Omgevingsdienst ziet fors hogere uitstoot Tata Steel in 2024
ZAANDAM/IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel in IJmuiden heeft vorig jaar van meerdere stoffen significant meer uitgestoten dan in de jaren ervoor. Dat is de beoordeling van het elektronisch milieujaarverslag van het staalbedrijf door de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG). Die heeft het bedrijf gevraagd een verklaring te geven voor de gerapporteerde toenames.
De Omgevingsdienst voert sinds 2024 vaker eigen metingen uit, wat een van de oorzaken kan zijn voor de hogere uitstoot. De dienst had eerder al gemeld dat er stoffen waren gemeten die Tata Steel zelf niet eerder had gemeten of gerapporteerd. Ook meet de Omgevingsdienst op meer plaatsen en op andere manieren dan het staalbedrijf zelf.
Tata Steel heeft deze metingen op aandringen van de Omgevingsdienst meegenomen in het jaarverslag. Het bedrijf rapporteert daarin over stoffen als stikstofoxide, zwaveldioxide en zware metalen. Onder meer de uitstoot van benzeen, lood, nikkel en zink is aanzienlijk toegenomen.
Extra controlemaatregelen
Een van de oorzaken van de hogere gerapporteerde uitstoot is dat Tata bij meerdere bronnen metingen heeft uitgevoerd, zegt het staalbedrijf. Elk jaar is anders, aldus Tata. Zo lag in 2023 een van de hoogovens een tijd stil voor onderhoud. En doordat de uitstootmeting van beide kooksgasfabrieken zijn meegenomen in 2024 valt die "een stuk hoger uit dan gerapporteerd in 2023 en eerder", verklaart Tata, dat binnenkort met een aanvullende toelichting komt. "We blijven voortdurend werken aan het verbeteren van onze meetmethoden en het implementeren van nieuwe technologieën om onze emissies te verminderen."
De omgevingsdienst zegt door de extra controlemetingen een steeds beter beeld te krijgen van de werkelijke uitstoot van Tata Steel. Dat maakt het mogelijk gerichter toezicht te houden en te handhaven, om zo de uitstoot en overlast in het IJmondgebied terug te dringen. De dienst heeft tal van dwangsommen opgelegd aan Tata Steel, onder meer vanwege de uitstoot van giftige gassen door kooksgasfabriek 2. OD NZKG heeft Tata opgedragen een plan van aanpak op te stellen.
Intentieovereenkomst
De overheid en Tata Steel sloten vorige week een intentieovereenkomst die moet leiden tot bindende afspraken over minder uitstoot en een duurzamere staalproductie. De overheid is bereid daar 2 miljard euro in te steken.
"Tata Steel heeft de overheid en omwonenden altijd voorgelogen over hun schadelijke uitstoot", stelt Greenpeace. Volgens de organisatie is "de enige eerlijke vervolgstap" het intrekken van de milieuvergunning "in plaats van 2 miljard euro subsidie overmaken".
De stichting Frisse Wind, die strijdt voor een schone IJmond, stelt naar aanleiding van het milieujaarrapport dat er zonder handhaving niets verandert. "Omwonenden blijven met hun gezondheid de prijs betalen."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metaal- en technologische industrie, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. Daardoor krijgen ongeveer 170.000 gepensioneerden vanaf begin volgend jaar een hoger bedrag op hun bankrekening.
10 minuten geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland bereidt zich voor op een mogelijke verkoop van het genationaliseerde energieconcern Uniper, dat ook in Nederland elektriciteitscentrales heeft. Dit zou een van de grootste privatiseringen van Duitsland ooit kunnen worden, nu de regering in Berlijn afstapt van het idee om het nutsbedrijf te fuseren met de door de staat gesteunde gasreus SEFE. Dat meldde persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het sentiment onder beleggers op Wall Street heeft donderdag in de loop van de handelsdag een ommezwaai gemaakt. De resultaten van het Amerikaanse chipconcern Nvidia zorgden aanvankelijk voor opluchting bij beleggers. Maar Wall Street sloot uiteindelijk met verliezen, mede ingegeven door twijfels over de vraag of de Federal Reserve de rente in december zal verlagen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse senator Ron Wyden roept op tot een onderzoek naar de relatie tussen JPMorgan Chase en de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. De grote bank zou opzettelijk meer dan 1 miljard dollar aan verdachte transacties van Epstein niet hebben aangekaart. Dat schrijft The New York Times, met verwijzing naar een rapport dat Wyden heeft opgesteld op basis van recent vrijgegeven rechtbankstukken.
2 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Energieleveranciers moeten de terugleververgoeding en terugleverkosten vanaf 2027 snel bekendmaken. Met die oproep is de Vereniging Eigen Huis (VEH) donderdag gekomen. De belangenorganisatie voor huizenbezitters heeft negen energiebedrijven per brief gevraagd een positieve vergoeding te garanderen om te voorkomen dat zonnepaneeleigenaren moeten betalen voor hun teruggeleverde stroom.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland is van plan zijn financiering voor de Europese ruimtevaartorganisatie ESA aanzienlijk te verhogen. Onderzoeksminister Dorothee Bär zal naar verwachting tot 5 miljard euro toezeggen tijdens de ESA-conferentie in Bremen volgende week.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn donderdag met winsten gesloten. In de middaghandel werden de plussen echter kleiner, na nieuwe cijfers van de Amerikaanse overheid over de arbeidsmarkt. Het vanwege de shutdown uitgestelde banenrapport over september bevatte volgens economen van ING gemengde signalen. Daardoor blijft het lastig goed in te schatten wat de Fed volgende maand met de Amerikaanse rente doet.
3 uur geleden