Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rapport: opwarming kan met hard ingrijpen stoppen op 1,7 graden

Rapport: opwarming kan met hard ingrijpen stoppen op 1,7 graden

BERLIJN (ANP) - De opwarming van de aarde kan in theorie rond 2050 tot stilstand worden gebracht, bij een opwarming van circa 1,7 graden ten opzichte van de pre-industriële tijd, concluderen onderzoekers van Climate Analytics in een vrijdag verschenen rapport. Om dat voor elkaar te krijgen, moeten er twee dingen gebeuren: fossiele brandstoffen als olie, gas en kolen moeten zo snel mogelijk worden afgebouwd én de uitstoot van methaangas en andere broeikasgassen die relatief kort in de atmosfeer blijven hangen moet nu echt worden aangepakt.

Qua methaan valt in de landbouw nog het meeste te winnen: het gaat volgens het rapport om bijna de helft (48 procent) van de reducties die mogelijk zijn. Methaan komt onder meer vrij bij rijstteelt en in de veehouderij. Koeien en andere herkauwers produceren het krachtige broeikasgas in hun pens en boeren het uit. Ook de afvalsector kan een belangrijke bijdrage leveren. Daarna volgt de energiesector. Als die in de loop van de eeuw overstapt op duurzame energiebronnen als zon en wind, stoppen methaanlekken op bijvoorbeeld gaswinningslocaties vanzelf, beredeneren de onderzoekers.

Er zijn geen sluipweggetjes, is de boodschap van analist Anna Kanduth. "Op ieder terrein is de hoogst mogelijke ambitie nodig", zegt ze aan de vooravond van de volgende VN-klimaattop. Die begint maandag in het Turkse Antalya.

Het rapport laat vooral zien wat er op papier mogelijk is. De praktijk blijkt vaak weerbarstig. Zo is van het effectief verminderen van methaanuitstoot vooralsnog geen sprake. Op de klimaattop in Glasgow van vijf jaar geleden tekenden 159 landen en de EU een belofte om deze uitstoot tegen 2030 met zeker 30 procent te verlagen. "De emissies blijven stijgen", stelt Climate Analytics echter vast. "Overheden moeten dat gat dichten."

Methaan is na CO2 het belangrijkste broeikasgas dat de huidige opwarming van de aarde veroorzaakt. Er zit veel minder van in de atmosfeer, maar het opwarmende effect van een methaanmolecuul is op een tijdschaal van twintig jaar ruim tachtig keer zo groot als dat van een CO2-molecuul. Doordat methaan veel korter in de atmosfeer blijft, valt met reducties van dit broeikasgas op korte termijn veel opwarming te voorkomen, leggen de wetenschappers uit.

Meer uit Buitenland

Hegseth wacht mogelijk volgende week afzettingsprocedure in Huis

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Thomas Massie, een Republikeins lid van het Huis van Afgevaardigden, heeft tegen persbureau Bloomberg gezegd dat hij "absoluut" een voorstel tot afzetting indient tegen minister van Defensie Pete Hegseth zodra het Huis volgende week weer bijeenkomt. Om zo'n procedure te starten is een gewone meerderheid in het Huis genoeg.

43 minuten geleden
Journaliste Yoani Sánchez vrij na 'willekeurige detentie' in Cuba

HAVANA (ANP/AFP) - De onafhankelijke journalist Yoani Sánchez, een gerespecteerde verslaggever in Cuba, heeft bekendgemaakt dat ze is vrijgelaten na een "willekeurige detentie" van enkele uren in Havana.

44 minuten geleden
Bijna 450 aanhoudingen in Frankrijk in verband met protesten

PARIJS (ANP) - Volgens voorlopige cijfers die het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken om 20.00 uur naar buiten bracht, zijn er donderdag door heel Frankrijk 448 mensen gearresteerd bij nieuwe protesten tegen onder meer hoge kosten voor levensonderhoud en de staat van het onderwijs. Daarnaast raakten in totaal 53 leden van de veiligheidstroepen gewond.

48 minuten geleden
Trump spreekt met Russische gezant Dmitrijev in Witte Huis

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in het Witte Huis een ontmoeting gehad met de Russische presidentiële gezant Kirill Dmitrijev. Het was de eerste ontmoeting tussen de twee. Na afloop zei Trump tegen verslaggevers dat er een "groot akkoord" aan zit te komen dat "meer dan alleen Oekraïne" en "mogelijk heel Europa" omvat. Details gaf hij niet.

50 minuten geleden
Democraat Nithya Raman wordt burgemeester van Los Angeles

LOS ANGELES (ANP) - De Democraat Nithya Raman heeft Karen Bass verslagen in de strijd om het burgemeesterschap van Los Angeles. De eveneens Democratische Bass is sinds 2022 burgemeester van de na New York grootste Amerikaanse stad.

4 uur geleden
Californische gouverneur zet 548 doodstraffen om in levenslang

SACRAMENTO (ANP) - De Californische gouverneur Gavin Newsom heeft de doodstraffen van alle 548 gevangenen op 'death row' in die staat omgezet in levenslange gevangenisstraffen zonder uitzicht op voorwaardelijke vrijlating. Dat meldt zijn kantoor in een brief.

5 uur geleden
Israëlische parlementariërs willen dat Eisenkot gaat formeren

JERUZALEM (ANP/DPA) - Het politieke blok van de Israëlische oppositiepoliticus Gadi Eisenkot heeft steun van een meerderheid in het parlement om te gaan onderhandelen over de formatie van een nieuwe regering. Donderdagavond trok een groep van ongeveer honderd betogers naar de residentie van de president om hem te vragen om Eisenkot opdracht te geven een regering te vormen, meldt de Israëlische nieuwssite Haaretz.

5 uur geleden