Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Omstreden baas grens- en kustwacht EU opgestapt

Omstreden baas grens- en kustwacht EU opgestapt

BRUSSEL/WARSCHAU (ANP) - De directeur van de Europese grens- en kustwacht Frontex, Fabrice Leggeri, is opgestapt. Het agentschap ligt al maanden onder vuur na onthullingen over het illegaal terugduwen (push-backs) van bootjes met asielzoekers op de Middellandse Zee en de manier waarop de Fransman met de beschuldigingen omging. Hij ontkende misstanden en greep niet in.

De 54-jarige Leggeri diende donderdag zijn ontslag in. Het mandaat van Frontex is na zijn aantreden in 2015 "stilletjes maar feitelijk veranderd", schrijft hij in zijn ontslagbrief. De raad van bestuur stemde vrijdag met het vertrek van Leggeri in. Hij ontkomt aan een tuchtzaak die hem boven het hoofd zou hangen, melden onder meer de Franse krant Le Figaro en het Britse The Guardian.

Naar Frontex en Leggeri liepen al verschillende onderzoeken, onder meer van de EU-fraudedienst OLAF en van de Europese Ombudsman. Dat eerste onderzoek is klaar en zou reden zijn voor een disciplinaire procedure tegen de directeur.

Coördinerende rol

Eind 2020 al riepen Europarlementariërs op tot Leggeri's vertrek nadat mediaberichten over de betrokkenheid van Frontex bij push-backs zich opstapelden. Personeel zou meermaals hebben weggekeken bij of zelfs een aandeel hebben gehad in het terugduwen van bootjes vol asielzoekers op zee tussen Griekenland en Turkije.

Internationale media, waaronder het Nederlandse Pointer en Lighthouse Reports, toonden eind vorig jaar ook beelden van push-backs van vluchtelingen in Kroatië die in busjes door gemaskerde politiemensen naar de grens werden gereden en naar Bosnië en Herzegovina gejaagd. De autoriteiten van Kroatië zeggen de misstanden te hebben aangepakt.

Frontex werd in 2004 opgericht voor de migratiebeheersing in de EU. In 2016 werd de organisatie omgevormd vanwege de toenemende migratiestromen naar Europa. De taken werden uitgebreid met ondersteuning van de lidstaten bij de bewaking van de grenzen en de strijd tegen mensenhandel en migrantensmokkel. In 2019 gaven de EU-landen groen licht voor verdere uitbreiding van de bevoegdheden van de dienst, zodat die een coördinerende rol kan spelen bij het terugsturen van mensen die geen recht hebben op verblijf in Europa. Frontex heeft van alle EU-agentschappen het grootste budget.

Meer uit Buitenland

Rusland en Oekraïne ruilen ruim 200 gevangenen

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland en Oekraïne hebben opnieuw een gevangenenruil gedaan, meldt het Russische persbureau Interfax. Beide landen leverden 103 krijgsgevangenen aan de andere partij.

8 minuten geleden
Lichamen Belgen na 34 jaar teruggevonden op Zwitserse gletsjer

SION (ANP/BELGA) - De Zwitserse autoriteiten hebben met DNA-onderzoek de identiteit vastgesteld van twee mannen van wie de stoffelijke resten eind juli bij Saas-Grund in het kanton Valais werden gevonden. Het gaat zoals verwacht om een in 1992 39-jarige en een destijds 41-jarige Belg. Er werden volgens Belgische media in juli ook documenten aangetroffen die op hun identiteit wezen.

1 uur geleden
Corruptieonderzoek naar staf Zelensky en parlementariërs Oekraïne

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense anti-corruptiedienst (NABU) heeft een onderzoek geopend naar meerdere parlementariërs en adviseurs van president Volodymyr Zelensky. De dienst noemt geen namen, maar volgens Oekraïense media als The Kyiv Independent en Ukrainska Pravda vinden er huiszoekingen plaats bij de pro-Russische politicus Vadym Stolar en het plaatsvervangend hoofd van het presidentiële kantoor, Iryna Moedra.

1 uur geleden
Advocaten: gerechtelijke dwaling in champignonmoordzaak Australië

MELBOURNE (ANP/AFP) - Advocaten van de tot levenslang veroordeelde 'champignonmoordenaar' Erin Patterson (51) hebben in hoger beroep in Melbourne gesproken over een gerechtelijke dwaling.

2 uur geleden
Belgische natuurbrand ingedamd, maar nog niet onder controle

LUIK (ANP/AFP) - De grote natuurbrand in het Belgische natuurgebied de Hoge Venen is ingedamd, zeggen de autoriteiten tegen de VRT. Hulpdiensten zouden de hele nacht hebben doorgewerkt om met graafmachines en scheppen greppels aan te leggen, zodat het vuur zich niet verder kan verspreiden. Toch is de brand nog niet onder controle, benadrukt de crisisdienst.

3 uur geleden
Meer dan 5000 ebolabesmettingen in Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - Het aantal bevestigde ebolabesmettingen in de Democratische Republiek Congo is opgelopen tot boven de 5000. Gezondheidsfunctionarissen waarschuwen dat er nog altijd te weinig wordt gedaan om verdere verspreiding van het dodelijke virus te voorkomen.

4 uur geleden
FT: Iran overweegt aanvallen in Europa als Trump strijd opvoert

TEHERAN (ANP) - Teheran overweegt doelen in het zuidoosten van Europa aan te vallen als de Amerikaanse president Donald Trump de strijd opvoert. Dat schrijft zakenkrant Financial Times op gezag van ingewijden uit de omgeving van de Iraanse regering.

5 uur geleden