Omstreden baas grens- en kustwacht EU opgestapt
BRUSSEL/WARSCHAU (ANP) - De directeur van de Europese grens- en kustwacht Frontex, Fabrice Leggeri, is opgestapt. Het agentschap ligt al maanden onder vuur na onthullingen over het illegaal terugduwen (push-backs) van bootjes met asielzoekers op de Middellandse Zee en de manier waarop de Fransman met de beschuldigingen omging. Hij ontkende misstanden en greep niet in.
De 54-jarige Leggeri diende donderdag zijn ontslag in. Het mandaat van Frontex is na zijn aantreden in 2015 "stilletjes maar feitelijk veranderd", schrijft hij in zijn ontslagbrief. De raad van bestuur stemde vrijdag met het vertrek van Leggeri in. Hij ontkomt aan een tuchtzaak die hem boven het hoofd zou hangen, melden onder meer de Franse krant Le Figaro en het Britse The Guardian.
Naar Frontex en Leggeri liepen al verschillende onderzoeken, onder meer van de EU-fraudedienst OLAF en van de Europese Ombudsman. Dat eerste onderzoek is klaar en zou reden zijn voor een disciplinaire procedure tegen de directeur.
Coördinerende rol
Eind 2020 al riepen Europarlementariërs op tot Leggeri's vertrek nadat mediaberichten over de betrokkenheid van Frontex bij push-backs zich opstapelden. Personeel zou meermaals hebben weggekeken bij of zelfs een aandeel hebben gehad in het terugduwen van bootjes vol asielzoekers op zee tussen Griekenland en Turkije.
Internationale media, waaronder het Nederlandse Pointer en Lighthouse Reports, toonden eind vorig jaar ook beelden van push-backs van vluchtelingen in Kroatië die in busjes door gemaskerde politiemensen naar de grens werden gereden en naar Bosnië en Herzegovina gejaagd. De autoriteiten van Kroatië zeggen de misstanden te hebben aangepakt.
Frontex werd in 2004 opgericht voor de migratiebeheersing in de EU. In 2016 werd de organisatie omgevormd vanwege de toenemende migratiestromen naar Europa. De taken werden uitgebreid met ondersteuning van de lidstaten bij de bewaking van de grenzen en de strijd tegen mensenhandel en migrantensmokkel. In 2019 gaven de EU-landen groen licht voor verdere uitbreiding van de bevoegdheden van de dienst, zodat die een coördinerende rol kan spelen bij het terugsturen van mensen die geen recht hebben op verblijf in Europa. Frontex heeft van alle EU-agentschappen het grootste budget.
Meer uit Buitenland
CALI (ANP) - Op de eerste dag na de inauguratie van de Colombiaanse president Abelardo de la Espriella is een politieagent om het leven gekomen bij een aanval op een politiebureau. Daarnaast vielen in de buurt van Cali, waar De la Espriella werd ingezworen, gewonden bij een aanslag met een autobom op een tolstation.
2 uur geledenVANCOUVER (ANP/RTR) - De West-Canadese provincie British Columbia heeft de noodtoestand uitgeroepen vanwege de natuurbranden die er woeden. Duizenden mensen zijn geëvacueerd.
6 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky denkt dat zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin een nieuwe mobilisatie voorbereidt. Rusland zou die nieuwe troepen niet alleen gebruiken in Oekraïne, maar ook om de druk op de rest van Europa te verhogen.
7 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Bij een helikopterongeluk in de buurt van Rio de Janeiro zijn vier mensen omgekomen, melden Braziliaanse media. Drie van de slachtoffers zouden Colombiaanse toeristen zijn.
7 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije wil dat Oekraïne en Rusland stoppen met hun aanvallen op schepen op de Zwarte Zee. Minister van Buitenlandse Zaken Hakan Fidan riep bij staatspersbureau Anadolu op tot een zogenoemd 'moratorium' op de aanvallen.
9 uur geledenSOFIA/KYIV (ANP/AFP) - Bulgarije heeft de Oekraïense ambassadeur ontboden naar aanleiding van de inslag van een drone met explosieven in het noordoosten van het land. Het was volgens de Bulgaarse strijdkrachten een drone van een type dat het leger van Oekraïne gebruikt.
10 uur geledenNOVOROSSISK (ANP) - Oekraïne heeft toegezegd om geen niet-Russische olietankers op de Zwarte Zee aan te vallen die gebruikmaken van Russische havens, als die schepen geen Russische goederen vervoeren. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van een Amerikaanse functionaris. Het is vooral goed nieuws voor Kazachstan, dat sterk afhankelijk is van de haven in het Russische Novorossisk voor de export van olie.
11 uur geleden