm naar beneden zou moeten.

Meer uit Politiek

Buma wil niet langer dan drie weken informateur zijn

DEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand van Haersma Buma (CDA), tevens burgemeester van Leeuwarden, is na drie weken niet meer beschikbaar als informateur. "Een wethouder appte mij vandaag al dat hij mijn werkkamer had ingepikt", grapte hij op een persconferentie donderdag.

6 uur geleden
Wijers noemt eigen uitspraken over VVD 'ongepast taalgebruik'

DEN HAAG (ANP) - Informateur Hans Wijers (D66) betreurt dat hij onlangs negatieve uitspraken deed over de VVD en partijleider Dilan Yeşilgöz. Hij noemde haar onder meer "een leugenaar" en zei dat hij had gehoopt op een grotere afstraffing van de VVD bij de verkiezingen. "Dat had ik niet moeten doen, dat is ongepast taalgebruik", zei hij donderdagavond tijdens zijn eerste persconferentie als informateur.

7 uur geleden
Kamer stemt in met benoeming Buma en Wijers als informateurs

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft ingestemd met de benoeming van Sybrand van Haersma Buma (CDA) en Hans Wijers (D66) tot informateurs. De twee zijn voorgedragen door partijleiders Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) om de volgende stap te zetten in het formatieproces voor een nieuw kabinet.

11 uur geleden
Koolmees: formatie 4 partijen risico voor onderlinge verhoudingen

DEN HAAG (ANP) - Verkenner Wouter Koolmees ziet "een groot risico" voor de persoonlijke verhoudingen als vier partijen zouden gaan praten over een mogelijke coalitie. Dat zegt hij in het debat over de verkiezingsuitslag. Hij verwacht dat de formatie dan juist alleen maar langer zou duren. "Daarom leek het mij niet verstandig om daarmee te beginnen."

12 uur geleden
Eerdmans vindt dat Koolmees rechts 'buitenspel heeft gezet'

DEN HAAG (ANP) - D66-verkenner Wouter Koolmees heeft "rechtse partijen buitenspel gezet" in de formatie, door te adviseren dat D66 en het CDA eerst alleen met elkaar verder gaan praten. Dat vindt JA21-leider Joost Eerdmans. Hij vraagt zich hardop af of de rechtse kiezer zich serieus genomen voelt door deze keuze van Koolmees.

14 uur geleden
Bontenbal wil agenda kabinetsformatie 'behapbaar' houden

DEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal waakt ervoor de komende weken te veel onderwerpen op de agenda van de kabinetsformatie te zetten. Hij wil de lijst "behapbaar houden", zei hij tijdens een Kamerdebat over de uitslag van de Tweede Kamerverkiezingen van twee weken geleden.

15 uur geleden
Yesilgöz kritisch op tussenstap met alleen D66 en CDA

DEN HAAG (ANP) - Dilan Yesilgöz verbaast zich over de tussenstap waarin in eerste instantie alleen D66 en het CDA met elkaar onderhandelen over een coalitieakkoord. De VVD-leider vertelde tijdens het debat over de verkiezingsuitslag dat dit als oplossing wordt gezien wanneer "twee partijen moeten samenwerken maar inhoudelijk ver uit elkaar liggen", iets waar volgens de lijsttrekker momenteel "geen sprake van" is.

15 uur geleden