Omstreden baas grens- en kustwacht EU opgestapt
BRUSSEL/WARSCHAU (ANP) - De directeur van de Europese grens- en kustwacht Frontex, Fabrice Leggeri, is opgestapt. Het agentschap ligt al maanden onder vuur na onthullingen over het illegaal terugduwen (push-backs) van bootjes met asielzoekers op de Middellandse Zee en de manier waarop de Fransman met de beschuldigingen omging. Hij ontkende misstanden en greep niet in.
De 54-jarige Leggeri diende donderdag zijn ontslag in. Het mandaat van Frontex is na zijn aantreden in 2015 "stilletjes maar feitelijk veranderd", schrijft hij in zijn ontslagbrief. De raad van bestuur stemde vrijdag met het vertrek van Leggeri in. Hij ontkomt aan een tuchtzaak die hem boven het hoofd zou hangen, melden onder meer de Franse krant Le Figaro en het Britse The Guardian.
Naar Frontex en Leggeri liepen al verschillende onderzoeken, onder meer van de EU-fraudedienst OLAF en van de Europese Ombudsman. Dat eerste onderzoek is klaar en zou reden zijn voor een disciplinaire procedure tegen de directeur.
Coördinerende rol
Eind 2020 al riepen Europarlementariërs op tot Leggeri's vertrek nadat mediaberichten over de betrokkenheid van Frontex bij push-backs zich opstapelden. Personeel zou meermaals hebben weggekeken bij of zelfs een aandeel hebben gehad in het terugduwen van bootjes vol asielzoekers op zee tussen Griekenland en Turkije.
Internationale media, waaronder het Nederlandse Pointer en Lighthouse Reports, toonden eind vorig jaar ook beelden van push-backs van vluchtelingen in Kroatië die in busjes door gemaskerde politiemensen naar de grens werden gereden en naar Bosnië en Herzegovina gejaagd. De autoriteiten van Kroatië zeggen de misstanden te hebben aangepakt.
Frontex werd in 2004 opgericht voor de migratiebeheersing in de EU. In 2016 werd de organisatie omgevormd vanwege de toenemende migratiestromen naar Europa. De taken werden uitgebreid met ondersteuning van de lidstaten bij de bewaking van de grenzen en de strijd tegen mensenhandel en migrantensmokkel. In 2019 gaven de EU-landen groen licht voor verdere uitbreiding van de bevoegdheden van de dienst, zodat die een coördinerende rol kan spelen bij het terugsturen van mensen die geen recht hebben op verblijf in Europa. Frontex heeft van alle EU-agentschappen het grootste budget.
Meer uit Buitenland
PENDLETON (ANP) - Tijdens een rally voor de tussentijdse verkiezingen van de Amerikaanse president Donald Trump in South Carolina zijn klappen gevallen tussen voor- en tegenstanders van de president. Dat meldt onder andere de zender Fox Carolina.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - In de Amerikaanse staat Texas is de schroefwormvlieg aangetroffen in het wild bij een eland. Een jager rapporteerde de vondst van de parasiet in Pecos County, zo meldt de inspectiedienst voor Dier- en Plantgezondheid van het Amerikaanse ministerie van Landbouw, APHIS.
2 uur geledenMARSEILLE (ANP/DPA) - Zeker drie mensen zijn om het leven gekomen en één persoon is gewond geraakt bij noodweer in de Zuid-Franse regio Bouches-du-Rhône.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische politie heeft gezegd 73 vrijwilligers vrij te hebben gelaten die eerder woensdag waren opgepakt toen ze Palestijnen hielpen met de olijvenoogst op de Westelijke Jordaanoever. Ook Brad Lander, een kandidaat van de Amerikaanse Democratische Partij voor het Congres, meldt op X dat hij is vrijgelaten.
6 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - De tumor die op de long van de paus was ontdekt, is niet uitgezaaid. Volgens het Vaticaan is de operatie van vorige week succesvol verlopen en is er geen verdere behandeling nodig.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In delen van Parijs is het donderdag verboden om te demonstreren, heeft de politie aangekondigd. Na de grote rellen van afgelopen weekend proberen de autoriteiten te voorkomen dat het de komende dagen weer uit de hand loopt.
8 uur geledenHAVANA (ANP/RTR) - De Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken Bruno Rodríguez stelt dat de Verenigde Staten dreigen met sancties voor landen die Cuba steunen bij een stemming in de Verenigde Naties. Volgende week stemmen alle lidstaten over een resolutie waarin wordt opgeroepen om de Amerikaanse blokkade van het eiland te beëindigen.
8 uur geleden