Omstreden baas grens- en kustwacht EU opgestapt
BRUSSEL/WARSCHAU (ANP) - De directeur van de Europese grens- en kustwacht Frontex, Fabrice Leggeri, is opgestapt. Het agentschap ligt al maanden onder vuur na onthullingen over het illegaal terugduwen (push-backs) van bootjes met asielzoekers op de Middellandse Zee en de manier waarop de Fransman met de beschuldigingen omging. Hij ontkende misstanden en greep niet in.
De 54-jarige Leggeri diende donderdag zijn ontslag in. Het mandaat van Frontex is na zijn aantreden in 2015 "stilletjes maar feitelijk veranderd", schrijft hij in zijn ontslagbrief. De raad van bestuur stemde vrijdag met het vertrek van Leggeri in. Hij ontkomt aan een tuchtzaak die hem boven het hoofd zou hangen, melden onder meer de Franse krant Le Figaro en het Britse The Guardian.
Naar Frontex en Leggeri liepen al verschillende onderzoeken, onder meer van de EU-fraudedienst OLAF en van de Europese Ombudsman. Dat eerste onderzoek is klaar en zou reden zijn voor een disciplinaire procedure tegen de directeur.
Coördinerende rol
Eind 2020 al riepen Europarlementariërs op tot Leggeri's vertrek nadat mediaberichten over de betrokkenheid van Frontex bij push-backs zich opstapelden. Personeel zou meermaals hebben weggekeken bij of zelfs een aandeel hebben gehad in het terugduwen van bootjes vol asielzoekers op zee tussen Griekenland en Turkije.
Internationale media, waaronder het Nederlandse Pointer en Lighthouse Reports, toonden eind vorig jaar ook beelden van push-backs van vluchtelingen in Kroatië die in busjes door gemaskerde politiemensen naar de grens werden gereden en naar Bosnië en Herzegovina gejaagd. De autoriteiten van Kroatië zeggen de misstanden te hebben aangepakt.
Frontex werd in 2004 opgericht voor de migratiebeheersing in de EU. In 2016 werd de organisatie omgevormd vanwege de toenemende migratiestromen naar Europa. De taken werden uitgebreid met ondersteuning van de lidstaten bij de bewaking van de grenzen en de strijd tegen mensenhandel en migrantensmokkel. In 2019 gaven de EU-landen groen licht voor verdere uitbreiding van de bevoegdheden van de dienst, zodat die een coördinerende rol kan spelen bij het terugsturen van mensen die geen recht hebben op verblijf in Europa. Frontex heeft van alle EU-agentschappen het grootste budget.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat nieuwe vliegdekschepen weer stoomkatapulten gebruiken om gevechtsvliegtuigen te lanceren. Hij heeft de marine opdracht gegeven het modernere elektromagnetische systeem EMALS te vervangen. De omschakeling gaat naar verwachting honderden miljoenen dollars kosten.
37 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het bestuur van het Kennedy Center in Washington heeft donderdag gestemd om de naam van president Donald Trump opnieuw op de gevel aan te brengen. Dat meldt het Democratische congreslid Joyce Beatty, die in het bestuur zit. Een rechter bepaalde eerder dat het cultuurcentrum niet zonder toestemming van het Congres kan worden hernoemd.
3 uur geledenBORDEAUX (ANP/AFP) - De Franse autoriteiten hebben een 15-jarige jongen aangehouden die ervan wordt verdacht een bosbrand te hebben gesticht waarbij twee brandweerlieden omkwamen. Dat meldt een ingewijde aan persbureau AFP.
4 uur geledenSANTO DOMINGO (ANP/AFP) - De Dominicaanse Republiek heeft negen medewerkers van de Cubaanse ambassade opgedragen om het land te verlaten. Het tekent de verdere diplomatieke isolatie van Cuba in het Caribisch gebied, waar de Verenigde Staten druk uitoefenen op landen om de banden met de communistische eilandstaat te verbreken.
6 uur geledenLEWES (ANP) - In het zuiden van Engeland is een passagierstrein ontspoord. Twee mensen raakten zwaargewond, meldt Sky News op basis van de hulpdiensten. Negen anderen raakten minder ernstig gewond.
9 uur geledenSIVIRI (ANP/AFP) - Een zich snel verspreidende natuurbrand in het noorden van Griekenland zorgde voor zo'n grote dreiging bij een resort dat tientallen toeristen per boot geëvacueerd moesten worden. Sommigen van hen betraden de rubberbootjes van de hulpdiensten nog in hun badkleding.
9 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP/DPA) - De Poolse geheime dienst heeft een Rus opgepakt die van plan zou zijn geweest om een Oekraïens-Amerikaanse man te vermoorden. Volgens de regering werkte de verdachte in opdracht van Rusland en was het beoogde slachtoffer een doorn in het oog van het Kremlin en de Russische president Vladimir Poetin.
12 uur geleden