Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky kondigt nieuw voorstel over anticorruptiediensten aan

Zelensky kondigt nieuw voorstel over anticorruptiediensten aan

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft beloofd de onafhankelijkheid van de anticorruptiediensten in zijn land te behouden. Hij zal een nieuw wetsvoorstel naar het parlement sturen, na kritiek op een pas goedgekeurde wet die de onafhankelijkheid van de instanties aantast.

De bekritiseerde wet plaatst de NABOe en SAPO direct onder het gezag van de procureur-generaal, die wordt benoemd door de president. Critici vrezen dat de regering zich gaat bemoeien met corruptiezaken. Zelensky verdedigde de wet woensdagochtend nog. Het land heeft "een gezamenlijke vijand: de Russische bezetters", verklaarde hij.

Het parlement keurde het wetsvoorstel dinsdag goed, waarna Zelensky zijn handtekening plaatste. Er volgden betogingen in Oekraïense steden. In Kyiv kwamen meer dan duizend demonstranten samen. Dat was de grootste betoging in de Oekraïense hoofdstad sinds de Russische inval in februari 2022.

Ernstige stap achterwaarts

Ook Brussel uitte zorgen. Eurocommissaris voor EU-uitbreiding Marta Kos sprak van "een ernstige stap achterwaarts" op het pad naar het EU-lidmaatschap en de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, vroeg de Oekraïense regering om uitleg.

Oekraïne heeft het afgelopen decennium zijn maatregelen tegen corruptie opgevoerd in een poging lid te worden van de Europese Unie, die onder meer corruptiebestrijding als voorwaarde stelt. Zelensky won de presidentsverkiezingen in 2019 met onder meer de belofte corruptie te bestrijden.

Meer uit Buitenland

Letse president stuurt vrouwenrechtenwet terug naar parlement

RIGA (ANP/AFP) - De Letse president Edgars Rinkēvičs heeft een omstreden wet rond vrouwenrechten teruggestuurd naar het parlement. Met de wet zou het Baltische land zich terugtrekken uit de zogenoemde Istanbulconventie, die onder meer geweld tegen vrouwen moet tegengaan. Volgens de president zou de wet in huidige vorm een "tegenstrijdige boodschap zijn aan zowel de Letse samenleving als internationale bondgenoten."

1 uur geleden
Turkije en islamitische landen: Palestijnen moeten zelf besturen

ISTANBUL (ANP/AFP) - Turkije en een reeks vooraanstaande islamitische landen hebben op een conferentie in Istanbul over de toekomst van Gaza gezegd dat de Palestijnen zichzelf moeten besturen. Ze wijzen elk stelsel om "een soort voogdij" over de Palestijnse bevolking te plaatsen van de hand. Dit zei de Turkse buitenlandminister Hakan Fidan na de gesprekken.

1 uur geleden
Politie VK: mogelijk verband treinaanval met andere incidenten

PETERBOROUGH (ANP/AFP) - De man die verdacht wordt van een steekpartij in een trein in het Verenigd Koninkrijk zaterdag heeft mogelijk een link met drie andere incidenten, meldt de Britse politie. Die onderzoekt nu of er een verband is.

1 uur geleden
Meer Britse raketten voor Oekraïne voor doelen diep in Rusland

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Oekraïne heeft een extra voorraad Britse kruisraketten voor de lange afstand gekregen. Met de zogenoemde Storm Shadow-raketten kan Oekraïne militaire doelen en de Russische olie-industrie blijven treffen. Zo hoopt het zich beter te kunnen verdedigen én de prijs van doorvechten voor het Kremlin te verhogen.

1 uur geleden
Doden in Libanon na dreigement Israël over meer luchtaanvallen

BEIROET (ANP/AFP) - In Libanon zijn twee mensen gedood door Israëlische luchtaanvallen, meldt het Libanese ministerie van Gezondheid. Zeven personen raakten gewond. Israël dreigde zondag het aantal aanvallen op Libanon op te voeren in de strijd tegen Hezbollah, omdat die groepering zich zou herbewapenen.

1 uur geleden
Nieuwszender: VS plannen inval Mexico in strijd tegen drugs

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering werkt een mogelijke aanval op Mexicaans grondgebied uit in haar strijd tegen drugscriminaliteit. Dat meldt NBC News op basis van ingewijden.

2 uur geleden
Hongersnood breidt zich uit in Soedan

KHARTOEM (ANP) - De Soedanese steden el-Fasher en Kadugli kampen met hongersnood, zegt de internationale waakhond voor voedselzekerheid IPC. De organisatie verwacht dat de honger de komende maanden aanhoudt.

3 uur geleden