Omstreden baas grens- en kustwacht EU opgestapt
BRUSSEL/WARSCHAU (ANP) - De directeur van de Europese grens- en kustwacht Frontex, Fabrice Leggeri, is opgestapt. Het agentschap ligt al maanden onder vuur na onthullingen over het illegaal terugduwen (push-backs) van bootjes met asielzoekers op de Middellandse Zee en de manier waarop de Fransman met de beschuldigingen omging. Hij ontkende misstanden en greep niet in.
De 54-jarige Leggeri diende donderdag zijn ontslag in. Het mandaat van Frontex is na zijn aantreden in 2015 "stilletjes maar feitelijk veranderd", schrijft hij in zijn ontslagbrief. De raad van bestuur stemde vrijdag met het vertrek van Leggeri in. Hij ontkomt aan een tuchtzaak die hem boven het hoofd zou hangen, melden onder meer de Franse krant Le Figaro en het Britse The Guardian.
Naar Frontex en Leggeri liepen al verschillende onderzoeken, onder meer van de EU-fraudedienst OLAF en van de Europese Ombudsman. Dat eerste onderzoek is klaar en zou reden zijn voor een disciplinaire procedure tegen de directeur.
Coördinerende rol
Eind 2020 al riepen Europarlementariërs op tot Leggeri's vertrek nadat mediaberichten over de betrokkenheid van Frontex bij push-backs zich opstapelden. Personeel zou meermaals hebben weggekeken bij of zelfs een aandeel hebben gehad in het terugduwen van bootjes vol asielzoekers op zee tussen Griekenland en Turkije.
Internationale media, waaronder het Nederlandse Pointer en Lighthouse Reports, toonden eind vorig jaar ook beelden van push-backs van vluchtelingen in Kroatië die in busjes door gemaskerde politiemensen naar de grens werden gereden en naar Bosnië en Herzegovina gejaagd. De autoriteiten van Kroatië zeggen de misstanden te hebben aangepakt.
Frontex werd in 2004 opgericht voor de migratiebeheersing in de EU. In 2016 werd de organisatie omgevormd vanwege de toenemende migratiestromen naar Europa. De taken werden uitgebreid met ondersteuning van de lidstaten bij de bewaking van de grenzen en de strijd tegen mensenhandel en migrantensmokkel. In 2019 gaven de EU-landen groen licht voor verdere uitbreiding van de bevoegdheden van de dienst, zodat die een coördinerende rol kan spelen bij het terugsturen van mensen die geen recht hebben op verblijf in Europa. Frontex heeft van alle EU-agentschappen het grootste budget.
Meer uit Buitenland
LISSABON (ANP/AFP) - De Portugese schrijver António Lobo Antunes is op 83-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn uitgeverij bekendgemaakt. Hij geldt als een van de belangrijkste auteurs in het Portugese taalgebied.
8 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Iraanse raket die op weg naar Turkije uit de lucht werd geschoten, zou "mogelijk Amerikaanse belangen in Turkije raken", zegt NAVO-topman Mark Rutte. De ballistische raket was gericht op de NAVO-basis in het Turkse Incirlik, enkele tientallen kilometers verderop, melden meerdere media.
54 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi waarschuwt voor vergelding na een dodelijke Amerikaanse aanval op een Iraans oorlogsschip. Het fregat werd woensdag dicht bij Sri Lanka tot zinken gebracht.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft zijn eerste repatriatievluchten uitgevoerd sinds de uitbraak van de oorlog met Iran. Het Israëlische luchtruim ging zaterdag dicht voor de burgerluchtvaart, waardoor volgens Israëlische media naar schatting zo'n 100.000 Israëliërs vastzaten in het buitenland.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Iran heeft in de nacht van woensdag op donderdag raketten afgevuurd op Israël. Dat melden zowel het Israëlische leger als staatsmedia in Iran.
4 uur geledenBEIROET (ANP) - Israël heeft in de nacht van woensdag op donderdag luchtaanvallen uitgevoerd op het zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet. Het Israëlische leger had eerder in de nacht inwoners in het gebied gewaarschuwd voor aanvallen op wat het doelen noemde die gelinkt zijn aan Hezbollah.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De commissie van het Huis van Afgevaardigden die zich buigt over de afhandeling van de zaak rond Jeffrey Epstein, heeft gestemd voor het dagvaarden van de Amerikaanse minister van Justitie Pam Bondi. De commissie wil de minister spreken over haar rol bij de publicatie van de dossiers.
8 uur geleden